رفتن به محتوای اصلی

گفتگوی کیانوش توکلی با رادیو البرز دانمارک24سپتامبر
24.09.2022 - 11:14

نگرانی وزیر کشور از خیزش سراسری؛ محدودیت اینترنت تا زمان ادامه اعتراضات برقرار است

همزمان با ادامه خیزش سراسری مردم ایران علیه جمهوری اسلامی، وزیر کشور ضمن ابراز نگرانی درباره حضور بیشتر شهروندان اعلام کرد قطع و اختلال سراسری اینترنت در ایران برای کنترل معترضان صورت گرفته است.

احمد وحیدی، وزیر کشور، شامگاه جمعه اول مهر در گفت‌وگویی تلویزیونی خیزش سراسری مردم ایران را «سازماندهی» شده خواند و گفت که قطع اینترنت موقتی و مسوولیت آن به عهده معترضان است و آنان موجب این محدودیت شده‌اند.

وحیدی اضافه کرد که محدودیت‌های اینترنتی «برای حفظ امنیت و آرامش مردم» و «امری طبیعی» است.

وزیر کشور تاکید کرد که باید محدودیت‌هایی اعمال شود تا معترضان نتوانند اعتراضات را سامان دهند.

او اضافه کرد: «اصل محدودیت به‌ عهده اغتشاش‌گران است که موجب این محدودیت می‌شوند. این شرایط هم موقت است و تا زمانی که دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی مطمئن شوند، این وضعیت ادامه دارد.»

با وجود قطع اینترنت و سرکوب خونین اما اعتراضات سراسری مردم ایران ادامه دارد.

شامگاه جمعه اول مهر نیز معترضان در گروه‌های بزرگ خیابان‌های بسیاری از شهرها را به کنترل خود درآوردند و با روسری سوزی و سر دادن شعار، خواستار براندازی جمهوری اسلامی شدند.

از برخی مناطق تصاویری از آتش زدن خودروها و تجهیزات نیروهای امنیتی منتشر شد و همچنین شعارها علیه مقام‌های جمهوری اسلامی، از جمله علی خامنه‌ای ادامه یافت.

وزیر کشور اما در بخشی دیگر از مصاحبه خود گفت که اعتراضات «سازماندهی شده» بوده و اصلا موضوع آن «مربوط به مهسا امینی» نبود: «عده‌ای این مساله را بهانه ایجاد اغتشاش در کشور قرار دادند.»

وحیدی تاکید کرد: «کسانی که در این ماجرا غیرمسوولانه و ناآگاهانه موضع گرفتند دچار خطا شدند. این موارد موجب شد برخی هم دچار اشتباه برداشت شوند و از لحاظ عاطفی همراه با کسانی شدند که به‌ دنبال آشوب بودند.»

او ضمن هشدار به معترضان، افرادی که از اعتراضات حمایت کرده‌اند را نیز تهدید کرد و گفت: «به‌ هر حال این اغتشاشات تمام می‌شود ولی کسانی در این امتحان رفوزه شدند و دستگاه قضا با متخلفان برخورد می‌کند.»

در همین حال روزنامه کیهان در تیتر صفحه اول خود نوشت: «وقت آن است که افراطیون مدعی اصلاحات و برخی سلبریتی‌ها به عنوان پادوهای آمریکا و تحریک‌گران به آشوب در پیشگاه عدالت بازخواست و مجازات شوند.»

در روزهای گذشته نیز رسانه‌های اصول‌گرا شدیدا به ورزشکاران و هنرمندان حامی اعتراضات حمله کرد.

از جمله خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ضمن حمله شدید به علی کریمی ، بازیکن پیشین تیم ملی ایران، او را «رهبر جدید اپوزیسیون» خواند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.