رفتن به محتوای اصلی

پیام حزب دموکرات ایران . روز زبان مادری را گرامی می داریم
22.02.2024 - 19:48

ملت های جهان امروز 21 فوریه را بنام و افتخار مادر و زبانی که از قلب و روحش برای فرزندانش پیام محبت و عشق جاری می سازد را بزرگ می دارند. مادر معلم زبانی است که هیچ آموزشگاهی قادر به رقابت با او نیست و زبان مادری تنها زبان ساده زندگی است که اگر ممنوعه اعلام شود یعنی ملتی به بند کشیده شده است و زبانش قاصر گشته است!

 جهان یک روز از زمان در گذر خود را به زبان مادری اختصاص داده است تا اهمیت ایجاد ارتباطات اجتمامی بین نسلی ملت های مختلف جهان را گوشزد نموده و بقای زبانها را به دلیل ارزش های ذاتی و غرور نهفته در آنها مورد تاکید قرار دهد. به همین دلایل و ضرورت های اجتماعی دیگر است که نسل ها از پی دیگری بدنبال حفظ زبان مادری تلاش می کنند.

ایران سرزمینی مملو از زبان های زیبایی است که شنیدن صوت و آوازها، شعر و ترانه ها و موسیقی آنها احساس زیبایی را به من زبان دیگر با قدرت منتقل می کند و همیین  زیبایی ها  در طول قرن ها زندگی مشترک، ارتباطات حسی و منطقی بین ملیت ها و اقوام را به سمت  همبودگی وهمبستگی سراسری سوق داده است. این احساسات یک روزه نیست بلکه هزاران سال است که زبان ها در جوف و کنار یکدیگر به ارزش های متقابل خود حرمت گذاشته اند و باقی مانده اند.

 امروز اگر ادعا و نیت بدی در میان قوم و ملیتی  در به بند کشیدن زبانهای جاری در کشور و یا محدود نمودن هریک از آنها بوجود آید! مخالفت و دشمنی با تاریخ روابط بین زبانهای جاری در کشوراست. زبان های زیبای کردی، ترکی، عربی، ترکمن، بلوچی، لری، مازنی، فارسی و دهها زبان و گویش دیگر است که به سرزمین متنوع ایران موجودیت بخشیده و با ارزش های خود آنرا ساخته اند . آزادی زبانها در ایران اولین حق موجودیت در میان مردمان این کشور کثیرالمله است.

 زبان فارسی پل مشترک ارتباط بین ملیت ها و اقوام ایرانی است که نه تنها نافی زبانهای دیگر نیست، بلکه اصحاب سخن آن باید موانع برسمیت شناختن زبانهای زنده دیگر در کشوررا از سر راه بردارند و آزادی زبانها دیگر را معادل زبان مشترک بدانند تا جایگاه زبان فارسی بعنوان پل ارتباطی درایجاد همبستگی فی مابین ملیت ها و اقوام با اهمیت تر و در نزد زبان های دیگر ارزش خود را محفوظ نگاهدارد.

دبیرخانه حزب دموکرات ایران

فوریه 1402

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

یاسین اهوازی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.