اعتصاب غذای زندانیان اهل سنت در رجایی‌شهر در اعتراض به توهین دادستان تهران به اهل‌سنت
02.07.2022 - 09:00

پایگاه خبری هرانا گزارش داده است پس از دیدار دادستان تهران از زندان رجایی‌شهر کرج و توهین‌های او به اهل سنت، چند زندانی سنی‌مذهب در این زندان دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

هرانا با اشاره به اینکه تمامی زندانیان اهل سنت محبوس در سالن ۱۱ بند چهار زندان رجایی شهر اعلام اعتصاب غذا کرده‌اند، اسامی برخی از این زندانیان را فریدون ذاکری‌نسب، یاسین عباس‌جوبی، نورعزیز دارابی، و صادق ایوبی گزارش کرد.

این زندانیان گفته‌اند در اعتراض به توهین‌های دادستان تهران به مدت سه روز در اعتصاب هستند و از گرفتن وعده‌های غذایی امتناع می‌کنند.

علی صالحی، دادستان تهران، روز پنجشنبه از زندان رجایی‌شهر دیدار و با برخی از زندانیان گفت‌وگو کرد.

هرانا به نقل از یک منبع نزدیک به خانواده زندانیان گزارش داده بود که صالحی در جریان دیدار با زندانیان اهل سنت «از الفاظ توهین‌آمیز نسبت به جامعه سنی‌مذهب» استفاده کرد.

بنابر این گزارش، دادستان تهران نه تنها درخواست‌های زندانیان اهل سنت را رد کرد، «بلکه صراحتا خطاب به آنها گفت من با هر گونه رسیدگی به مشکلات شما به شدت مخالفم و بر عقیده خود مبنی بر سخت‌گیری اشد در رابطه با این زندانیان کماکان پایبند هستم».

رسانه‌های جمهوری اسلامی، از جمله خبرگزاری صداوسیما، در گزارش‌های خود درباره بازدید دادستان تهران نوشته بودند که او از مقام‌های زندان رجایی‌شهر خواسته است «با حوصله، سعه صدر و تکریم مددجویان» درخواست‌های آنان بررسی شود.

فشارها بر پیروان اهل سنت در ایران در چهار دهه گذشته همواره تداوم داشته و نهادهای حقوق بشری در گزارش‌های خود به موارد نقض حقوق آنان توسط جمهوری اسلامی پرداخته‌اند.

اسفند گذشته جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس، هشدار داد که دولت ابراهیم رئیسی در حال حذف اهل سنت حتی از رده مدیران میانی دستگاه‌های اجرایی است

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما