نماینده مهاباد: آمارغیررسمی کشته‌شدگان اعتراضات در شهرهای کردنشین ۱۰۵ نفر است
27.11.2022 - 13:41

جلال محمودزاده، نماینده مهاباد در مجلس شورای اسلامی ایران، از «امنیتی شدن» شماری از شهرهای کردنشین در جریان اعتراضات اخیر انتقاد کرده و «اعتماد آن‌لاین» به نقل از او نوشته که در شهرهای کردنشین «بر اساس آمارغیررسمی، ۱۰۵» نفر کشته شدند.

مشخص نیست این آمار از آغاز اعتراضات است یا به اعتراضات شدید چند روز اخیر در این شهرها مرتبط است. 

در پی جان باختن مهسا (ژینا) امینی دختر ۲۲ کرد ایرانی تحت بازداشت در شهریور سال جاری، اعتراضات گسترده‌ای در سراسر ایران انجام شده که تاکنون ادامه دارد.

هفته پیش در چند شهر کردنشین ازجمله مهاباد، جوانرود، بوکان و سنندج، حکومت دست به سرکوب خونین اعتراضات زد و خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی تایید کرد که نیروهای نظامی و امنیتی به سوی معترضان شلیک کرده‌اند.

در همین رابطه، محمد کوثری نماینده مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران هم از اعزام نیروی زمینی به کردستان خبر داده بود.

هنوز از آمار دقیق کشته‌شده‌ها در این مناطق اطلاعی در دست نیست اما هه‌نگاو نهاد ناظر بر وضعیت حقوق بشر در کردستان گفته بود ظرف یک هفته (۲۴ تا ۳۰ آبان)  ۴۲ نفر در شهرهای کردنشین کشته شدند.

مقامات رسمی ایران «آمار رسمی کشته‌شدگان را ۱۳ نفر» در شهرهای کردنشین اعلام کرد‌ه‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران در نروژ در آخرین گزارش خود (اول آذر) از کشته‌شدن دست‌کم ۴۱۶ نفر از ابتدای اعتراضات در سراسر ایران خبر داد و افزود تاکنون در میان کشته‌شدگان ۵۱ کودک و ۲۷ زن بوده‌اند.

این درحالیست که برخی سازمان‌های حقوق بشری آمار کشته‌شدگان را بیش از این رقم می‌دانند.

نماینده مهاباد چه گفت؟

آقای محمودزاده در جلسه علنی مجلس، اعتراضات را «مردمی» خواند و خواستار پاسخگویی وزیر کشور شد.

این نماینده مهاباد از وزیر کشور خواست کسانی که به مردم «تیر جنگی شلیک کردند»، شناسایی و دادگاهی شوند.

او با اشاره به سرکوب گسترده در شهرهای کردنشین، آن را «لشکرکشی» خواند و از حمله به امکان مسکونی و «تخریب وسایل مردم» شدیدا انتقاد کرد.

به گفته اعتماد آنلاین، او در این رابطه گفت: « لشکرکشی و امنیتی کردن مهاباد و شهرهای کردنشین، دستگیری شهروندان عادی، هجوم شبانه به منازل مسکونی، تخریب وسایل مردم، نوشتن شعار روی دیوارهای داخلی ساختمان‌ها، چک کردن وسایل شخصی مردم و ایجاد ایست‌های بازرسی متعدد ورودی شهرهای کردنشین مانند اوایل انقلاب، چه مفهومی دارد؟»

آقای محمودزاده در ادامه سخنانش گفت محمد صالح جوکار، رئیس کمیسیون داخلی مجلس به او گفته سوالش از وزیر کشور درباره «برخوردهای خشن در این مناطق و کشته شدن کولبران و سوخت‌بران» را به جلسه علنی نخواهد فرستاد و در صورت اعتراض به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس «شکایت» کند.

نماینده مهاباد افزود: «در کجای آیین‌نامه آمده که رئیس کمیسیون می‌تواند سوال ملی نماینده را به صحن نفرستد؟ چرا باید سردار جوکار به سردار قالیباف شکایت ببرم؟»

آقای جوکار از فرماندهان سپاه پاسداران بوده و معاون پارلمانی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است.

او در پاسخ به نماینده مهاباد گفت: « چرا نمی‌گذارید آرامش به مردم برسد و ایجاد دغدغه خاطر برای مردم کنید.»

نماینده مهاباد پیشتر گفته بود که به «نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی» متهم شده و دادستان عمومی و انقلاب از او شکایت کرده است.

با آغاز سرکوب‌ها در ایران، آقای محمودزاده میزان کشته‌شدگان در مهاباد را اطلاع‌رسانی کرده بود.

 او گفته بود که در «کنار مردم باشرف» می‌ایستد.  

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی
برگرفته از:
بی بی سی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما