رفتن به محتوای اصلی

اعلام هویت پاکبان بزرگراه نیایش و ادامه واکنش‌ها به قتل او
23.02.2024 - 07:34

منابع حقوق بشری هویت یک کارگر شهرداری تهران هنگام پاک کردن خیابان ها در تهران از سوی یک «حامی نظام» مورد حمله قرار گرفت و کشته شد، را منتشر کردند. او الیاس محمدی، ۱۹ ساله اهل افغانستان بوده است.

 

منابع حقوق بشری هویت یک کارگر شهرداری تهران هنگام پاک کردن خیابان ها در تهران از سوی یک «حامی نظام» مورد حمله قرار گرفت و کشته شد، را منتشر کردند. او الیاس محمدی، ۱۹ ساله اهل افغانستان بوده است.

رسانه‌های ایران روز شنبه ۲۸ بهمن ماه، بدون ذکر نام این پاکبان، از بازداشت راننده‌ای که این کارگر شهرداری را از روی پل به وسط بزرگراه نیایش انداخته بود،‌ خبر دادند.

شیرین عبادی، وکیل حقوق بشر و برنده جایزه نوبل صلح امروز - پنجشنبه - در کانال تلگرامی خود به این قتل واکنش نشان داد و نوشته است: «در جغرافیایی که حاکمانش، سربازانی آماده به خدمت و گوش به فرمان برای سرکوب و کشتار فرزندان معترض ما دارند، یکی دیگر از «ما» بدون هیچ جرمی به قتل می‌رسد تا مشخص شود آن‌چه تحت عنوان امنیت از آن یاد می‌شود تنها برای خودی‌ها، جلادان، مفسدان و سرداران وجود دارد.»

کاربران شبکه‌های اجتماعی طی چند روز گذشته در واکنش به این قتل، نظراتشان را با هشتگ «پاکبان پل نیایش» منتشر کردند. از جمله گوهر عشقی، از مادران دادخواه و چهره سرشناس مخالفان در ایران، در شبکه اجتماعی ایکس، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را مسئول دانسته است

پلیس جنایی تهران پس از یک هفته مرد مظنون را از روی پلاک خودرو شناسایی و بازداشت کرد.

این فرد پس از بازداشت گفته هنگام عبور از این مسیر فکر کرده افرادی دارند پرچم‌های نصب شده به مناسبت دهه فجر را «سرقت می‌کنند یا می‌خواهند به آنها اهانت کنند».

این اظهارات موجی از تاثر و خشم را به همراه داشته است. اتفاقی که به عنوان نمونه‌ای از «تبعات خطرناک» دستور «آتش به اختیار» رهبر جمهوری اسلامی ایران تعبیر شده است.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.