تنگ چشمان نظر به میوه کنند !
08.07.2022 - 06:43

 

تعدادی فعال سیاسی اجتماعی ،فرهنگی که مشخصه اصلی آن ها سال ها مبارزه ،ره جوئی وتلاش برای تداوم وگسترش مبارزه بر علیه جمهوری اسلامی و بر پائی یک جامعه آزاد ،دموکراتیک و سکولار با رهبریتی یر آمده از دل یک انتخابات کاملا آزاداست! با پایبندی به حقوق تمامی خلق های این سرزمین دردمند اما سخت عزیز ونشسته در قلب تاریخ و قلب هر تک کسانی که قلبشان برای ایران می تپد ! دور هم گرد آمده مدتها بحث وگفتگو کرده بیانیه ای صادر کرده اند. مبتنی بر موئلفه هائی تا حد امکان دقیق و کار شده !آن ها خواهان حمایت و گرد آمدن نیرو های اپوزیسیون جمهوری اسلامی پیرامون این تشکل که نام آن را "شورای ملی تصمیم" نهاده اند شده اند .

امروز به عکس العمل ها، برخورد جریان ها وافراد نسبت به این تشکل نو پا نگاه می کردم .متاسفانه همان واکنش های شرطی شده ،همان زوایای تنگ سالیان آمیخته شده با منیت های فردی ، نقطه نظر خام وقوام نیافته! که هنوز در پیله تشکل های بسته سازمانی وحزبی گرفتار اند !کسانی که فکر محدود شده در پیله گروهی خود را بجای یک حقیقت مطلق می گذارند و مانع از دیدن روح وخواسته های درست وکار شده این تشکل نو پا می گردند.

یکی به مسئله خلق ها و کاستی در ادای حق مطلب کامل در این بند تکیه دارد ! دیگری گرفتار شده در بند انتخاب نام آن است" شورا " "حزب " "جبهه "و و...یکی دیگر بر سربعضی افراد جمع شده در این تشکل مشکل دارد . برخورد هایی که متاسفانه سال هاست هرگز به محتوی یک پیام ، به روح وجان های سوخته در پشت هر بند بند این پیام ها نگاه نمی کنند .کلیت مثبت آن را نمی بینند.

هرگز بر فراخوان و نتیجه عملی گرد آمدن حول هسته مرکزی پیام ! جدا از این که چه نامی بر آن نهاده شده فکر نمی کنند .ذربین برداشته و با مقراص دنبال لغتی ،کلمه ای ،فردی می گردند تا علم کنند وکلیت یک کار را زیر سوال ببرند .

طوری هم از بالا حکم صادر می کنند مانند نگاه کردن عاقل اندر سفیه .کسانی که پشت هر کلمه توطئه ای را جستجو می کنند .نیت خوانی می کنند .

کافی است از تشکلی حمایت کنی بطور مثال حمایت کنی از سخنان آقای رضا پهلوی بلافاصله سلطنت طلب شده ای و یاچیزی در نقد ایشان بگوئی وابسته به رژیم میگردی.

آشفته بازاری است این بازاز اتهام واتهام زنی .هنوز مرکب بیانیه خشگ نشده یکی می نویسد "چشممان روشن چه شد طی این سال ها بیانیه ندادید تا این که بمحض سخنرانی اخیر آقای رضا پهلوی اقذام به صدور بیانیه کردید پس کاسه ای زیر نیم کاسه است . "برخورد های مخربی که سال هاست خلط مبحث می کنند بی آن که آشفته کنندگان خود متاعی در خور ارائه نماید! چه سرگرمی بهتر از ایراد گرفتن ،تنها به قاضی رفتن وبرگشتن و تشویق آگاهانه و نا آگاهانه افرادی موظف وغیر موظف حاضر در صحنه را شنیدن .

بسیار مواقع فکر می کنم شاید واقعا آن زیر چیزهائی است که عقل ساده اندیش من قد به ادرک آن نمی دهد . اما وقتی زمان می گذرد و مسائل روشن تر می گردد می بینی متاسفانه هیچ اندیشه پویا وکارسازی آن زیر نبوده!

نتیجه آن همین تصویر بعد چهل سال اپوزیسیون است .که هنوز گرفتار پیشداوری است و فرم تشکل .

"آقا این شورا نمی تواند باشد ،جبهه نیست ! شورا نیست شورا معنی دارد !" کسی نیست که بگوید آقا هر اسمی میخواهی بگذار آیا موافق با بند های ششگانه مندرج در این بیانیه هستی ؟یا نه؟

آیا به افراد مختلف حق میدهی با قبول این مفاد حول این خواسته ها گرد آیند ؟

آیا مبارزه با حکومت جمهوری اسلامی برای تو اولویت دارد؟ "حال زیر هر عنوان شورا ،تشکل ،حزب وو " با هر اسمی.

آیا حاضر به یک وفاق ملی سر این بند های ششگانه هستی یا نه؟

آیا قدم پیش می گذاری ودر جریان عمل کاستی ها را بر خورد و تصحیح می کنی یا نه ؟

آ تمام مسئله این است چیزی بیش از این نیست! پای کار هستی یا نه؟

" تنگ چشمان نظر به میوه کنند

ما تماشاکنان بستانیم

تو به سيماي شخص مي نگري

ما در آثار صنع حيرانيم!" سعدی

لطفا بلافاصله در محکوم کردن من به نخستین بیت این عزل "ما گدایان خیل سلطانیم "استناد نکنید.هرچند که

"بنده را نام خويشتن نبود

هر چه ما را لقب دهند آنيم" ابوالفضل محققی

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

Maryam Iravanian

برای همین است که به این بدبختی افتادیم یکی پیدا شود و الفبای انقلاب فرهنگی را بنویسد و به دست ما بدهد. تا فرهنگ جامعه درست نشود همین آش است و همین کاسه

جمعه, 08.07.2022 - 07:33 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Iraj Javadi

عزیزم. من هم بیانیه آنها رو خواندم و پسندیدم و بهشون‌نوستم‌هر. وقت توانستید با سایر گروههایی که آرمان های کم و بیش موافق شما دارند در یک اطاق پشت یک میز بنشینید من و هزاران ایرانی دیگر به سما اعتماد می‌کنیم. ولی نوشتم که حرفشون حسابه.

جمعه, 08.07.2022 - 07:30 پیوند ثابت
نظرات رسیده

اقاى محققى گرامى كاش به قول شما مخالفت ميكنند مشكلى نيست حداقل يك نقد روشن پشت ان بنويسند و يا اگر ابهامى هست و يا چيزى روشن نيست سؤال شود و توضيح خواسته شود .. من شخصا يك ابهامى داشتم و توضيحى خواستم دوستان با حوصله و مهر انرا روشن كردند مساله محورى و اساس نجات اين مردم ظلم و ستم ديده هستند و در همين نكته اصلى هست كه بايد گذشت و بى دريغ بود هيچ مساله اجتماعي و با سياسى به كمال خود نخواهد رسيد و انجور كه بايد همه افراد يك كشور را راضى كرد ! مسائل اجتماعي ، دمواكراسى و ازادى نسبى هستند هيچ چيز كامل و ضد در صد نيست ! مسايل اجتماعي را نبايد مطلق كرد .

جمعه, 08.07.2022 - 07:28 پیوند ثابت