رفتن به محتوای اصلی

نرگس محمدی: جمهوری اسلامی سزاوار تحریم ملی و حقارت جهانی است
24.02.2024 - 14:59

در آستانه برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان در ایران، نرگس محمدی، برنده جایزه نوبل صلح، با انتشار متنی با «فرمایشی» خواندن این انتخابات، خواستار تحریم آن از سوی مردم شد و نوشت جمهوری اسلامی «سزاوار تحریم ملی و حقارت جهانی» است.

این زندانی سیاسی و برنده نوبل در این متن که روز شنبه پنجم اسفند در حساب اینستاگرامش منتشر شد، نوشت: «تحریم انتخابات فرمایشی رژیم دینی استبدادی، نه صرفا از منظر سیاسی، بلکه از بعد اخلاقی وظیفه آزادی‌خواهان و عدالت‌طلبان ایران است.»

او در این زمینه به سرکوب‌ و کشتار معترضان به دست حکومت، شکنجه افراد و اعدام‌های حکومتی اشاره کرد.

قرار است دور دیگری از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری روز ۱۱ اسفند برگزار شود.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، هفته گذشته بار دیگر خواستار شرکت مردم در انتخابات پیش‌رو در ایران شد و گفت همه باید در انتخابات شرکت کنند.

پیشتر نتایج یک نظرسنجی درباره انتخابات مجلس شورای اسلامی نشان داده که بیش از سه چهارم مردم ایران قصد شرکت در انتخابات پیش‌رو را ندارند و حدود ۷۵ درصد پاسخ‌دهندگان خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی‌اند.

 

محمدی با تاکید بر لزوم تحریم انتخابات ادامه داد: «من هم با تحریم انتخابات نمایشی در کنار مردم آگاه و سربلند سراسر ایران از سیستان و بلوچستان تا کردستان، از خوزستان تا آذربایجان خواهم بود تا عدم مشروعیت جمهوری اسلامی و شکاف رژیم استبدادی سرکوبگر با مردم را اعلام نماییم.»

او گذار از جمهوری اسلامی را مطالبه مردم و «تنها راه بقا ایران و ایرانیان» توصیف کرد.

تاکنون چندین چهره سرشناس و زندانی سیاسی خواستار تحریم انتخابات در ایران شده‌اند.

مصطفی تاجزاده، از مقام‌های پیشین جمهوری اسلامی که اکنون به دلیل انتقادهایش از جمهوری اسلامی با اتهام‌های سیاسی زندانی شده، در پیامی درباره مخالفت با شرکت در انتخابات پیش رو منتشر کرد.

او نوشت: «از اشتباهات استراتژیک آقای خامنه‌ای، بی‌معناکردن انتخابات و بی‌اثر و بی‌خاصیت کردن نهادهای انتخابی، به‌ ویژه پارلمان است. سلب اختیارات مجلس، تشکیل نهادهای موازی قانون‌گذاری، رد صلاحیت چهره‌های مستقل و صاحب‌نظر همراه با سیاست‌های توسعه‌ستیز رهبری، ناکامی مجلس آینده را با هر ترکیبی و با هر میزان رای مردم محتوم کرده است.»

این زندانی سیاسی تاکید کرد رهبر جمهوری چشم خود را بر «واقعیات فاجعه‌بار» ایران بسته و اعتراض میلیون‌ها ایرانی را نمی‌شنود.

فائزه هاشمی رفسنجانی و سعید مدنی دو زندانی سیاسی دیگر نیز خواستار تحریم انتخابات شدند.

ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، انتخابات در جمهوری اسلامی را «نمایشی، فرمایشی، مهندسی شده و انتصابی» خواند و از آزادی‌خواهان، عدالت‌طلبان و مخالفان حکومت جمهوری اسلامی خواست انتخابات پیش رو را تحریم کنند.

در میان تشکل‌های سیاسی، جبهه ملی ایران با انتشار بیانیه‌ای از شرایط برگزاری انتخابات پیش‌ رو در ایران انتقاد کرد و گفت اعضا و هوادارانش در این انتخابات حضور نداشته و در آن شرکت نخواهند کرد.

شورای نگهبان صلاحیت حدود نیمی از داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس را رد کرده و برخی از چهره‌های شاخص حکومت از جمله حسن روحانی، رییس جمهوری پیشین نیز در انتخابات خبرگان رد صلاحیت شده‌اند.

در انتخابات پیشین مجلس شورای اسلامی، بر اساس آمارهای خود دولت، بیش از نیمی از مردم ایران در انتخابات شرکت نکردند.

انتظار می‌رود دور جدید انتخابات پایین‌ترین میزان مشارکت را در طول تاریخ جمهوری اسلامی ثبت کند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
ایران اینترنشال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

هوشنگ اسدی

✍️ به گمانم علت اصلی از هم پاشیدگی گروه همبستگی مهسا این نبود که رضا پهلوی آنگونه واکنش نشان داد، و با یک تويیت همه چیز بهم خورد .

🔸 این جمع شدن بدون زمینه سازی و خطوط اشتراک پایه ای شروع شد

🔸 بدون زمینه های عینی سیاسی نوشتن منشور بسیار شتابزده بود

🔸 بخش از فرمول‌بندی محتوای منشور خواست واقعی مبارزاتی مردم را انعکاس نمی‌داده است . به این معنی وقتی موضوع ملی که عملا برای اکثریت قاطع مردم ایران تعیین کننده است ، اینگونه آمد که جمع با بی میلی کوشش می کند که این نگرش ملی خواهی و یا ایرانیت را در فرمول‌بندی و پیام خود در اتاق انتظار نگه داشته باشد .

🔸یکپارچگی جغرافیایی ایران با توجه به سوءظن به حضور یک گروه مسلح در جمع قانع کننده نبود

🔸 وزنه سیاسی حضور هر فرد و با گروه اجتماعی برای شرکت در همبستگی از همان شروع کار، نامنناسب بوده است .

مسیح

🔸 مسیح به عنوان تعیین کننده ترین فرد برای جمع کردن این گروه ، هیجانی ، غیر سیاسی و ناپخته عمل کرد .

🔸نقش مشاوران سیاسی مسیح برای شروع کار در رابطه با همبستگی مهسا را کسی نمی‌داند، اما نتیجه کار نشان می دهد که همان اندازه می توان از رضا پهلوی انتقاد کرد ، از مسیح هم باید انتقاد کرد .

رضا پهلوی

🔸حرکت رضا پهلوی چه ورودش و چه خروجش بسیار نسنجیده بود ، اینکه بدون یک مشاوره سیاسی همه جانبه وارد شد و آن بیانیه را پذیرفت و سپس خروج ناگهانی اش ، گواه این شتابزدگی و عدم درایت سیاسی او می تواند باشد

جریان پادشاهی خواهی

🔸 جریان پادشاهی خواهی در ایران از هر طبفش ، خود را عملا جریان اصلی می فهمد و سازش با دیگران را زیر چتر نگرش خودش قابل قبول می داند .

🔸عملا این تمامیت خواهی بیماری عمومی است که البته وفاداران جنبش انقلابی زن زندگی آزادی از این امر مستثنی هستند .

✍️ با اشار

ش., 24.02.2024 - 23:25 پیوند ثابت
نظرات رسیده

 

 

دقیقا ، مشخصا نقش مسیح به عنوان یک تابوشکن و خطر او بتنهایی در رابطه با مبارزه تابو شکنانه اش علیه حجاب تاکید شده است . بیخود نیست تمام ارتش سایبری در همراهی با سلطنت پرستان همواره در حال کوبیدن مسیح هستند

 

 روزنامه‌نگاران خارج از کشور

 

ش., 24.02.2024 - 23:24 پیوند ثابت
مش قاسم

والله بابام جان دروغ چرا..؟ ما که با چشم خودمان ندیدیم ... ما یه همشهری داریم نظرش اینکه ⁦‪@AlinejadMasih‬⁩ ‌ که در مصاحبه خود بسیار اصرار و تمایل داشت که افراد را پاسخگو کند... همشهری ما بعنوان یک دختر غیات آباد قم با تحصیلات عالی در روابط بین الملل، از خودتان شروع میکنم و از خود شما در رابطه با موارد زیر درخواست پاسخگویی دارم:
‏۱- اولا شما به چه حقی در مجامع بین المللی خود را نماینده زنان ایرانی که خود من یکی از آنها هستم معرفی می کنید؟ این نمایندگی و اعتبار را از کجا آورده اید؟چون امثال من که بیشمار هم هستیم مایل نیستیم یک زن نامرتب با کمترین دانش سیاسی و روابط بین الملل و گذشته ی نامطلوب، خود را مدام نماینده ی ما جا بزند و دنیا زنان ایران را در قامت زنی بی دانش، پوپولیست، حریص، تشنه ی قدرت، با شخصیتی نمایشی و ظاهری آشفته ببیند.
‏شما جز ایجاد تنش در فضای سیاسی و تهیه ی خوراک برای رسانه های جمهوری اسلامی چه کاربردی دارید و اصولا دارای چه وزن سیاسی هستید؟ بله وزن سیاسی مهم است، در دنیای سیاست و روابط بین الملل که شما کوچکترین دانشی در آن ندارید وزن سیاسی اهمیت دارد، معنا دارد، به همین دلیل سران و مقامات کشورها با همتایان خود ملاقات میکنند که دو نفر با وزن سیاسی یکسان به گفتگو و مذاکره بنشینند. اما شما چون هیچ وزن سیاسی ندارید ناراحت میشوید از اینکه به شما میگویند وزن سیاسی را در نظر بگیرید؟ مگر ما ملت هیات آباد قم وسیله و ابزار رسیدن به آرزوهای امثال شماییم؟ما مسئول عقده ها، سرکوبها، تحقیرها و بلندپروازیهای شما هستیم؟! کسی دهاتی بودن و مدل موی شما رو ابزار تحقیر شما قرار نداد، این خود شمایید که مدام روی اینکه از فلان دهات آمدید و مدل موی عجیبی دارید تاکید دارید. محض

اطلاع شما ما ملت غیاث قم و مملکت ایران، مسایل مهمتری از مدل موی یک خبرنگار برای پرداختن داریم.
‏خوشحال باشید، ایرنا پیامتان را گرفت و دادخواهتان شد
ش., 24.02.2024 - 23:15 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.