علیرضا نامور حقیقی: از بی‌نتیجه ماندن مذاکرات احیای برجام در دوحه
30.06.2022 - 08:13

مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا؛ انریکه مورا: پیشرفتی که اروپا به آن امیدوار بود، بدست نیامد

 

علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در پرونده هسته‌ای این کشور، با انریکه مورا، رابط گفتگوهای غیرمستقیم تهران واشنگتن دیدار کرده است.

علی باقری کنی، مذاکره کننده ارشد ایران در پرونده هسته‌ای این کشور، با انریکه مورا، رابط گفتگوهای غیرمستقیم تهران واشنگتن دیدار کرده است.

انریکه مورا، رابط گفتگوهای غیرمستقیم تهران واشنگتن در پیامی که در توئیتر منتشر کرده تلویحا از پایان بی‌نتیجه این مذاکرات خبر داده است.

او به دو روز مذاکرات «فشرده» در قطر اشاره کرده و نوشته: «متاسفانه، هنوز پیشرفتی که تیم اتحادیه اروپا، بعنوان هماهنگ کننده (این مذاکرات) به آن امیدوار بود، بدست نیامده است.»

به گزارش رویترز سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم گفته است که «هیچ پیشرفتی» در این مذاکرات به دست نیامده است.

وبسایت خبری اکسیوس هم به نقل از یک مقام ارشد آمریکا نوشت که مذاکرات قطر بدون پیشرفت پایان یافته است.

این مقام گفت: «هیچ نشانه‌ای دیده نمی‌شود که ایرانی‌ها احساس شتاب می‌کنند، مسائل کهنه‌ای که ماه‌ها قبل حل و فصل شده بود را دوباره مطرح کرده‌اند، و مسائل نامربوط به توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را پیش کشیده اند. مدتی است که یک توافق در دسترس است.»

او افزود: «اگر طرفی هست که باید تصمیم بگیرد، ایران است، در واقع چند ماه است که چنین بوده.»

پیشتر ناصر کنعانی، سخنگوی ‌وزارت خارجه ایران از ادامه «مذاکرات دو روزه» غیرمستقیم ایران و آمریکا خبر داده بود.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران گفته است توافق برای مذاکره غیرمستقیم با آمریکا در قطر پس از آن برنامه‌ریزی شد که او از جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواست به ایران سفر کند.

وزیر امور خارجه ایران که در جمع کارکنان و خانواده‌های اعضای سفارت جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان صحبت می‌کرد گفت پس از قطعنامه شورای حکام آژانس بین‌المللی و واکنش ایران به آن، «جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با من تماس داشت و درخواست کرد که برای خروج از بن‌بست مرحله کنونی راهکاری اندیشیده شود.»

وزیر امور خارجه ایران گفت «از آقای بورل خواستم به تهران بیاید و در تهران بیشتر با هم گفت‌وگو کنیم.»

 

پایان پست Twitter, 1

به گفته حسین امیرعبداللهیان «شنبه این هفته میزبان آقای بورل در تهران بودیم و جلسات فشرده‌ای را با آقای بورل داشتم. جلسه خصوصی در حدود یک ساعت و نیم با حضور آقایان بورل، باقری و مورا (معاون بورل) در دفتر کارم داشتم».

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

 

حسین امیرعبداللهیان: توافق برای مذاکره غیرمستقیم با آمریکا در قطر پس از آن برنامه‌ریزی شد که او از جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواست به ایران سفر کند

او «گفتگوهای خیلی جدی و روشن و شفافی را داشتیم و نهایت توافق کردیم از سه‌شنبه مذاکرات مذاکره‌کننده ارشد ما در کشوری که در منطقه توافق می‌کنیم، برگزار شود».

او گفت علاوه بر قطر، عمان نیز «به فراهم کردن تسهیلاتی در کشورش ابراز تمایل کرده بود».

دور تازه‌ مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در دوحه آغاز شده است و راب مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران و علی باقری‌کنی، دیپلمات ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای، گفتگوهای دوحه را پیش می‌برند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما