رفتن به محتوای اصلی

درگیری جوانان قشقایی با نیروهای امنیتی
28.09.2023 - 07:30
تهیه و تنظیم:
کانون حقوق بشر ایران

جوانان قشقایی در ادامه مقاومت خود در حوالی پاسگاه هنگام شهرستان قیر با ماموران نیروی انتظامی درگیر شده و چند تن از آنها را از پای در‌می‌آورند

به گزارش کانون حقوق بشر ایران روز چهارشنبه ۵ مهر ۱۴۰۲ جوانان قشقایی در یک درگیری با ماموران نیروی انتظامی فراشبند، قیر و فیروزآباد چندین تن از آنها را کشته یا زخمی کردند. جوانان قشقایی ابتدا در فراشبند با ماموران امنیتی درگیر شده و با از پای درآوردن آنها به سمت کوه‌های اطراف شهر عقب‌نشینی می‌کنند.

ماموران نیروی انتظامی نیز به تعقیب آنها می‌پردازند. جوانان قشقایی در ادامه مقاومت خود در حوالی پاسگاه هنگام شهرستان قیر با ماموران نیروی انتظامی درگیر شده و چند تن از آنها را از پای در‌می‌آورند. گفته می‌شود فرمانده پاسگاه ویک مامور کشته و شمار بیشتری از این ماموران زخمی شده‌اند.

در روز ۲۶ شهریور ۱۴۰۲ نیز یک جوان شورشی به نام حمیدرضا کریمی پس از درگیری با ماموران نیروی انتظامی در منطقه فراشبند، توسط آنها به قتل رسیده بود.

قطع اینترنت به منظور عدم اطلاع رسانی

اینترنت این منطقه قطع شده تا مردم نتوانند اخبار درگیری‌ها را به سایر نقاط کشور مخابره کنند. در حال حاضر منطقه توسط ماموران امنیتی به محاصره درآمده و تردد اهالی به شدت کنترل می‌شود. ماموران امنیتی برای شناسایی مخفیگاه این جوانان از بالگرد و پهپاد استفاده کرده است. فرماندهی نیروی انتظامی منطقه با ارسال پیامکی به مردم خواستار خارج نشدن مردم از منازل خود شده است.

به دستور فرمانده نیروی انتظامی استان فارس کلیه جاده‌های منتهی به منطقه از جمله جاده‌های فیروز آباد به شیراز، فیروز‌آباد به قیر و فیروز‌آباد به فراشبند بسته شده است.

بیمارستان فیروز‌آباد بدلیل بستری شدن مجروحین بسیار شلوغ است. به منظور مخفی ماندن آمار کشته وزخمی‌های نیروی انتظامی ورود کلیه نفرات به بیمارستان فیرو‌ز‌آباد ممنوع شده و تنها آمبولانس‌ها در حال انتقال مجروحین به بیمارستان هستند.

از میزان تردد آمبولانس‌ها می‌توان نتیجه گرفت که آمار کشته و مجروحین این درگیری بسیار زیاد است.

در حال حاضر نیروهای سپاه پاسداران و نیروی انتظامی درشهرستان فیروز‌آباد و سایر شهرهای استان فارس به حالت آماده‌باش درآمده‌اند.

تنگه هایقیر نماد مقاومت قشقایی‌ها

درگیری ها در تنگه هایقیر فیروزآباد در حال انجام است. این دره به‌دلیل مقاومت قشقایی‌ها در مقابل نیروهای انگلیسی بسیار مشهور است. گفته می‌شود در این درگیری‌ها صدها سرباز انگلیسی توسط جوانان قشقایی کشته شده‌اند. دلیل نامگذاری این تنگه به هایقیر نیز به این جنگ برمی‌گردد. گفته می‌شود، اسم رمز حمله که بایستی توسط فرمانده نیروهای قشقایی تکرار می‌شد کلمه هایقیر بود. این تنگه بدلیل مقاومت وجنگ قهرمانانه مردم قشقایی در برابر نیروهای استعمارگر، به یک نماد مقاومت تبدیل شده است

کانون حقوق بشر ایران را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
تلگرام / توییتر / اینستاگرام / یوتیوب / فیسبوک

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کانون حقوق بشری نه به زندان

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.