رفتن به محتوای اصلی

نرخ دلار در بازار آزاد به بالای ۴۳ هزار تومان رسید
28.12.2022 - 20:30

قیمت هر یورو در این معاملات نزدیک به ۴۶ هزار تومان و هر پوند انگلیس هم حدود ۵۲ هزار تومان قیمت خورده است.

 

طی هفته‌های اخیر کاهش نرخ برابری ریال در برابر ارزهای معتبر جهانی تشدید شده که با گذشت زمان این روند وخیم‌تر شده است.

اتفاقات اخیر در حالیست که هیئت نظارت بر مطبوعات به بعضی روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها درباره پوشش خبرهای مرتبط با افزایش نرخ ارز، تذکر داده است.

قیمت ارز در ایران در حالی هر روز رکورد جدیدی را ثبت می‌کند که رئیس بانک مرکزی ایران اخیرا علت افزایش نرخ دلار را به نوسانات فصلی و ناآرامی‌های اخیر در این کشور نسبت داده بود و گفته بود «افزایش نرخ در بازار آزاد ارز واقعی نیست و حتما تعدیل خواهد شد و ما به عنوان بازارساز برای آن برنامه داریم.»

طی هفته‌های اخیر با نبود چشم انداز اقتصادی و ادامه ناآرامی‌ها در این کشور تقاضا برای خارج کردن پول از بانک‌ها در قالب کمپین‌هایی افزایش یافته و عده‌ای هم این پول‌ها را روانه بازارهایی نظیر ارز و طلا کرده‌اند.

به روال دهه‌های گذشته، دولت جمهوری اسلامی افزایش نرخ ارز را به «اخلالگران بازار» نسبت داده و این بار هم عده‌ای را بازداشت کرده است.

در مواردی هم دولت ایران طی سالهای قبل متهم به «نوسان گیری» برای جبران کسری بودجه شده است که منظور افزایش تعمدی قیمت ارز برای دستیابی به مابه‌التفاوت ریالیست.

البته علی صالح آبادی، رئیس بانک مرکزی ایران امروز در حاشیه هیئت دولت «درآمدزایی» دولت از این طریق را رد کرده و گفته درآمدهای دولت از طریق سامانه نیماست «که هم ثبات دارد و هم عرضه ها و هم درآمد دولت خوب است بنابراین دولت هیچ انگیزه ای برای افزایش قیمت دلار ندارد.»

روند صعودی قیمت ارز همچنین به نگرانی‌ها درباره تاثیر بر بالا رفتن نرخ مواد اولیه و سایر کالاها-از جمله خودرو که شاهد افزایش قیمت هم بوده است- دامن زده است.

رضا فاطمی امین، وزیر صنعت ایران امروز با تائید این تاثیر گفته مواد اولیه وارداتی یا بخشا وارداتی، از این گرانی متاثر خواهند شد.

او گفته: «هر فردی که بالا رفتن قیمت ارز را می‌بیند فکر می‌کند که این قیمت ارز در آینده نزدیک باعث تورم و افزایش قیمت‌ها خواهد شد و بنابراین کالا و خدمت خود را گران می‌کند.»

نرخ دلار در بازارهای هرات و سلیمانیه- دو بازار مهم در تعیین نرخ ارز- دیروز جهش قابل توجهی را شاهد بود و بر قیمت معاملات «فردایی» تاثیر گذاشت.

در سال ۱۳۹۷ وحید مظلومین، ملقب به «سلطان سکه» اعدام شد ولی با اعدام امثال او هم این بازار آرام نشد

 

در سال ۱۳۹۷ وحید مظلومین، ملقب به «سلطان سکه» اعدام شد ولی با اعدام امثال او هم این بازار آرام نشد

برای جهش قیمت دلار دلایل متعددی را می‌توان برشمرد؛ از جمله ناکامی مذاکرات احیای برجام و موضع منفی غرب به جمهوری اسلامی که بخصوص پس از اعتراضات اخیر ایران تشدید شده است.

از سوی دیگر افزایش انتظارات تورمی شهروندان ایرانی و نبود چشم‌انداز مثبت اقتصادی باعث شده بسیاری بازارهای موازی نظیر ارز را برای حفظ دارایی‌های خود انتخاب کنند.

اتفاقات اخیر در بازار ارز ایران در حالیست که درآمدهای نفتی ایران به دلیل تحولات بازار انرژی شاهد افزایش بوده است.

ابراهیم رئیسی از منتقدان اصلی سیاست‌های اقتصادی و پولی دولت قبل(حسن روحانی) بود.

محسن رضایی، معاون اقتصادی ابراهیم رئیسی در زمان نامزدی خود در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری این کشور «افزایش و تثبیت ارزش پول ملی» را جزو برنامه‌ها و سیاست اصلی خود اعلام کرده بود و حتی گفته بود: «باید پول ملی ایران تقویت شود تا در کنار دلار و یورو قویترین پول منطقه شود.»

بحران‌های ارزی در ایران طی سال‌های اخیر در ایران کم نبوده‌اند و دولت‌های مختلف جمهوری اسلامی با سیاست‌های کم و بیش مشابهی به مقابله با آن رفته‌اند که بدلیل نبود زیرساخت‌ها و ساز وکارهای مناسب ناکام بوده‌اند؛ گاهی از طریق ارزپاشی، انتشار خبرهایی درباره آزاد شدن دارایی‌های مسدود شده در کشورهای دیگر و یا مقصر جلوه دادن دلالان بازار ارز.

در سال ۱۳۹۷ وحید مظلومین، ملقب به «سلطان سکه» اعدام شد؛ از جمله اتهامات او «قاچاق ارز و سکه» بود؛ هر چند بعدا گفته شد در زمان دستگیری سکه‌ای نداشته ولی با اعدام امثال او هم این بازار آرام نشد.

یکی دیگر از روش‌های مداخله دولت در بازار از طریق کارگزاران مورد اعتماد بانک مرکزی بوده است؛ افرادی نظیر سالار آقاخانی که از سال۹۴ تا پایان زمان ریاست ولی‌الله سیف بر بانک مرکزی(سال ۱۳۹۷) با بانک مرکزی در ارتباط بود؛ او در تنظیم معاملات فردایی ارز نقش داشت و بعد از تشکیل پرونده برای مدیران سابق بانک مرکزی متواری شد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.