حضور پررنگ زنان و روسری‌هایی که از سر برمی‌دارند
21.09.2022 - 11:00

اعتراضات به کشته شدن مهسا امینی از سوی ماموران گشت ارشاد در ایران در حالی ادامه دارد که زنان در این اعتراضات حضور پررنگ دارند و به نشانه اعتراض به سیاست‌های جمهوری اسلامی و اعمال حجاب اجباری، روسری‌های خود را از سرشان برمی‌دارند. تصاویری هم از آتش زدن روسری‌ها منتشر شده است.

مهسا امینی به دلیل «بدحجابی» بازداشت و سپس کشته شد. به همین دلیل زنان ایرانی، چه آنان که تجربه مواجه شدن با گشت ارشاد دارند و چه آنان که این تجربه را ندارند، علیه گشت ارشاد و حجاب اجباری اعتراض می‌کنند.

زنان معترض در بلوار کشاورز شعار دادند که «آزادی حق ماست، ژینا اسم رمز ماست».

بر اساس گزارش‌ها، شمار بسیاری از زنان در اعتراضات شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، رشت، کرج و شهرهای کردنشین روسری‌ از سر برداشتند و شعارهای ضدحکومتی سر دادند. حتی در برخی شهرها، زنان روسری خود را آتش زدند.

همزمان، ۱۳ تشکل دانشجویی در اعتراض به قتل مهسا امینی در بیانیه مشترکی نوشتند: «جنایتی که در حق مهسا امینی رخ داده بار دیگر نشان داد ستم و استثمار علیه زنان تمامیت جان و هستی آن‌ها را نیز هدف قرار می‌دهد.»

 

در شبکه‌های اجتماعی، کارزار اینترنتی «زن، زندگی، آزادی، از کردستان تا تهران» هم به راه افتاده است.

همچنین شهروندان در کشورهای مختلف دنیا و شخصیت‌های بین‌المللی با اعلام حمایت از اعترضات زنان ایرانی، از جمهوری اسلامی خواستند به تبعیض علیه زنان پایان دهد.

از جمله، آنتونی بلینکن،‌ وزیر امور خارجه آمریکا در توییتر خود نوشت: «از حکومت ایران می‌خواهیم به آزار و اذیت سیستماتیک زنان پایان دهد.»

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما