دوازده ایراد اساسی و نگران کننده به "شورای ملی تصمیم"
10.07.2022 - 21:11
شورای ملی تصمیم

بعد از انتشار بیانیه شش ماده ای "شورای ملی تصمیم", عکس العمل های متفاوتی توسط هموطنان در نقد این شورا نشان داده شده که تلاش می کنم بدون داوری و قضاوت شخصی نظرات انتقادی هموطنان را در این نوشتار منعکس کنم تا مسئولین "شورای ملی تصمیم" بتوانند به انتقادات مطرح شده با سعه صدر جواب بدهند.  علاوه بر گردآوری جمع اضداد در این شورا نظرات فراوانی در ارتباط به نحوه تشکیل این گروه در فضای مجازی مطرح شده است. هموطنی نوشته است.  زنگ تفریح آخر هفته ایرانی "شورای ملی تقسیم" بعنوان نسخه کپی برابر اصل ارائه شده است, که حاکی از آن است شورایی که برای "وصل" آمده بود باعث "فصل" شده است.

 انتقاد و ایراداتی که هموطنان مطرح کرده اند را می توان در ١٢ بخش خلاصه کرد که هر کدام از آنها کنکاش و تجزیه و تحلیل خود را با کمک تحلیلگران موافق و مخالف می طلبد.

 اول:  انتقاد به اصل دوم شورا که می گوید "حفظ تمامیت ارضی کشور با تاکید بر نظام غیرمتمرکز". منتقدان معتقدند که حفظ تمامیت ارضی کشور بصورت مشروط مورد توافق گروه های اتنیکی و "جدایی طلب" قرار گرفته. یعنی با شرط نظام غیرمتمرکز. این یعنی نپذیرفتن بدون قید و شرط تمامیت ارضی ایران که بر طبق نوشته هموطنان یک اصل خدشه ناپذیر و غیر مشروط است.  وقتی که مسئولین این شورا  منتقدان را به اصل دوم یعنی اصل حفظ تمامیت ارضی ایران رجوع می دهند. کاملا واضح و روشن است که تمامیت ارضی بصورت مشروط (به عدم تمرکز) مورد پذیرش قرار گرفته آنهم در یک جمله واحد و در یک بند واحد. در صورتی که این دو بدون هیچگونه ارتباط و اتکای متقابل  و یا شرط و شروطی می توانست در دو بند جداگانه ارائه شوند.

 دوم: حذف پرچم در لوگوی این شورا که ظاهرا بر طبق انتقادات مطرح شده هموطنان, بخش قابل ملاحظه ای از امضا کنندگان با پرچم سه رنگ شیر و خورشید ایران شدیدا مخالف بودند. لذا تصمیم گرفته شد پرچم حذف شود و بجای آن چندین قلب نیم شکسته رنگارنگ بعنوان سمبل و نماد ملیت های مختلف ایران گنجانده شود.

 سوم: حذف خلیج فارس در نقشه لگوی این شورا. زیرا بر طبق نظرات منتقدین به دلیل مخالفت برخی با نام "خلیج فارس" ناچار شدند, خلیج فارس را به همرای دریای خزر و دریای عمان کاملا حذف کنند, که کردند. لذا نقشه تمامیت ارضی (و آبی) ایران ناقض ماند.

 چهارم: اعتراض برخی از هموطنان در مورد تاکید بر چند ملیتی بودن ایران که هم در لوگو بصورت چند قلب نیمه شکسته و رنگی آمده و هم در متن بیانیه با ذکر اسامی "ملیت های" ایران آمده است. از جمله ملیت فارس که ذکر شده است (کُرد، ترک، عرب ، لر، ترکمن، بلوچ، فارس). همانگونه که در ابتدای این مقاله تاکید کردم نگارنده الزاما با همه نظرات هموطنان موافق نیستم. اما ناچارم از ره امانتداری انتقادات آنها را بدون غرض و قضاوت منعکس کنم.

 پنجم:  حمایت کامل تلویزیون ایران اینترنشنال از این حرکت. این رسانه که بر طبق ادعای روزنامه گاردین توسط عربستان سعودی پایه گذاری شده است, با خواننده سرشناس مورد علاقه دیرینه بنده یعنی جناب آقای داریوش اقبالی مصاحبه طولانی داشت که داریوش از ضرورت همبستگی سخن گفت. در بیانیه این شورا اسم داریوش در صدر حامیان آن آمده است.

 ششم: حمایت کامل تلویزیون کلمه که عده ای از هموطنان آن را یک تلویزیون تکفیری ضدایرانی و ضد شیعه که توسط عربستان پایه گذاری شده است می نامند. اکثر مجری ها و میهمانان این شبکه جزو امضا کنندگان و حامیان این حرکت هستند. این شبکه در زمان ظهور داعش از آن گروه جنایتکار وحشی حمایت کرد و از مردم ایران درخواست کرد داعش را به جمهوری اسلامی ترجیح بدهند.

 هفتم:  مشخص نیست این شورا قرار است در مورد چه چیزی تصمیم بگیرد؟ اسم این مجموعه ناهمگون و جمع اضداد "شورای ملی تصمیم" است. اما در بیانیه مشخص نشده که تصمیم در مورد چه چیزی و چگونه باید گرفته شود؟

 هشتم: احتمالا برخی از احزاب و سازمانها که مسلح هستند شرط "حق دفاع مشروع – بخوان مسلحانه, را در اصل یک جای داده اند. یعنی حتی گذار مسالمت آمیز نیز مشروط شده است. در صورتی که "حق دفاع از خود" کاملا عیان است و احتیاجی به بیان جهت دار ندارد.

 نُهُم: با کمال احترام به زندانیان زجر کشیده, اما صرف مظلوم واقع شدن و زندان رفتن به خودی خود حقانیت و مشروعیت رهبری یا سخنگویی برای فرد بوجود نمی آورد؛ مخصوصا برای کسانی که از منظر سیاسی فرق بین "حاکمیت ارضی" و "تمامیت ارضی" را نمی دانند. یا وگرنه ما امروز می توانیم دهها هزار زندانی سیاسی سابق بعنوان رهبر یا سخنگو داشته باشیم. در نتیجه این نوع سوء استفاده های عوامفریبانه و احساساتی از "حبس" قابل قبول نیست. وانگهی آقای کمال جعفری ماه هاست که در زندان است و حق ملاقات با خانواده را ندارد و خود ایشان عضویت یا سمت سخنگویی خود را اعلام نکرده اند. ایشان که نه تنها در دسترس نیست بلکه ممنوع الملاقات می باشند چگونه می تواند مسئولیت سخنگوی را برای مردم و رسانه ها ایفا کند؟

 دهم: مصادره اعتراضات کف خیابانی اقشار مختلف کشور به نفع خود. انگار که شورای ملی تصمیم نماینده انحصاری و برگزیده مردم معترض کف خیابان از داخل کشور است. این مصادره به مطلوب نوعی انحراف در استدلال و شکلی عوام فریبانه از "مغلطه" و خودخواهی است.

 یازدهم" نکته مهم دیگر که خانم شهلا انتصاری دیگر سخنگوی این گروه در تلویزیون اندیشه افشا کردند (دقیقه ١۷) این است که ورود به این شورا برای هموطنان بصورت دموکراتیک و آزاد نبوده, بلکه به مثابه یک باشگاه (کلوب) خصوصی بوده که هیچ کس اجازه ورود به آن را ندارد مگر آنکه اکثریت اعضای موجود (۵٠ درصد بعلاوه ١) به پذیرفتن شخص جدید رای بدهند. این امر گزینشی نه تنها در تاریخ گردهمایی ها و ائتلاف و اتحادهای ملی ایرانیان بی سابقه و حیرت آور است, بلکه احزاب نوع استالینستی هم اینگونه عمل نمی کردند. مخصوصا برای مجموعه ای که ادعای "در پرتو همکاری همه نیروهای سیاسی و شخصیت ها" را دارد. وانگهی صلاحیت آن چند نفر بنیانگزار یا هسته اولیه را چه کسی تایید کرده است؟

 دوازدهم: برخی از بانیان و مسئولین این شورا قبلا با مجموعه سه نفری دیگری به نام "کمیته سه نفره پشتیبانی از بیانیه ١٤ نفر" همراه بودند که در ابتدا با دعوت جناب آقای حسن اعتمادی از آقایان مسعود نقره کار و بهروز ستوده در برنامه رمز پیروزی تلویزیون اندیشه شکل گرفت. دلیل جدایی آقای نقره کار از این کمیته هرگز مشخص نشد. برخی از بانیان با "شورای مدیریت گذار" نیز همراه بودند. اما چرا و به چه دلیلی آن اتحادها را شکستند و جدا شدند تا مجموعه موازی خودشان را نه بصورت آزاد بلکه بصورت "کلوب گزینشی و خصوصی" ایجاد کنند, باید گفت والله العلم. یعنی اتحادشکنان سابقه دار در صدد ایجاد اتحاد زیر پرچم خودشان بر آمده اند.

 حال بگذریم از اینکه برخی از امضا کنندگان ادعا کرده اند که روحشان خبردار نبوده و اصلا از متن و یا ترکیب امضا کنندگان اطلاع نداشتند. و برخی نیز امضای خود را پس گرفتند. در مورد این ادعاها داوری نمی کنم. چون بعید است آدم هایی که این همه ادعای فضل و کرامات و بصیرت سیاسی دارند, بدون آگاهی از ترکیب یا بندهای یک بیانیه آن را امضا کرده باشند. شاید حال که هوا را پس دیده اند پس کشیده اند. مدتی پیش صحبت کوتاهی در همین زمینه با آقای دکتر مسعود نقره کار گرامی (سخنگوی شورای ملی تصمیم) داشتم و با صراحت و قاطعانه گفتم که در هیچ جمعی از جمله "شورای ملی تصمیم" شرکت نمی کنم. نادمان نیز می توانستند از همان ابتدا موضع دو پهلو خود را مشخص کنند تا این بیماری سابقه دار و غم انگیز ء انشعاب و پس گرفتن امضاها تکرار نشود. بیماری مزمنی که بلای جان اپوزیسیون و مایه اعتبارزدایی آن شده است. زیرا  اینگونه حرکت های نسنجیده و خام سبب می شود جمهوری اسلامی نفس تازه ای بکشد و مردم را از عقلانیت و درایت اپوزیسیون نومید کند. نکات انتقادی زیاد دیگری نیز مطرح شده است که آنها را می گذارم و می گذرم.

  عبدالستار دوشوکی

مرکز مطالعات بلوچستان ـ لندن

تیر ١٤٠١

doshoki@gmail.com

 

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

دكتر عبدالستار دوشوكي

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

اصغر جیلو

نویسنده این مطلب عادت دارد که سر هر حادثه وبزنگاهی، با شانتاژ و افترا، توجه دیگران را به تشکیلات یک نفره خود جلب کند. وی که دوبار از فعالیت به قول خودش سیاسی کناره گرفته، سخن خود را فراموش کرده و به عادت قبلی خودباز گشته است. تخصص وی فقط در بر هم زدن وخرابکاریست و نه سازندگی. تقزیبا هیچ کنفرانس و تجمع واتحاد فرا گروهی مهمی نبوده که وی به تخریب و نازنجک اندازی به آن رو نکرده باشد.

س., 12.07.2022 - 12:34 پیوند ثابت
ایرج اروجی

من طی دهه های اخیر بقدری از این بیانیه ها را امضا کرده ام که دیگر شمارش اش از دستم خارج شده است و همه آنها هم در کلیت خود یک پیام مشترک داشته اند . من به این نتیجه رسیده ام که تا زمانی که نتوان درصد قابل توجه ای از مردم را با خود همراه کرد و امضا کننده را متعهد به گذشت و دادن هزینه حداقلی کرد این پروژه نیز جز از سرخوردگی و سرافکندگی نتیجه دیگری نخواهد داشت. مشروعیت تا از پایین به شهروندانی تفویض نشود و خود تفویض دهنده هم پشتش را نگیرد و هزینه نپردازد به تجربه ره به جایی نمی برد.تصور من این است که قبل از هر اقدام عملی بعدی، حداقل در خارج کشور، برای ضرورت و ادامه عملی اینکار از شهروندان خارج نشین نظر خواهی شود . و مهم است که هر نظر مثبت به ادامه این فعالیت متعهد به دادن هزینه برای تدارک عملی فعالیت بشود. همراهی حتی پنج درصد از خارج نشینان با این تلاش بی شک تاثیر بسزایی در موفقیت کار خواهد داشت.

د., 11.07.2022 - 03:28 پیوند ثابت
هوآس اسدی

✍️کمبودهای جدی بیانیه شورای تصمیم و اینکه چرا من حمایت (مشروط) می کنم .

?کمبودهای آشکار :

هویت کلی این بیانیه خوب، فرمول‌بندی ها ، تشویق ها ، اهداف آن برای ایران آباد و آزاد ، در سایه مولفه ها و دیگر موارد تردید برانگیز قرار می گیرد :

?- عدم انتخاب پرچم شیروخورشید به عنوان نماد تاریخی ایران شروع بسیار آسیب زایی است .‌بویژه نماد شیروخورشید نقش جمع کننده ایرانیان را در مقابل پرچم خرچنگی رژیم دارد .‌

?- عدم کاربرد نام ایران در مولفه ها :اگر دو کلمه «جمهوری اسلامی » در مولفه ۱ آورده نمی شد ، تفاوتی نمی کرد این مولفه ها را یک لبنانی یا یک ونزوئلایی منتشر می کرد چون چیزی بنام ایران در این مولفه ها آورده نشده است .

تردید ها افزایش می یابد زمانی از پرچم و نقشه ایران بدون خلیج فارس و دریای مازندران خبری نیست .

?- در مولفه ۲ تمامیت ارضی ایران هیچ ارتباطی با تاکید به این و آن نظام ، چگونگی اداره کشور ندارد . برایم خط قرمز است . من با این فرمول‌بندی مخالفم.

زیرا : نظام دموکراتیک ماهیتا همان نظام غیر متمرکز است که در مولفه ۵ آمده است . اگر دیگر هموطنان بانی این بیانیه اصرار داشتند، می توانست بصورت مولفه جدا باشد .

?- در مولفه ۶ ارتباط اعلامیه حقوق بشر با تاکید به محیط زیست را درست نمیدانم اگر چه منظور قابل فهم است . محیط زیست بخاطر اهمیت و بقای ایران می توانست یک مولفه جدا باشد .

?-نبود مولفه دیگری بر مبنای برابری کامل زن و مرد با تاکید بر رهبریت و مدیریت زنان می بایست به عنوان عامل جمع کننده نیمی از جمعیت کشور مورد توجه واقع می شد .

این ندیدن ها را من به حساب ضعف های احزاب کلاسیک میگذارم ، که در اینجا هم منعکس شده است . صرفا تاکید به حقوق بشر عملا موقعیت زنان در جامعه به جهات اولویت زیر سایه قرار می دهد. پاشنه آشیل نظام نکبت اسلامی همانا زن ستیزی تمامیت رژیم است، اشاره به برابری پایدار ، نقش رهبری و مدیریت زنان اهمیت استراتژیک داشته و دارد.

?با آگاهی به این کمبودها من از شورای تصمیم حمایت (مشروط) می کنم، چرا که جمهوری اسلامی، ایران را به نابودی کشانده است ، ما می بایست این بساط را براندازیم.

?براندازی رژیم و باز کردن راه برای ایجاد رژیم دمکراتیک - تشکیل مجلس موسسان و انتخاب شکل نطام برای من به عنوان یک پارلمانتاریست تعیین کننده آمد و از این بیانه حمایت می کنم .

❗دوستانی که تگ شدند الزاما هم‌نظر من ممکنه نباشند ،صرفا اطلاع رسانی به دوستان بود

د., 11.07.2022 - 03:26 پیوند ثابت
نظرات رسیده

دوست گرامی هیچ کس نیست که از اتحاد همبستگی خوشحال نشود اما همبستگی و اتحاد بربستر کدام زمینه باید صورت گیرد ؟ وقتی ایران و کیان ایران مورد تشکیک قرار گیرد آیا چیزی برای اتحاد باقی می ماند؟ شما که این موارد را در نظر نمیگیری چرا بدنبال همبستگی و اتحاد بر علیه دیکتاتور کره شمالی وارد عمل نمی شوی؟ چرا بر علیه بقیه جنایتکاران بدنبال اجماع نیستی؟ هر واژه ای بار معنایی خود را دارد . بنده به سهم خود از روز اول در صدد حمایت و تبلیغ این بیانیه بودم و تمام ایرادات را که دیدم گفتم انشالله که گربه است! اما به مرور با انتشار مقالات و مصاحبه های اعضای این شورا نم نمک دم خروس بیرون زد. و دریافتم که آنچنان که فکر میکردم گربه ، گربه هم نبوده است.

د., 11.07.2022 - 03:24 پیوند ثابت
نظرات رسیده

هیچ کس هیچ کاری نمی کند همه می نشینند و منتظر که بقیه چه می‌کنند. به مجرد این که کسی قدمی برداشت شروع می‌کنند به تخطئه تهمت و گاه ….

خدایا به ما این همت و قدرت را بده که حقوق همدیگر را محترم بشماریم و در یک صف واحد اهریمن را از خانه‌مان برانیم و به فردائی که می‌آید با خوش بینی و امید نگاه کنیم و کار را به کاردان بسپاریم

د., 11.07.2022 - 03:22 پیوند ثابت