در یک نیرنگ نخ نما برای فریب مردم، دیکتاتور تهران یک قدم عقب نشست
04.12.2022 - 22:08

 

محمدجعفر منتظری، دادستان کل جمهوری اسلامی،‌ درجریان رویدادی در پاسخ به سوال یکی از حاضران که پرسید «چرا گشت ارشاد تعطیل شد» گفته بود: «گشت ارشاد ربطی به قوه قضائیه ندارد و از همان جایی که در گذشته تأسیس شد از همانجا نیز تعطیل شد.»

او تاکید کرده بود که «البته قوه قضائیه نظارت های خود را بر کنش‌های رفتاری در سطح جامعه ادامه می‌دهد.»

اظهارات این مقام قضایی در حالی مطرح شده که «بی‌حجابی» بر اساس قوانین جمهوری اسلامی جرم است و براساس قانون مجازات اسلامی برای آن مجازات تعیین شده است.

نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با گشت ارشاد یا گشت «پلیس امنیت اجتماعی» به عنوان مجری این قانون در جمهوری اسلامی تعیین شده است.

در هفته‌های اخیر و همزمان با اعتراضات سراسری در ایران مشاهدات شهروندان از سطح شهر حاکی از عدم فعالیت گشت‌های ارشاد است که این می‌تواند به این دلیل باشد که نیروی انتظامی جمهوری اسلامی تمام نیروی خود را صرف مقابله با اعتراضات سراسری بی‌سابقه در ایران کرده است.

آقای منتظری پیشتر هم درباره گشت ارشاد به طور مبهم گفته بود که اصلا چیزی به نام گشت ارشاد وجود ندارد: « «اولا ما گشت ارشاد نداشتیم و عنوانش پلیس امنیت اجتماعی بوده و ثانیا هرگز در دستگاه قضایی نه کوچکترین قدم و نه طرحی برای تعطیل کردن این گشت داشته‌ایم.»

او تاکید کرده بود که قوه قضائیه ایران در رابطه با مساله حجاب و قانون حجاب اجباری «هرگز کوتاه نمی‌آید.»

او روز پنجشنبه ۱۰ آذر هم در نشست «تبیین ابعاد جنگ ترکیبی در اغتشاشات اخیر» در قم گفته بود: «مجلس و شورای عالی انقلاب اسلامی در حال کار و مطالعه روی مساله حجاب هستند که نتایج آن تا ۱۵ روز آینده مشخص خواهد شد؛ این تصمیم سازی‌ها باید بر اساس تدبیر صورت بگیرد.»

او افزوده بود: «دستگاه قضایی به دنبال تعطیلی پلیس امنیت اجتماعی نیست؛ منتها بعد از حوادث اخیر دستگاه های امنیتی و فرهنگی به دنبال حل مدبرانه مساله هستند. دستگاه قضایی در حال تدوین و پیش نویس لایحه مربوط به حوزه عفاف و حجاب است.»

کشته شدن مهسا امینی،‌ دختر جوانی اهل کردستان که هنگام سفر به تهران توسط گشت ارشاد بازداشت شده بود به اعتراضات سراسری در ایران منجر شد که در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه ارزیابی شده است.

سرکوب اعتراضات واکنش‌های بین‌المللی داشته و تحریم‌هایی علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی وضع شده است. بریتانیا چند مقام پلیس و مشخصا «گشت ارشاد» نیروی انتظامی را تحریم کرده است.

تابستانی که گذشت و با شدت گرفتن فعالیت گشت ارشاد و انتشار تصاویری از برخورد شدید نیروهای گشت ارشاد با مردم از جمله انتشار ویدئوی مادری که مقابل خودرو گشت ارشاد ایستاده بود و برای آزادی دختر بیمارش فریاد می‌زد،‌ خشم و تاثر بسیاری را درباره عملکرد این نیروها در ایران برانگیخت.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما