رفتن به محتوای اصلی

مهسا (ژینا) دختر کردستان و ایران و تمامی خلقای ایران
19.09.2022 - 09:38

جنایت دیگری به لیست بلند جنایات جمهوری اسلامی اضافه گردید. جنایات و تجاوزاتی که بسیاری از آنها از بدو استقرار جمهوری اسلامی ​​در دهلیزهای تاریک زندان ها، شکنجه گاه ها و بازداشتگاهامخفی رخ داده و هیچ تحقیق مستقل در باره شان نشده، و هیچ مقام وعنصر امنیتی وعاملان آن مجازات یا پاسخگو نبوده اند.

 نظام  همواره سعی کرده این جنایات را توجیه نماید، بهانه‌ها و روایت ‌های خلاف واقعیت را ارائه دهد، همان‌گونه که اکنون در  جنایت قتل مهسا امینی به دست «گشت ارشاد» در تهران به زعم آنها بدلیل باصطلاح «حجاب نا مناسب» صورت گرفته است. رژیم مدعی است که وی بر اثر سکته قلبی فوت کرده است، در حالی که تمام شواهد و اظهارات منابع پزشکی در بیمارستان حاکی از آن است که علت مرگ آسیب وله شدگی بافت مغزی و تجمع خون در ریه ها بر اثر ضربات وارده به سر هنگام بازداشت بوده است.

مهسا (ژینا) امینی، بیست و دو ساله، در بیمارستان کسری تهران درگذشت و جسد او به زادگاهش سقز در کردستان منتقل و در آنجا به خاک سپرده شد. قتل او موجی از خشم واعتراضات مردمی علیه حکومت و رهبری بر انگیخت که به سنندج و شهرهای کردستان کشیده شد وطی آن زنان به نشانه اعتراض روسری خود را از سر برداشتند.

این جنایت واکنش‌های بین‌المللی گسترده‌ای را به دنبال داشت. جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور ایران، اعلام کرد که شورای حقوق بشر این سازمان باید قطعنامه‌ای در محکومیت حجاب اجباری صادر کند. وی در یک نشست مجازی ضمن ابراز تاسف عمیق از درگذشت مهسا، از جامعه جهانی خواست تا رفتار مقامات ایرانی علیه زنان را محکوم کند.

عفو بین‌الملل نیز به نوبه خود، قتل مهسا را ​​محکوم و به شرایط مشکوکی که منجر به مرگ وی شد، از جمله گزارش‌هایی مبنی بر شکنجه و بدرفتاری در بازداشت، اشاره نمود، و خواستار محاکمه همه مسئولین و عاملین آن شد.

قتل مهسا (ژینا) امینی اولین جنایت در تاریخ جمهوری اسلامی نبوده و آخرین نخواهد بود. ژینا فرشته معصوم، نماد زن ایرانی است که همواره و روزانه در معرض ظلم، خشونت، تبعیض جنسی و آزار و اذیت قرار می گیرد. مهسا (ژینا)  تنها دختر کردستان نیست، بلکه دختر اهواز، آذربایجان، بلوچستان، ترکمن صحرا، لر وبختیاری و همه مناطق و نواحی ایران است.

سازمان‌های حقوق بشر، مدنی، سیاسی وسازمانهای حقوق زن ایرانی در کردستان و در کل کشور خواستار تجمع و اعتصاب عمومی در ایران در اعتراض به قتل مهسا، قانون حجاب اجباری و قوانین ضد زن جمهوری اسلامی شدند.

عبدالله مهتدی، دبیرکل حزب کومله در در توئیتی خواستار این شد که اعتصاب عمومی این بار محدود به کردستان نباشد و تهران و شهرهای بزرگ و کوچک سراسر ایران را در بر گیرد.

ما ضمن محکومیت شدید این جنایت شنیع در حق شهید مهسا امینی، این ضایعه را به پدر و مادر، خانواده وی، مردم قهرمان کردستان، تمامی ملت های تحت ستم ایران و زنان سرافراز ایرانی، و سایر شهروندان تسلیت می گوییم. و از فرزندان دلیر ومردم عرب اهوازی و همه شهروندان ایران اعم از زن و مرد خواهانیم که برای محکومیت و تقبیح قوانین و اعمال ناعادلانه جمهوری اسلامی علیه زنان دست به تجمع واعتراض بزنند. ما همبستگی کامل خود را  با تمامی نیروهای میهنی، دمکرات وآزادیخواه ایران اعلام و دوش با دوش با آنها می ایستیم. مسئله مهسا مسئله تمامی ایران وهمه خلقهای ایران است.

پاینده باد همبستگی خلقهای ایران

درود بر مبارزات زنان قهرمان ایران

درود بر مبارزات خلقهای ایران برای آزادی، دمکراسی، وعدالت وبرابری

 

گروهی از فعالان مترقی عرب اهواز (عاتق)

27 شهريور  1401 – 18 سبتمر 2022

 

 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.