رفتن به محتوای اصلی

زهرا شجاعی مکالمه با مامور اطلاعاتی را نشر کرد
26.09.2023 - 07:43

دو روز بعد از انتشار نامه ای سرگشاده که با امضای بیش از ۵۰۰ فعال مدنی و سیاسی منتشر و خواستار آزادی فوری میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی شده بود، برخی از امضاکنندگان می‌گویند بلافاصله از سوی نهادهای اطلاعاتی تحت فشار قرار گرفته‌اند.

زهرا شجاعی، سیاستمدار و از مقام‌های ارشد وزارت کشور دولت محمد خاتمی، می‌گوید به علت امضای این نامه تلفن تهدیدآمیز و شبیه بازجویی از یک مامور اطلاعاتی دریافت کرده است.

خانم شجاعی محتوای گفتگوی تلفنی روز اول مهر خود با این مامور را منتشر کرده که امروز - سوم مهر - از سوی برخی از چهره‌های دیگر اصلاح‌طلب چون فخری محتشمی‌پور (همسر مصطفی تاجزاده) و محمد صحفی (مدیرکل مطبوعاتی اسبق وزارت ارشاد ایران) بازنشر و نشانه‌ای از «فشار بر امضاکنندگان» این بیانیه ارزیابی شده است.

خانم شجاعی در این پست نوشته: «تلفن همراهم با عنوان مخصوص زنگ می‌زند. بعد از سلام و احوال‌پرسی سوال می‌کند آیا شما بیانه اخیر را امضا کردید ؟ پاسخ می‌دهم بله و پای آن هم ایستاده‌ام، توضیح می‌دهد که نویسنده کیست و با سرویس جاسوسی خارج از کشور ارتباط دارد و اصل مطلب غلط است و بعضی امضاها فیک است و شروع به توجیه بنده... پاسخ دادم که بنده حال مساعدی ندارم و حوصله شنیدن این حرف‌ها را ندارم. فرمودند اگر چنین است چرا این فعالیت‌ها را می‌کنید؟ گفتم این حداقل کاری است که از من برمی‌آید، جان انسان‌هایی عزیز و بزرگی در خطر است».

خانم شجاعی که در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی، مشاور وزیر کشور و رئیس مرکز امور بانوان وزارت کشور بود نوشته در ادامه این گفتگو تلفنی مامور اطلاعاتی به او گفته: «مهندس {میرحسین‌ موسوی} از جمهوری اسلامی عبور کرده است و خانم رهنورد خودشان مخالف آزادی از حصر هستند و... سخنانش را قطع کردم و گفتم اگر قصد توجیه دارید من توجیه نمی‌شوم، اگر قصد تهدید دارید من چیزی برای از دست دادن ندارم، اگر قصد زندان دارید، من آماده‌ام، با دوستان دورهم خواهیم بود».

در بیانیه‌ای که خانم شجاعی و بیش از ۵۰۰ فعال مدنی و سیاسی دیگر دو روز پیش منتشر کرده‌اند با اشاره به سالگرد آغاز اعتراضات زن، زندگی، آزادی ایران آمده: « به‌رغم تحمل صدمات و خسارت‌های بی‌شمار از سوی مردم ایران در سال گذشته، هم‌چنان شاهد استمرار اسارت‌ها، مرگ‌های ناگهانی و اعتصاب غذای زندانیان سیاسی-عقیدتی هستیم و سوءِ‌مدیریت بحران‌ها و سیاست سرکوب اعتراض‌ها هم‌چنان از سوی حاکمیت ادامه دارد.»

این فعالان در ادامه نامه خود به موضوع ادامه حصر اشاره کرده‌اند: «حصر ۱۳ ساله‌ این رهبرانِ سیاسیِ معترض که با نقض قانون آغاز شد، با روش‌های غیرانسانی ادامه یافته‌ و در پی نومیدیِ زندانبانان از شکستن مقاومت محصوران، با افزایش فشارهای روزافزون، در حال حاضر نوعی قتل تدریجیِ آنها در حال وقوع است. اکنون تازه‌ترین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که آزمایش‌های پزشكیِ محصوران اختر كه از فیلتر لایه‌های مختلف امنیتی عبور می‌كند، با بروز مکرر علائم بیماری تطابق ندارد و در ماه‌های اخیر تغییرات واضحی در وضع سلامتی آنها رخ داده‌ است.»

حدود دو هفته پیش وب‌سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی درباره «افت ملموس سلامت» آنها و «بروز مکرر علائم فیزیکی بیماری‌ها» هشدار داده و نوشته بود آزمایش‌های پزشکی با وضعیت جسمی آنها همخوانی ندارد.

بر اساس گزارش کلمه «پس از حمايت میرحسین موسوی و زهرا رهنورد از جنبش زن‌، زندگی‌، آزادی در يک سال گذشته، مطابق مشاهدات و گزارش‌های متعدد واصله ازسوی پزشکان و افراد مطلع، به شكل ملموسی وضعيت سلامتی ايشان دچار افت‌ شده است».

در تازه ترین گزارش وب سایت کلمه آمده بود: «کلیه کلیدها در دست زندانبانان بوده و درهای خانه به‌‌دست ماموران قفل می‌شود.»

آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ و سرکوب معترضان آن اعتراض داشتند. حصر آنها از هفته‌های آخر سال ۱۳۸۹ آغاز شد و هنوز ادامه دارد.

میرحسین موسوی، سال گذشته و در جریان اعتراضات ایران در پیامی از حبس خانگی خواهان تدوین یک قانون اساسی جدید «برای نجات ایران» شد و گفت موضوع باید در یک همه‌پرسی آزاد به تایید مردم ایران برسد.

آقای موسوی ضمن طرح درخواست تدوین قانون اساسی جدید برای ایران، گفت پیش‌نویس این قانون پس از همه‌پرسی باید در یک «انتخابات آزاد و منصفانه» به همه‌پرسی گذاشته و مجلس موسسان تشکیل شود و در نهایت مصوبه آن به اجرا درآید.

زهرا رهنورد نیز در یادداشتی، لایحه حجاب و عفاف را «جنگ تن به تن» حکومت علیه زنان ایران توصیف کرده بود.

مهدی کروبی تاکنون در چند نامه سرگشاده خواستار محاکمه علنی خودش شده است. مقام‌های قوه قضائیه به این درخواست پاسخ نداده‌اند.

این سه نفر بدون حکم و تشریفات قضایی، و به گفته فرمانده وقت نیروی انتظامی با نظر شخصی رهبر ایران در حصر خانگی قرار دارند.

در واکنش به انتشار محتوای گفتگوی تلفنی خانم شجاعی با یک مامور اطلاعاتی، محمد صحفی، مدیرکل مطبوعاتی اسبق وزارت فرهنگ و ارشاد ایران در توییتر «تهدید» خانم شجاعی را در کنار سخنان اخیر ابراهیم رئیسی در جریان مجمع عمومی سازمان ملل متحد گذاشته و نوشته: «زهرا شجاعی را در حالی برای یک نامه هشدارآمیز سین جیم می‌کنند که ‌ رئیسی همین ۲ روز ‌پیش در سازمان ملل گفته بود: توجه به حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران در دنیا کم نظیر است».

اسکن توییت محمد صحفی

منبع تصویر،X (TWITTER) / @SOHOFIM_

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.