انتخابات 2022 سوئد از دیدگاه حزب محیط زیست MP و دموکراتهای سوئد SD
نیما رستمی و علی یعقوب وند در باره انتخابات 11 سپتامبر سوئد
08.09.2022 - 22:55

برگزاری انتخابات سراسری یکشنبه آینده، 11 سپتامبر، سوسیال دموکرات های چپ، که در صد سال گذشته حزب غالب در هر انتخابات بوده اند، با چالش شدید احزاب راست روبه رو هستند.

انتخابات عمومی حداقل هر چهار سال یک بار برای انتخاب 349 نماینده پارلمان سوئد برگزار می شود مجلس. انتخابات منطقه ای و شهرداری نیز همزمان در روز یکشنبه 11 سپتامبر برگزار می شود، اما ما در اینجا روی انتخابات عمومی تمرکز خواهیم کرد.

بنابراین چه چیزی در خطر است، احزاب اصلی چه کسانی هستند، آنها از چه چیزی دفاع می کنند، مسائل اصلی و نتایج احتمالی چیست و چرا این انتخابات مهم است؟

گسترش بزهکاری در جامعه سوئد و قتلهایی که در فضای عمومی هم صورت می گیرد. اسلامیست ها و حزب جدید نیانس که یک حزب اسلامگراست /مشکل انرژی و گرانی برق در زمستان پیش رو موجب نگرانی عمیق مردم اروپا و بویژه سوئد شده است

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

دیدگاه‌ها

نظرات رسیده

 

مزدک لیما کشی؛

نیما جان من هم شما را نمی شناسم اما برای من دشوار هست که به فهمم شما به عنوان یک ایرانی عضو حزبی باشد که بیشترین دشمنی ها را با خارجی ها دامن می زند. ببین خارجی ها در این جامعه به دلایل مختلف جایگاهی بسیار کمی در سیستم حکومتی دارند و بسیاری زندگی بسیار پائینی دارند. من و شما به جای دامن زدن به ضدیت با خارجی ها باید کمک کنیم که کار و زندگی مناسبی داشته باشند. برای جوانان خارجی که می بینند در تلویزیون رهبر حزب شما همه مشکلات کشور را به خارجی ها نسبت می دهند بسیار نگران و عصبانی هستند. نیما جان حکومت مگر دست خارجی هاست که همه ضعف های سیستمی را به گردن خارجی ها بیاندازیم. من هیچ مشکل شخصی با شما نداریم و آدم سیمپاتیکی هم به نظر می آئید. امیدوارم که شما را نرنجانده باشم اگر هم این کار را کردم عذر خواهی می کنم. شاد و تندرست باشید.

ی., 11.09.2022 - 19:14 پیوند ثابت
نظرات رسیده

 

نیما رستمی:

Mazdak Limakeshi - [ ] من با افتخار و آگاهی عضو این حزب شده ام. شرم بر افرادی مثل تو که بدون کمترین آگاهی از من و اینگونه بدگویی میکنی! 
- [ ] من شما را نمیشناسم و در مورد شخص تو نظر خاصی ندارم. ولی تصور می‌کنم که تو حتی صحبتهای من را در این کلیپ گوش ندادی. اگر گوش میدادی آن را نقد میکردی و کلیشه وار توهین نمیکردی. متاسفانه من فکر می‌کنم که گفتگو با فردی مثل شما فایده انچنانی نداره. فقط یادآوری این نکته را اینجا در صفحه دوست مشترکمان لازم میدانم. به همان اندازه که اس دی در جهت مثبت تغییر کرده به همان اندازه احزاب چپ پس رفت داشته اند و حتی در جهت خلاف  آرمان‌های قبلی خود عمل می‌کنند. اینها با سیاست غیر واقع بینانه کماکان در صدد فریب مردم هستند! من واقعا خوشحالم که به هیج کدام از چپها رای نخواهم داد، نه به چپ سوئد نه به چپ ایران. در یک سیستم دموکراسی اینگونه به مخالفین تهمت زدن فقط لیاقت احزاب چپ است. اگر شما در مورد مسائل و ساختار اشتباه در خیلی از عرصه های سیاسی نظری دارید آن را بیان کنید. 
فقط یادتون باشه که همین چپها در دهه های قبل و در دورانی که در ضعف بودنند مورد انواع و اقسام تهمت ها و ناروایی ها قرار میگرفتند و الان ورق برگشته و خودشون همون روش اشتباه تک رویی رو پیشه گرفته‌اند. ‌و وقتی مشکلات مطرح میشه برچسب های معمولی که به نوعی قبلا در مورد خوشون بکار میرفت در مورد افرادی مثل من استفاده می‌کنند. 

بگذریم، همین افراد به قول شما نژاد پرست آلان بتنهایی بیشتر از ۲۰ ٪ آرا را دارند، و‌بقیه هم در کپی سیاست اینها با هم مسابقه دارند!

ی., 11.09.2022 - 19:11 پیوند ثابت
کیانوش توکلی

Reza Damavandi سلام رضا جان، سه ماه پیش در یک مغازه لاستیک فروشی بودم، سه مشتری بودیم و مغازه دار از خاور میانه بود، در عرض دو ساعت لاستیک فروخت به هیجده هزار کرون و به هیچکدام از ما هم رسید نداد، یکی از سه مشتری را هم فرستاد که از بانکومات پول بکشد و نقد بپردازد. این بابا یعنی چند درصد خارجی تباران با شغل آزاد؟ قانون گریزی، سو استفاده از قانون، کلاه برداری از اداره بیمه ، سو استفاده از فعالیت های انجمنی، تنبلی و خانه نشینی به جای کار را اگر در کنار مافیای مواد مخدر و مال دزدی و تسلیحات غیر مجاز قرار بدهیم، میشود روزمرگی  جامعه سوئد. احکام شریعه و فرهنگ مردسالارانه و قتل های ناموسی یادم رفت. حالا بی خیال اس د، شما بگو چه باید کرد؟ 
شما لطف کن و تجاوز به زنان و دختران و تهدید کارکنان اداره مهاجرت، مدارک تحصیلی تقلبی، مدارک پزشکی تقلبی، کاغذ خرید جواهرات تقلبی وووو را هم اضافه کن.

ی., 11.09.2022 - 13:55 پیوند ثابت
ایرج اروجی

ایرج جان این حزب با تمایل به پاکسازی برای جامعه افکار را منحرف میکند ،اشتباه پیدا کردن در هر دولتی آسان است و اینها فقط بر اشتباهات دولت تمرکز میکنند در حالی که خودشان هیچ راه کاری ارایه نمیدهند ، اگر بتوانند خارجی های جرم دار را بیرون کنند مطمئن باش بعدش نوبت بقیه خارجی ها می‌رسد خصوصا مسلمانان. ممنون از توجهتان

ی., 11.09.2022 - 13:54 پیوند ثابت
کیانوش توکلی

هوشنگ کاملا درست می گه؛ اول قرار بود که براساس یک ترجمه علی یعقوب وند تحت عنوان "تلاش یک حزب اسلامگرا برای ورود به پارلمان سوئد" مصاحبه ای ازش بگیرم ؛ بعد با هوشنگ تماس گرفتم و قرار شد در ارتباط با انتخابات سوئد باشد ؛ مشکل این بود که دو روز مانده به انتخابات این تصمیم گرفته شد ؛ متاسفانه جای نمایندگان ایرانی سوسیال دمکرات و حزب چپ خالی بود . البته بعد از انتخابات می شود یک گفتگوی چالشی و با حضور نمایندگان فکری چهار جریان را برگزار کرد ؛ من انتقادات دوستان را می پذیرم

 

ش., 10.09.2022 - 16:35 پیوند ثابت
نظرات رسیده

نیما رستمی :یک عامل بسیار مهم که من را در اتنخاب اس دی مصمم کرده است, همین دید تا حدودی کور کورنه  و تا حدود زیادی آگاهانه اسلام نوآزی چپ ها است, که در ۴۰ سال قبل هم عین همین دگرگونی در ایران هم  اتفاق افتاد و بقیه ماجرا. 

همآنطوری که دوستمان Iraj Oraji اشاره کردنند با توجه به پیامد بسیار عمیق سیاست چپ ها در کل ارکان کشو یک حزب و‌جناح نمیتواند به تنهایی در این مسائل تصمیم گیرنده باشد. سیایست چهار دهه گذشته چپ ها سرمایه داران گلوبالیست با رغبت به درآمد حداکثری منجر به تغییرات ساختاری در سوئد شده که دموکراسی, لیبرال سکولاریسم, فرهنگ غربی و بافت اقلیمی را مورد مخاطره قرار داده. و فرهنگ جامعه را به سمت فرهنگ  خشن اسلامی و هوچیگری سوق داده است. https://www.youtube.com/watch?v=60TPhkgfGVM

ش., 10.09.2022 - 12:21 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Iraj Oraji 
مطلب مهم درگیری چپ و راست همین است وگرنه سیاست دفاع ، سیاست کلی انرژی ، مبارزه علیه بزهکاری  ، بلوک چپ و راست هم‌نظر هستند .  S در اسارت V و MP  در مورد سیاست  پناهنده پذیری دست و پا می زند و علیه  اسلامیست ها همینطور. رهبری حزب چپ و محیط زیست و همچنین S  در تمام مصاحبه حتی یک بار در رابطه با اسلامیست ها حرفی نزده اند . البته بر اساس آمار منتشر شده رای ۶۷ درصد مهاجرین را دارند. الان اختلاف بلوکها بر سر تعداد ۱۳۰۰۰ رای است واقعا مسخره است. اگر چه دموکراسی را باید احترام گذاشت

ش., 10.09.2022 - 10:19 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Koroush Etemadi

حزب دمکرات‌ های سوئد SD بشدت تبعیض نژادی بودن خود رو رد می‌کند و خود رو یک حزب راست پوپولیستی ارزیابی میکند که با سیاست‌های پناهنده پذیری دولت سوسیال دمکراتها در طی ۸‌ سال اخیر مخالف میباشد. این حزب بشدت از یک گروه مشخص اجتماعی که باورمند به اسلام و فرهنگ اسلامی هستند انتقاد می‌کند و خطر عمده در جامعه سوئد رو اسلامگرایی می‌داند که با ارزش‌های فرهنگی غربی به مقابله برخاسته است. اسلامگرایی بزعم این حزب خطر اصلی علیه ارزش‌های فرهنگ غربی محسوب می‌شود. این حزب سو استفاده های مالی برخی از گروه بندی‌های خارجی را تهدیدی علیه منابع مالی دولت سوئد می‌داند که این منابع را بنا به ادعای این حزب می‌شود بنفع بازنشستگان تهیدست سوئدی هزینه کرد. نماینده این حزب در پارلمان اتحادیه اروپا بشدت علیه جمهوری اسلامی سخن می‌گوید و بطور سریع و یک جانبه از مخالفین و مردم ایران حمایت می‌کند. می‌توان ادعا کرد نماینده حزب دمکراتهای سوئد تنها نماینده پارلمان اروپا است که آشکار از مردمان و فرهنگ کهن ایرانی علیه جمهوری اسلامی بدفاع برمی‌خیزد. این نماینده حزب دمکرات در پارلمان اروپا همیشه با نصب نشان پرچم ایران با آرم شیروخورشید در پشت تریبون پارلمان اتحادیه اروپا ظاهر می‌شود. ضد اسلامی بودن این حزب شاید دلیل اصلی باشد که بسیاری از ایرانیان مقیم سوئد هوادار این حزب می‌باشند. در حال حاضر بر اساس آمارهای اخیر حزب دمکرات‌ها ی سوئد پس از سوسیال دمکرات‌ها دومین حزب بزرگ سوئد محسوب می‌شود.

جمعه, 09.09.2022 - 23:58 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Mazdak Limakeshi

عجب این آقای نیما رستمی از حزب دست راستی، پوپولیستی دمکرات های سوئدی که از درون یک جر یان فاشیستی در آمده می باشد. امیدوار هستم که سوسیال دمکرات ها و متحدین شان پیروز شوند. من امروز با تعدادی از دانش آموزان صحبت می کردم که می گفتند احزاب راست چون ُدمکرات های سوئدی، دمکرات های مسیحی و مودرات ها همه مسئولیت ها را به گردن خارجی ها که کمترین موقعیت را در جامعه دارند می گذارند و به دشمنی با خارجی ها دامن می زنند.

جمعه, 09.09.2022 - 23:55 پیوند ثابت
ایرج اروجی

شب بخیر، یک کم هم شوخی کردم. من با توجه به عضویت در یک حزب در انتخابات همیشه در ارتباط با منافع کلان کشور رای داده ام و همیشه رای به حزب خودم نبوده است و امسال هم چنین خواهد شد.

 

جمعه, 09.09.2022 - 23:54 پیوند ثابت
هوآس اسدی

 

تعصب حزبی شما را درک میکنم ، متاسفانه وابستگی به یک نوع نگاه احتمالا حزبی می تواند نگاه آبژکتیو را تحت تاثیر. قرار دهد . مسائلی که SD پانزده سال پیش مطرح کرده بود الان S ، M, KD، L تازه مجبورند بشکل دیگری بپردازند. نگاه من متاثر از نگاه میدانی و اطلاعات ژورنالیستی است که البته ممکن است نادرست هم باشد . اما اینکه داشتن یک نظر که به حزبی نزدیک است معنی آن این نیست که همه مسایل را شما قبول داشته باشید ، انتخاب قبلی هم به ماراکسیست برای مجلس رای دادم .‌ ممنونم که تشویق میکنید به که رای بدهم . یک بار فریلانس همیشه فریلانس برایم بهترین انتخاب است . اما بند کردید به عنوان ناظر ، چیزی برای بحث برایت ندارم ،اما معنی اش نداشتن نظر نبوده است، شاید ناظر نام غلطی بوده است . فکر کنم ادامه بحث اینجا نتیجه‌ای ندارد

جمعه, 09.09.2022 - 23:52 پیوند ثابت
ایرج اروجی

 نه من اصلا ناراحت نیستم. معنای ناظر چیست؟ موضع من در موزد مناطقی با مشکلات اقتصادی و اجتماعی روشن است و فراتر از برنامه اس د، ولی شما وقتی از هفتصد هزار وابسته به کمک هزینه از جیب مالیات دهنده ها صحبت میکنی آنهم وقتیکه آن حزبی که چنین ادعایی را میکرد ادله ندارد و هم رای بودن چهل یا پنجاه درصد جامعه با سیاست های اس د خوب اینکه دیگر ناظر بودن نیست و بعد پنجاه در صد رای دهندگان؟ حالا چرا خودت رای ندادی؟ میدانی که میتوانی بروی رایت را پس بگیری و دوباره رای بدهی.

جمعه, 09.09.2022 - 23:51 پیوند ثابت
هوآس اسدی

 

شما اگر از توجه می داشتید . در اول برنامه گفته شده بود که صرفا پاسخ به پرسشها بوده است، قرار بود حتی مصاحبه جدا برای هرکدام انجام بشه که موضوع انتخابات سوئد باشد و هر کسی راجع به سیاست حزب خود حرف بزند ‌ از هر دو طرف می دانستند که قصد آنها مناظره نبود . من هم به عنوان ناظر این حق را یافتم که نظرات خودم را بگویم ، حالا شما ناراحت نباشید که نظرات من به مذاق شما خوش نیامد 😅

جمعه, 09.09.2022 - 23:50 پیوند ثابت
ایرج اروجی

Iraj Oraji

باید به نیما تبریک گفت که برنده این مناظره یکنفره بود. البته نقش آقای ناظر و علی را از حزب محیط زیست را نباید در این موفقیت حزب دموکراتهای سوئد در این مناظره را دست کم گرفت.

جمعه, 09.09.2022 - 23:49 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Siavash Faraji

اگر حزب دمکرات های سوئد فکر می کند تعداد مهاجرین زیاد است چرا موافق پذیرش پناهندگان اوکراینی است ؟ولی رهبر همین حزب به ترکیه می رود تا به پناهندگان بگوید که به سوئد نیاید جناب رستمیان طبق کدام نظرسنجی می گویند تعداد زیادی ایرانی به حزب رای می دهد ؟اطلاعات نیما حتی در مورد جمیعت سود هم درست نیست .این حزب تمامی صحبت اش در مورد خارجیان است متأسفانه بعضی خارجی تبار ها نااگانه در دام افتاده ند .

جمعه, 09.09.2022 - 23:47 پیوند ثابت
نظرات رسیده

Parisima Nilsson

برخی از ایرانیان اروپا بخاطر تنفرشون از رژیم آخوندا و اسلام پرت شدن پشت راسیست ها و نمیدانند دارند با آتش بازی میکنند، یعنی همان گندی که روشنفکران در سال ۵۷ به ایران زدند بخاطر انتقام ۲۸ مرداد! بالاخره ایرانیها به سیاست اروپا هم گند خواهند زد! من همینقدر که از کمونیست ها بدم میاد از راسیست ها هم بدم میاد!

جمعه, 09.09.2022 - 10:45 پیوند ثابت