مادر سامان یاسین:«ای مردم به دادم برسید»
08.12.2022 - 16:40

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی در اتهام «محاربه» مجرم شناخته شده و به اعدام محکوم شده است.

اعدام ناگهانی محسن شکاری، یکی از بازداشت‌شدگان اعتراضات، موجی از خشم و نگرانی درباره احتمال اجرای حکم اعدام برخی از دیگر زندانیان را به دنبال داشته است.

 

سازمان حقوق بشر ایران، مستقر در نروژ، می‌گوید دست‌کم ۱۱ نفر از بازداشت‌شدگان به اعدام محکوم شده‌اند و کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان هم دست‌کم ۴۱ نفر را شناسایی کرده که اتهام‌های سنگین قابل مجازات با اعدام را دارند.

رسیدگی به پرونده‌های زندانیان سیاسی در ایران اغلب بدون شفافیت و اطلاع‌رسانی و بدون دسترسی متهمان به وکیل و رعایت دیگر معیارهای جهانی دادرسی عادلانه انجام می‌شود.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضاییه ایران، چند روز پیش مباهات کرد که «رسیدگی به پرونده برخی از عناصر اغتشاشات واقعا در زمان کوتاهی انجام شد.»«کجای دنیا دیدید برای یک سطل آشغال جانی را بگیرند؟»

سامان یاسین در دادگاه

 

ویدئویی از مادر سامان یاسین (صیدی) منتشر شده که او در آن از مردم ایران و سازمان‌های حقوق بشری برای لغو حکم اعدام پسرش درخواست کمک می‌کند.

او می‌گوید: «پسرم را عزل وکیل کردند. کجای دنیا دیدید به خاطر یک سطل آشغال جان عزیزی را بگیرند؟»

مادر سامان یاسین می‌گوید: «پسر من هنرمند است، آشوبگر نیست. من یک مادر جگرسوخته هستم. به داد پسرم برسید تا سرش بالای چوبه دار نرود.»

«مردم، من نه سر و زبانی دارم که حرفی بزنم و نه دادم به جایی می‌رسد. ای مردم، به دادم برسید!»

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید سامان یاسین ۱۰ روز پیش به صورت ناگهانی از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

این نهاد حقوق بشری به نقل از یک «منبع مطلع» نوشته که دستگاه قضایی به بهانه «امنیتی بودن»‌ پرونده توضیح روشنی درباره آخرین وضعیت آن نمی‌دهند و و تنها از ارجاع پرونده به دیوان عالی کشور برای فرجام‌خواهی خبر داده‌اند.

دستگاه قضایی ایران پیش از این در پرونده‌های حساس و جنجال‌برانگیز مانند نوید افکاری و روح‌الله زم دست به اعدام ناگهانی زندانیان زده است.

در موارد متعدد حکم اعدام زندانیان بنا به اعترافاتی صادر شده که خود آنها بعدتر گفته‌اند تحت شکنجه از آنها گرفته شده است.

شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید سامان یاسین تحت «شکنجه شدید» بوده که «نگهداری به مدت ۳ روز در یک محل بسیار سرد، ضرب و شتم شدید و پرتاب از ارتفاع به پایین» از آن جمله است.

سامان یاسین دسترسی به وکیل تعیینی خود نداشته و تنها دو بار با خانواده‌اش ملاقات داشته است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
bbc

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما