اینترنت و شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام در شهرهای مختلف ایران در دسترس نیست
21.09.2022 - 16:46

در حالی که اعتراضات در سراسر ایران ادامه دارد، دسترسی به اینترنت در چند شهر شدیدا مختل و گزارش‌هایی هم درباره فیلتر شدن اینستاگرام از سوی کاربران منتشر شده است. کمی قبل از آن، گزارش‌هایی از هک شدن سایت چند نهاد دولتی و حکومتی منتشر شد. خبر هک خبرگزاری فارس نیز انتشار یافت.

طبق گزارش‌های رسیده به ایران‌اینترنشنال، کار اینترنت روز چهارشنبه ۳۰ شهریور در شهرهای کرج، سقز، کرمانشاه، سنندج و ارومیه با اختلال شدید مواجه شده است.

اختلال شدید اینترنت در ایران کمی پس از آن گزارش شد که عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات صبح روز چهارشنبه اعلام کرد: «به خاطر مسائل امنیتی امروز احتمال دارد محدودیت‌هایی از سوی نهادهای امنیتی در خصوص سرعت اینترنت ایجاد شود که طبیعی است.»

سایت نت‌بلاکز که اختلال و قطع اینترنت در جهان را رصد می‌کند، روز ۲۶ شهریور اعلام کرد: «در پی جان باختن مهسا امینی، اختلال چشمگیری در اینترنت تهران ثبت شده و داده‌های شبکه نشان می‌دهد توان اتصال به اینترنت به ۶۷ درصد مواقع عادی رسیده است.»

چندی پیش یک نماینده مجلس اعتراف کرد شورای عالی فضای مجازی مجلس را دور زده و طرح صیانت از فضای مجازی در غیاب مجلس به تصویب رسیده است.

قبل از آن نیز در پی وقوع اختلال گسترده در اینترنت ایران، غلامرضا نوری قزلجه، نماینده بستان‌آباد و رییس فراکسیون مستقلین ولایی مجلس، نقش دولت ابراهیم رئیسی در ایجاد این اختلالات را تایید کرد و گفت دولت برای کندی و ایجاد اختلال در اینترنت با نهادهای دیگر همکاری می‌کند.

این اولین بار نیست که همزمان با اعتراضات ضد حکومتی در شهرهای مختلف ایران، دسترسی به اینترنت محدود می‌شود.

هک سایت‌های دولتی

بر اساس اطلاعات رسیده به ایران‌اینترنشنال، روز چهارشنبه چندین وب‌سایت دولتی در ایران هک شد.

سایت بانک مرکزی جمهوری اسلامی یکی از این سایت‌ها بود که علاوه بر آن، سیستم داخلی این بانک نیز دچار اختلال شد.

پایگاه اطلاع‌رسانی دولت جمهوری اسلامی نیز هک و پس از مدتی بازیابی شد.

گروه هکری انانیموس نیز از هک سایت خبرگزاری فارس خبر داد اما پس از آن دست‌رسی به این وب‌سایت ممکن شد.

گروه هکری «عدالت علی» نیز با انتشار ویدیویی از هک کردن وب‌سایت «ستاد امر به معروف و نهی از منکر» خبر داد.

این گروه پیشتر با هک کردن دوربین‌های مداربسته زندان اوین، درباره بدرفتاری و شکنجه علیه زندانیان در زندان‌های جمهوری اسلامی افشاگری کرده بود.

 اینستاگرام فیلتر شد

در حالی که اعتراضات ضد حکومتی در ایران وارد پنجمین روز خود شده است، برخی گزارش‌ها از ایران از فیلترینگ اینستاگرام حکایت دارند.

به گفته کاربران در ایران، از عصر روز چهارشنبه ۳۰ شهریور دسترسی به اینستاگرام به ویژه با اینترنت همراه به شدت مختل شده و برخی کاربران دسترسی به این شبکه اجتماعی بدون فیلتر شکن را غیر ممکن می دانند.

شبکه اطلاع رسانی راوی نیز گزارش کرده که بررسی وضعیت اینترنت همراه و ثابت نشان می‌دهد که از دقایقی پیش دسترسی به پلتفرم اینستاگرام با IP ایران امکان‌پذیر نیست.

مقامات حکومت ایران و وزارت وزارت ارتباطات هنوز واکنشی به این اختلال نشان نداده است.

در جریان اعتراضات آبان سال ۱۳۹۸ حکومت جمهوری اسلامی با قطع سراسری اینترنت دست به سرکوب خونبار معترضان زد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما