رفتن به محتوای اصلی

گروه ۲۰ تحت تاثیر مرگ ناوالنی و ترکیه خواستار آتش‌بس و راه‌حل دو کشوری
افتتاحیه نشست گروه ۲۰
22.02.2024 - 08:21

 

 

بریتانیا، فرانسه، کانادا و آلمان، در مراسم افتتاحیه نشست گروه ۲۰ در برزیل، از سخنرانی‌های خود برای محکوم کردن روسیه به خاطر «قتل الکسی ناوالنی» استفاده کردند که هفته گذشته به طرز نامعلومی در یکی از زندان‌های روسیه درگذشت.

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت که سخنران هر کشوری در مقابل سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، نام آقای ناوالنی را بر زبان آورد.

او گفت که آقای لاوروف نیز در سخنرانی خود با رد ادعای قتل آقای ناوالنی، آنگاه که با انتقاد حاضران مواجه شد به تلفن خود نگاه می‌کرد.

آقای کامرون در سخنرانی خود، با اشاره به حمله روسیه به اوکراین از حاضران پرسید که آیا موضوع مهمتری از حاکمیت کشورشان وجود دارد؟

گروه ۲۰ یک سازمان بین‌ دولتی متشکل از ۱۹ کشور به‌همراه اتحادیه اروپا و اتحادیه آفریقا است. این گروه برای رسیدگی به مسائل عمده مرتبط با اقتصاد جهانی مانند ثبات مالی بین‌المللی، تغییرات اقلیمی و توسعه پایدار فعالیت می‌کند.

این گروه دبیرخانه دائمی‌ ندارد و هر ساله یکی از اعضای آن به صورت چرخشی ریاستش را برعهده می‌گیرد که امسال برزیل میزبان نشست‌های گروه ۲۰ است.

ترکیه خواستار آتش‌بس و راه‌حل دو کشوری در نشست گروه ۲۰ شد

هاکان فیدان، وزیر خارجه ترکیه، در جریان نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در برزیل، از جامعه بین‌المللی خواست تا نقش فعال‌تری برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه و راه‌حل دو کشوری برای حل مناقشه فلسطین و اسرائیل ایفا کند.

به گزارش رویترز، فیدان روز چهارشنبه در نشست وزرای خارجه گروه ۲۰ در ریودوژانیرو گفت که «وحشی‌گری» در غزه باید متوقف شود.

این خبرگزاری بر اساس منابع آگاه نوشت که او در جریان مذاکرات با همتایان خود از ایالات متحده، آلمان و مصر، در مورد اقداماتی برای دستیابی به آتش‌بس فوری در غزه و ارسال کمک‌های بیشتر به این منطقه گفت‌وگو کرد.

ترکیه که به شدت از اسرائیل به دلیل حملاتش به غزه انتقاد کرده و پیشتر از اقدام آفریقای جنوبی برای محاکمه اسرائیل به اتهام «نسل‌کشی» در دادگاه لاهه حمایت کرده بود، بارها خواستار آتش‌بس در غزه شده است.

برخلاف متحدان غربی خود و برخی از کشورهای عربی خلیج فارس، ترکیه که عضو ناتو است، گروه شبه‌نظامی حماس را یک گروه تروریستی نمی‌داند

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.