رفتن به محتوای اصلی

پیروی مجدد اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه؛ شکاف سیاسی باقی ماند
29.05.2023 - 10:09

 

 

  • اچه گیوکصدف و پاول کربی
  • آنکارا

 

حامیان آقای اردوغان از نقاط مختلف در برابر کاخ ریاست جمهوری او گردهم آمدند.

حامیان آقای اردوغان از نقاط مختلف در برابر کاخ ریاست جمهوری او گردهم آمدند.

طرفداران رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در قدرت ماندن او را برای پنج سال دیگر تا پاسی گذشته از شب جشن گرفتند.

آقای اردوغان خطاب به حامیانش که خارج از کاخ ریاست جمهوری جمع شده بودند گفت «کل ۸۵ میلیون نفر جمعیت کشور در این انتخابات پیروز شدند.»

او در سخنرانی‌اش هم رقیب انتخاباتی‌ و هم یک رهبر زندانی کرد را به سخره گرفت و همین پیام اتحاد او در ترکیه را بی‌رنگ می‌کند.

رهبر مخالفان صریحا شکست را نپذیرفته است.

کمال قلیچداراوغلو انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه را «غیرمنصفانه‌ترین انتخابات سال‌های گذشته» خواند و گفت حزب رئیس جمهوری تمام امکانات دولتی را علیه او به کار گرفته است.

انتخابات ترکیه

آقای اردوغان با ۵۲٪ از آراء در دومین دور از انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و تقریبا نیم دیگر کشور از او حمایت نکرده‌اند.

اما در نهایت آقای قلیچداراوغلو نتوانست با کارزار قدرتمند رئیس جمهوری رقابت کند و دو میلیون رای از او کمتر کسب کرد.

رئیس جمهوری ترکیه اولین سخنرانی پیروزی خود را بر سقف یک اتوبوس در استانبول برای حامیانش ایراد کرد و پس از آن در بالکن کاخ ریاست جمهوری در برابر بیش از ۳۲۰ هزار نفر از حامیان خود صحبت کرد.

او این انتخابات را مهمترین انتخابات تاریح ترکیه خواند و گفت: «تنها ما برنده نشدیم، ترکیه برنده شد.»

او با طعنه به شکست رقیبش گفت: «بای بای کمال»، شعاری که توسط حامیانش بارها تکرار شد.

او در عین حال حزب اصلی رقیب را که تعداد کرسی‌های بیشتری در پارلمان به دست آورده به سخره گرفت.

آقای اردوغان سیاست‌های حامی جامعه اقلیت‌های جنسی را در ائتلاف مخالفان به انتقاد گرفت و گفت این سیاست‌ها با تمرکز با ارزش‌های خانوادگی در تناقض است.

اگرچه نتایج نهایی شمارش آراء هنوز تایید نشده، شورای عالی انتخابات در ترکیه گفته است آقای اردوغان بی‌تردید در انتخابات پیروز شده است.

بسیار نادر است که مجموعه کاخ ریاست جمهوری به روی عموم باز شود اما به همین اندازه نتیجه این انتخابات مهم است که آقای اردوغان را برای ربع قرن در قدرت نگاه داشته است.

حامیان آقای اردوغان از تمام نقاط آنکارا برای جشن پیروزی به کاخ ریاست جمهوری آمدند. عده‌ای شعار مذهبی می‌دادند و برخی بر پرچم ترکیه که بر روی چمن پهن کرده بودند نماز می‌خواندند.

گویی بحران اقتصادی ترکیه برای این یک شب فراموش شده بود. یکی از حامیان آقای اردوغان گفت: «همه‌اش دروغ است. هیچ کس گرسنه نیست. ما از سیاست‌های اقتصادی او راضی هستیم. در پنج سال آینده از این هم بهتر عمل خواهد کرد.»

خود آقای اردوغان اذعان کرده است مقابله با تورم مهم‌ترین و اضطراری ترین مسئله ترکیه است.

پرسش اینجاست که آیا آقای اردوغان آماده برداشتن گام‌های لازم برای مقابله با تورم هست یا نه. در حال حاضر نرخ تورم ۴۴ درصدی زندگی همه را تحت تاثیر قرار داده است.

قیمت غذا، اجاره خانه و سایر اقلام اساسی افزایش پیدا کرده و عدم موافقت آقای اردوغان با اجرای سیاست‌های اقتصادی مناسب و افزایش نرخ بهره وضع را بدتر کرده است.

لیره ترکیه در برابر دلار به افتی تاریخی دچار شده و بانک مرکزی این کشور برای تامین تقاضای بالای ارز با دشواری روبرو شده است.

سلوا دمیرالپ، پروفسور اقتصاد در دانشگاه کوچ استانبول می‌گوید: اگر همانطور که اردوغان اشاره کرده، نرخ بهره پایین نگاه داشته شود، تنها راه پیش رو کنترل سختگیرانه‌تر بر دارایی‌هاست.»

اما حامیان آقای اردوغان با افتخار درباره جایگاه قدرتمند ترکیه در جهان صحبت می‌کنند، اعتنایی به اقتصاد ندارند و از جنگ اردوغان علیه «تروریست‌ها» حمایت می‌کنند.

رئیس جمهوری ترکیه مخالفان خود را به حمایت از «تروریست‌ها» متهم کرده و وعده او را برای آزاد کردن رهبر حزب حامی کرد اچ.دی.پی به انتقاد گرفته است.

علیرغم اینکه در سال ۲۰۱۶ دادگاه اروپایی حقوق بشر حکم به آزادی صلاح‌الدین دمیتراس داده است، او هنوز در زندان است.

آقای اردوغان گفته است تا زمانی که در قدرت باشد صلاح‌الدین دمیتراس در زندان خواهد ماند.

او در عین حال وعده داده که به بازسازی مناطق زلزله‌زده ترکیه اولویت خواهد داد و یک میلیون آواره سوری را «داوطلبانه» به کشورشان بازخواهد گرداند.

تورم حدود ۴۴ درصدی ترکیه میزان نارضایتی را افزایش داده است. منتقدان می‌گویند سیاست آقای اردوغان با کاهش نرخ بهره اوضاع را بدتر کرده در حالیکه باید نرخ بهره را افزایش می‌داد.

جمعیت انبوهی از مسافران و مهاجران در میدان تقسیم استانبول این سخنرانی را گوش دادند.

علا ناصر، مسافری از تونس می‌گوید آقای اردوغان نه تنها کشور خودش را بهتر کرده که از اعراب و مسلمانان کشورهای دیگر نیز حمایت می‌کند.

با این حال ترکیه به شدت دو قطبی شده است.

یک سو رئیس جمهوری فعلی پایگاه اصلی آرایش محافظه‌کاران مذهبی و ملی‌‌گرایان است، در طرف دیگر حامیان نامزد منتقد دولت عمدتا سکولارند اگرچه آنها هم اغلب ناسیونالیست هستند.

آقای اردوغان از سال ۲۰۱۶ و یک کودتای ناموفق، کرسی نخست وزیر را از میان برداشته و قدرت‌های او را در دست گرفته است.

یکی از رای‌دهندگان خارج از حوزه رای گیری در آنکار گفت می‌خواهد فرار مغزی در کشور که با تسویه حساب‌های بعد از کودتا آغاز شد متوقف شود. این خطری است که حالا ممکن است از قبل هم بیشتر شود.

مخالفان دولت حالا باید برای انتخابات محلی سال ۲۰۲۴ آماده شوند.

حزب کمال قلیچداراوغلو حالا دو شهردار پرطرفدار در آنکار و استانبول دارد. یکی از آنها می‌توانست شانس بهتری در انتخابات داشته باشد.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.