اصغر فرهادی هم ناقوس سرنگونی حکومت را شنید و به مردم پیوست
25.09.2022 - 19:33

نهمین روز خیزش سراسری ایرانیان؛ حدیث نجفی، دختر ۲۰ ساله در کرج کشته شد

از کشته‌شدن مهسا (ژینا) امینی در بازداشت نیروهای پلیس امنیت اخلاقی (گشت ارشاد) جمهوری اسلامی، نه روز می‌گذرد و همچنان اعتراض‌ها به این قتل حکومتی در ده‌ها شهر و تقریبا تمام استان‌های ایران ادامه دارد و درواقع به خیزشی سراسری تبدیل شده است.

این اعتراض‌ها و خیزش سراسری با سرکوب خشونت‌بار حکومت جمهوری اسلامی مواجه شده که ده‌ها کشته و صدها مجروح برجای گذاشته است؛ اما با وجود درخواست‌های موکد سازمان‌های حقوق‌بشری برای توقف خشونت علیه معترضان، ماموران امنیتی همچنان در تلاش‌اند تا با سرکوب گسترده و اعمال روش‌های خشونت‌آمیز، اعتراض‌ها را سرکوب کنند. 

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه در بیانیه‌ای از جامعه بین‌المللی خواست که با توجه به تشدید ابعاد سرکوب خونین اعتراض‌ها در ایران، در این زمینه دست به اقدامی معنادار بزند.

عفو بین‌الملل همچنین خواستار اقدام فوری جهانی برای جلوگیری از تشدید خطر خونریزی بیشتر همزمان با قطع عمدی اینترنت در ایران شده است. طی روزهای گذشته، دسترسی به اینترنت در به‌شدت محدود و رسانه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ در ایران مسدود شده‌اند.

همزمان، ایرانیان خارج از کشور نیز که در شهرهای مختلف کشورهای سراسر جهان پراکنده‌اند، در ده‌ها شهر کوچک و بزرگ، از ترکیه و اروپا، تا آمریکای شمالی و استرالیا، تجمعات اعتراضی، گردهمایی‌ها و برنامه‌های متفاوتی در همبستگی با مبارزات مردم ایران و معترضان برگزار کردند.

همچنین بسیاری از رسانه‌ها در سراسر جهان این اعتراض‌های سراسری و سرکوب گسترده آن به‌دست نیروهای امنیتی حکومت را پوشش داده و چهره‌های شناخته‌شده جهانی و مقام‌های بسیاری از کشورها نیز این سرکوب خشونت‌بار معترضان در ایران را به‌شدت محکوم کرده‌اند.

 • نیما سروستانی، مستندساز: هنرمندان نباید در برابر جنایت سکوت کنند
  نیما سروستانی، مستندساز، با انتشار پیامی در حساب کاربری اینستاگرامش، در واکنش به سرکوب اعتراض‌های مردم ایران به دست نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی، تاکید کرد که اکثریت «نویسنده‌ها، کارگردان‌ها، بازیگرها، مستندسازها و دیگر هنرمندها» به سرکوب مردم معترض سکوت کرده‌اند و با جنبش اعتراضی آنها همراهی نمی‌کنند. به‌گفته این مستندساز ایرانی ساکن سوئد، چنین رویکردی از جانب این گروه‌ها تاسف‌آور است.
  سروستانی در بخش دیگری از این پیام خطاب به اهالی سینمای ایران گفت مخاطب‌ها سال‌ها از «ما» حمایت کردند تا «حیات هنری خودمان را ادامه دهیم» و امروز آنها انتظار دارند تا هنرمندان نیز به آلام‌شان واکنش نشان دهد و همراه‌شان باشند.
  نیما سروستانی برای ساخت مستند «آنها که گفتند نه»، که به موضوع اعدام‌های دهه ۱۳۶۰ در ایران می‌پردازد، جوایز بین‌المللی متعددی کسب کرد. گفتگوی او با آیت‌الله حسینعلی منتظری در مورد کشتار دسته‌جمعی زندانی‌های سیاسی در تابستان ۱۳۶۷، نیز یکی از اسناد مهم علیه حمید نوری محسوب می‌شد که در نخستین هفته دادگاه استکهلم برای هیئت قضات این دادگاه به نمایش درآمد.
  سروستانی اکنون در حال ساخت مستند «جلاد» است که به فرایند دستگیری، محاکمه و دیگر وقایع مربوط به محاکمه حمید نوری، که تیرماه سال جاری به اتهام مشارکت فعال در کشتار سال ۱۳۶۷ به حبس ابد محکوم شد، می‌پردازد.

  • ایندیپند

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما