يك جوان عرب اهوازي ديگر قربانى مين جنگى شد

مجتبى جلالي فرزند رحيم ٢٢ ساله اهل خفاجيه ( سوسنگرد) در هنگام بازگشت از محل كارش روز يكشنبه ٢٨ آوريل ٢٠١٣ در حويزه توسط انفجار يك مين باقيمانه ازجنگ ايران و عراق پاى راست خود را ازدست داد . او كه راننده ماشين در يكى از شركتهاى نفتى است هنگام توقف ماشين خود و پياده شدن در كنار جاده بطور ناگهانى روى مين كاشته شده در خاك پا مى گذارد كه على الفور مين منفجر شده و باعث قطع پاى راست اين كارگر مى شود و همچنين ساير اعضاى بدنش از جمله دستان و صورتش و جاهاى مختلفى از بدنش آسيب مى بيند .

يك جوان عرب اهوازي ديگر قربانى مين جنگى شد

مجتبى جلالي فرزند رحيم ٢٢ ساله اهل خفاجيه ( سوسنگرد) در هنگام بازگشت از محل كارش روز يكشنبه ٢٨ آوريل ٢٠١٣ در حويزه توسط انفجار يك مين باقيمانه ازجنگ ايران و عراق پاى راست خود را ازدست داد . او كه راننده ماشين در يكى از شركتهاى نفتى است هنگام توقف ماشين خود و پياده شدن در كنار جاده بطور ناگهانى روى مين كاشته شده در خاك پا مى گذارد كه على الفور مين منفجر شده و باعث قطع پاى راست اين كارگر مى شود و همچنين ساير اعضاى بدنش از جمله دستان و صورتش و جاهاى مختلفى از بدنش آسيب مى بيند . وضعيت وى در بيمارستان خفاجيه بسيار وخيم بوده و به علت عدم وجود امكانات پيشرفته در اين بيمارستان به يكى از بيمارستهانهاى شهر اهواز منتقل شد .
اين اولين بار نيست كه به علت عدم پاكسازى عمدى مناطق جنگى شهروندان عرب اهوازي قربانى انفجار مين هاى باقيمانده از جنگ مى شوند و تعداد زيادى جان خود را باختند و عده اى ديگر اعضاى بدن خود را از دست دادند .
با گذشت ده‌ها سال از جنگ ایران و عراق هنوز خطر جان شهروندان عرب اهوازي در مناطق مرزى را تهدید می‌کند. این تهدید از سوی میلیون‌ها مینی است که در این مناطق کار گذاشته شده‌اند.
براساس آمارهای رسمی شمار مین‌هایی که بیشتر در مناطق مرزی کار گذاشته شده‌اند، از ابتدا بیش از ۲۰ میلیون مین بوده است.

سازمان حقوق بشر اهواز از كليه سازمانهاى مدافع حقوق بشر و جامعه جهانى درخواست فشار بر جمهورى اسلامى را دارد تا نسبت به اجراى تعهدات بين المللى خود در قبال مناطق جنگ زده عمل كرده و تبعات جنگى از جمله پاكسازى مينها و مناطق الوده به هرگونه اسلحه و بقاياى مواد خطرناك باقيمانده از دروان جنگ را متحمل شود .

سازمان حقوق بشر اهواز 
1 مى 2013

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.