رفتن به محتوای اصلی

گلایه علی خامنه‌ای از حماس در دیدار با اسماعیل هنیه
15.11.2023 - 19:35

 

«خامنه‌ای با گلایه از هنیه از بی‌خبر نگه‌داشتن تهران: ایران در جنگ حماس با اسرائيل مداخله نمی‌کند»

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از سه مقام ایرانی نوشته که علی خامنه‌ای در دیدارش با رهبران حماس به آنها اطلاع داده که تهران وارد جنگ با اسرائيل نخواهد شد.

بر اساس این گزارش در دیداری که در اوایل نوامبر میان اسماعیل و هنیه و علی خامنه‌ای در تهران صورت گرفته، رهبر ایران به این مقام ارشد حماس گلایه کرده که چرا پیشتر اطلاعی در خصوص حمله آنها به اسرائيل نداده است. همچنین خامنه‌ای در ادامه به هنیه گفته است که قرار نیست جمهوری اسلامی وارد این جنگ شود. 

مقام‌های ارشد ایرانی و حماس که نخواستند نامشان فاش شود همچنین به رویترز گفته‌اند که خامنه‌ای در این دیدار به اسماعیل هنیه تاکید کرده که جمهوری اسلامی به حمایت سیاسی و اخلاقی خود از حماس ادامه می‌دهد اما مستقیما در این درگیری مداخله نخواهد کرد. 

همچنین یک مقام حماس به رویترز گفته است که خامنه‌ای در آن دیدار هنیه را تحت فشار قرار داده که صداهایی را که در سرزمین‌های فلسطینی خواستار مداخله جمهوری اسلامی و حزب‌الله لبنان در این جنگ هستند، خاموش کند. 

به نظر می‌رسد که حزب‌الله لبنان هم حتی از حمله گروه حماس به اسرائيل مطلع نبوده و پس از آغاز جنگ از وقوع آن مطلع شده است. سه منبع نزدیک به این گروه لبنانی به رویترز گفته‌اند که جنگنده‌های حزب‌الله حتی در روستاهای نزدیک به خط مقدم با اسرائيل هم نبوده‌اند و هیچ وضعیت آماده‌باشی در خصوص این گروه برقرار نبوده است. 

یکی از فرماندهان حزب‌الله در این خصوص به رویترز می‌گوید: «ما بعد از آغاز جنگ از وقوع آن مطلع شدیم.» 

حزب‌الله حدود ۲۰ سال است که درگیر شدیدترین درگیری‌ها با اسرائيل بوده است اما از زمان آغاز حملات حماس به اسرائيل این گروه لبنانی تلاش کرده ضمن انجام حملاتی به اهداف اسرائيلی تلاش کرده سطح تنش را از میزان معینی فراتر نبرد. با این حال در این مدت حملات پراکنده‌ای از سوی نیروهای نیابتی وابسته به جمهوری اسلامی در منطقه به پایگاه‌های آمریکایی صورت گرفته است. 

درخواست حماس از محور مقاومت برای کمک

حماس پس از حمله روز ۷ اکتبر خود به اسرائيل از متحدان خود خواسته بود تا به این مبارزه بپیوندند و با اسرائيل وارد درگیری شوند. رهبران این گروه در این مدت در مصاحبه‌ها و اظهارنظرهای خود از ایران و دیگر گروه‌های عضو جریان موسوم به محور مقاومت خواسته‌اند که در این نبرد حضور پررنگ‌تری پیدا کنند. 

اما رویترز به نقل از ۶ مقام آگاه که به گفته این خبرگزاری از تفکر تهران آگاه هستند گزارش داده که ایران مستقیما در این درگیری مداخله نخواهد کرد مگر اینکه به صورت مستقیم از سوی ایالات متحده و یا اسرائيل مورد حمله قرار گیرد. در عین حال و به نقل از این منابع، حاکمان ایران قصد دارند به استفاده از شبکه متحدان مسلح خود از حمله حزب‌الله برای هدف قرار دادن اهداف اسرائيلی و آمریکایی در منطقه از طریق حملات موشکی و پهپادی ادامه دهند. 

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

سهراب

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.