رفتن به محتوای اصلی

بهاره هدایت از زندان اوین: مسیر آزادی از براندازی جمهوری اسلامی می‌گذرد+ ویدئو ها
05.04.2023 - 08:49

 

بهاره هدایت، فعال و زندانی سیاسی، روز ۱۶ فروردین‌ماه در زندان اوین ۴۲ ساله می‌شود. او که بارها با اتهام‌هایی از جمله «فعالیت تبلیغی علیه نظام» در زندان جمهوری اسلامی محبوس شده، چند روز پس از آغاز خیزش انقلابی مردم ایران دوباره بازداشت و حکم زندان چهار ساله‌اش اجرا شد.

هدایت در آخرین یادداشتش از زندان اوین نوشت: «مسیر آزادی از براندازی جمهوری اسلامی می‌گذرد.»

 

بهاره هدایت (متولد ۱۶ فروردین ۱۳۶۰، تهران) فعال و زندانی سیاسی ایرانی است. او دو دوره عضو شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت از سال ۱۳۸۵ تا سال ۱۳۸۹ بود. وی از فعالان کمپین یک میلیون امضا برای تغییر قوانین زن‌ستیز است و تاکنون چندین‌بار بازداشت و زندانی شده است.

وی در جریان خیزش ۱۴۰۱ ایران بدون تفهیم اتهام در روز دوشنبه ۱۱ مهرماه توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت و به زندان اوین برده شد

بهاره هدایت در سال ۱۳۸۵ پس از سال‌ها به عنوان تنها عضو دختر در شورای مرکزی دفتر تحکیم وحدت انتخاب شد. او به دلیل حضور در اعتراضات دانشجویی تاکنون ۵ بار بازداشت شده‌است.

بهاره هدایت، در اسفند ۱۳۹۰ برنده جایزه ادلستام ۲۰۱۲ سوئد شد. بنیاد هارالد ادلستام در بیانیه‌ای اعلام کرد که به دلیل «شجاعت فوق‌العاده و تعهد فعالانه به عدالت در برابر نقض حقوق بشر در ایران» این جایزه را به بهاره هدایت اعطا کرد.

در بیانیه بنیاد ادلستام آمده‌است که این فعال دانشجویی «علی‌رغم هشدارها و تهدیدهای نیروهای اطلاعاتی و امنیتی بارها زندگی خود و آزادی‌اش را برای دفاع از حقوق بشر به خطر انداخته‌است.»

بنیاد هارالد ادلستم همچنین تأکید کرد که بهاره هدایت را یک زندانی عقیدتی می‌داند و از مقامات جمهوری اسلامی درخواست آزادی وی را دارد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.