رفتن به محتوای اصلی

رضا طالبی: دومین سال جنگ روسیه و اوکراین
25.02.2024 - 11:19

دومین سالگرد حمله روسیه به اوکراین؛ رهبران گروه هفت از ایران و چین خواستند تا تحویل «تجهیزات نظامی» به روسیه را متوقف کنند

رهبران کشورهای غربی همراه زلنسکی در اوکراین

 

در دومین سالگرد تهاجم گسترده روسیه به اوکراین، رهبران گروه هفت با انتشار بیانیه‌ای از ایران و چین خواستند تا تحویل «تجهیزات نظامی» به روسیه را متوقف کنند.

اجلاس سران گروه هفت شنبه‌شب از طریق ویدیوکنفرانس و با حضور ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، برگزار شد.

رهبران گروه هفت در بیانیه مشترک خود از ایران خواستند کمک نظامی به روسیه را متوقف کند و از انتقال قطعات تسلیحاتی و تجهیزات نظامی توسط شرکت‌های چینی به مسکو ابراز نگرانی کردند.

همکاری‌های نظامی ایران و روسیه از زمان حمله روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ تشدید و تقویت شده است.

جمهوری اسلامی ایران فرستادن پهپاد به روسیه را پذیرفته اما می‌گوید که این پهپادها «قرار نبوده در جنگ اوکراین استفاده شود»

امروز پیش از نشست گروه هفت، ولودیمیر زلنسکی در مراسمی به مناسبت آغاز سومین سالگرد حمله روسیه، در حضور جمعی از رهبران کشورهای غربی، که برای همبستگی و حمایت به اوکراین رفته‌اند، گفت که کشورش در نهایت در جنگ پیروز خواهد شد.

شماری از رهبران کشورهای غربی ازجمله اورسولا فون‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اروپا ، جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا، جورجیا ملونی، نخست‌وزیر ایتالیا و الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک در مراسمی در فرودگاه هوستومل، در نزدیکی کی‌یف، پایتخت اوکراین، جایی که درگیری اولیه رخ داد، برای ادای احترام و همبستگی شرکت کردند.

با وجود این همبستگی، اوکراین به‌دلیل کمبود افراد و سلاح و پیشروی نیروهای روس با وضعیت بدتری نسبت به چند ماه پیش روبروست. در همین رابطه ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو، وضعیت اوکراین را در میدان جنگ «بسیار جدی» توصیف کرد اما وعده کمک‌های بیشتر داد.

این رهبران شبانه با قطار از لهستان به اوکراین سفر کردند.

دو سال پیش در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ نیروهای روسیه یورش کامل به اوکراین را آغاز کردند.

جورجیا ملونی، نخست وزیر ایتالیا، این فرودگاه را به‌عنوان نمادی از شکست مسکو و غرور اوکراین توصیف کرد. او گفت: «رفتار قهرمانانه شماری مسیر تاریخ را تغییر داد. یکی از آنها دو سال پیش فوریه در اینجا رخ داد.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، هم گفت: پوتین مطمئن بود که به‌راحتی می‌تواند اهداف استراتژیک مانند این فرودگاه را بگیرد. نیروهای روس تلاش کردند تا فرودگاه هوستومل را سریع بگیرند... امروز که اینجا ایستاده‌ایم، می‌بینیم که او اشتباه می‌کرد.»

اورسولا فون‌در‌لاین، رئیس کمیسیون اروپا، از نیروهای اوکراینی که در روزهای اولیه تهاجم از کشور دفاع کردند، تمجید کرد و قدرت آنها را در جلوگیری از تهاجم روسیه شگفت‌آور خواند.

او گفت: «کی‌یف محکم ایستاد. شجاعت شما مانع پوتین شد. نه فرار کردید و نه به خود لرزیدید. گروه کوچکی از قهرمانان اوکراینی مهاجمان را مهار کردند و تا آخرین گلوله و آخرین نفس مبارزه کردند.»

رئیس کمیسیون اروپا افزود: «شما موفق شدید حمله روسیه در قلب اوکراین را متوقف کنید. شما کشورتان را نجات دادید، تمام اروپا را نجات دادید.»

الکساندر دی کرو، نخست‌وزیر بلژیک، بر «ویرانی، تلفات... تروما و درد» دو سال جنگ را صحه گذاشت اما گفت که متحدان اوکراین «شانه‌به‌شانه» دولت این کشور ایستاده‌اند.

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، عکسی از ورود خود به کی‌یف در شبکه اجتماعی ایکس، توییتر سابق، منتشر کرده است.

او نوشته که «بیش از همیشه، ما محکم در کنار اوکراین ایستاده‌ایم. از نظر مالی، اقتصادی، نظامی، اخلاقی»… «تا زمانی که این کشور سرانجام آزاد شود.»

نخست‌وزیر ایتالیا از جمله رهبران غربی است که امروز خودشان را به کیف رساندند.

 

نخست‌وزیر ایتالیا از جمله رهبران غربی است که امروز خودشان را به کی‌یف رساندند

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، صبح امروز در کی‌یف

منبع تصویر،SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اروپا، صبح امروز در کی‌یف

پیشروی‌های روسیه

به نظر می‌رسد نیروهای مسکو در هفته گذشته پس از ماه‌ها بن‌بست، پیشرفت داشته‌اند.

در بزرگترین پیروزی روسیه از زمان سقوط باخموت در ماه مه سال گذشته، نیروهای اوکراینی از شهر شرقی آودیوکا عقب نشینی کردند.

روسیه همچنین حملاتی را در اطراف روستاها در منطقه زاپروژیای جنوبی انجام داده است، جایی که اوکراین در جریان ضد حمله خود در سال گذشته پیروزی‌هایی داشت.

اوکراین به حملات خود به ناوگان روسیه در دریای سیاه ادامه داد. این کشور اخیراً ادعا کرد که کشتی آبی‌خاکی سزار کونیکوف را در سواحل کریمه تحت اشغال روسیه غرق کرده است.

جیمز واترهاوس، خبرنگار بی‌بی‌سی در کی‌یف، می‌گوید از دو سال پیش که اوکراینی‌ها با پیشروی بیش از ۱۵۰ هزار نیروی روسی، آژیرهای حمله هوایی و حملات موشکی از خواب بیدار شدند، جهان تغییر کرد و اوکراین از آن زمان برای بقای خود می‌جنگد.

او می‌گوید از آن روز تا امروز از بسیاری جهات، چندان تغییری رخ نداده است.

اودسا در یک شبانه‌روز بیشترین حمله هواپیماهای بدون‌سرنشین را متحمل شد که در آن یک نفر کشته شد.

چیزی که متوقف نشده، تکاپوی دیپلماتیک ولودیمیر زلنسکی است که تلاش می‌کند متحدان غربی را متقاعد کند کشورش ارزش حمایت در این مبارزه را دارد.

جیمز واترهاوس می‌گوید با این حال، آن‌چه تغییر کرده است، شکل خود جنگ است. حالا روسیه دارد کاری می‌کند که بزرگی‌اش در این نبرد به حساب بیاید، و اهداف اوکراین هم از آزادی، به نباختن تغییر کرده است.

رهبر اوکراین به دنبال ذخایر و نیروی جدید و همچنین یک راه‌برد جدید است تا بتواند وضعیت را برای کشورش تغییر دهد.

مقام امینتی اوکراین: پوتین دنبال حل‌وفصل مساله است

یک مقام ارشد امنیتی اوکراین در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی هشدار داده است که ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه، تلاش خواهد کرد در سال جاری میلادی قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در نوامبر، مسئله اوکراین را «حل‌وفصل» کند.

الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین، به لیز دوست، خبرنگار ارشد بی‌بی‌سی، گفت که رهبر روسیه نمی‌خواهد تا مسئله ارضی با اوکراین را به آینده موکول کند «چون هیچ‌کس نمی‌داند اگر دونالد ترامپ دوباره رئیس‌جمهور آمریکا شود، چگونه رفتار خواهد کرد».

او می‌گوید دولت اوکراین معتقد است رهبر روسیه از حالا نیروهای بیشتری مستقر خواهد کرد و تلاش خواهد کرد اوکراین را بی‌ثبات کند.

نیروهای روسی از چند مسیر در حال پیش‌روی در شرق اوکراین هستند و از تاخیر در تحویل تجهیزات نظامی از غرب، به‌ویژه بسته امنیتی ۶۰ میلیارد دلاری که در حال حاضر به دلیل کشمکش‌های سیاسی در کنگره آمریکا معطل شده است، بهره‌برداری می‌کنند.

آقای دانیلوف به بی‌بی‌سی گفته است: «متاسفانه ما تا حدودی گروگان سرعت کمک شرکایمان هستیم و این مستقیما در خط مقدم منعکس می‌شود.»

او تایید کرده که سربازان اوکراینی «واقعاً خسته شده‌اند» و اوکراین باید عده بیشتری را بسیج کند.

سیر وقایع در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، اولین روز جنگ:

(ساعت‌ها به وقت گرینویچ)

۲:۳۰

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در یک سخنرانی تلویزیونی از آغاز یک «عملیات نظامی ویژه» در اوکراین خبر داد.

۳:۲۷ اولین انفجارها در کی‌یف شنیده شد و هم‌زمان با بیدار‌شدن اوکراینی‌ها از جنگ، انفجارهای بیشتری در سراسر کشور گزارش شد.

۴:۵۸ ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، گزارش‌ها درباره حملات موشکی سراسری را تأیید کرد.

۱۱:۵۶ ناتو برنامه های دفاعی خود را فعال کرد؛ از جمله آماده‌باش بیش از ۱۰۰ جت جنگی و ۱۲۰ کشتی کشورهای هم‌پیما در دریا، از قطب شمال تا مدیترانه.

۱۸:۵۰ بنابر گزارش ها، شهر بندری ماریوپل زیر آتش‌بار شدید روسیه قرار گرفت.

۲۱:۴۰ نزدیک به دو هزار نفر در تظاهرات ضدجنگ در ۴۰ شهر روسیه دستگیر شدند.

۲۲:۵۹ ولودیمیر زلنسکی خواستار بسیج عمومی شد. او گزارش داد که ۱۳۷ اوکراینی در روز اول حمله کشته شده‌اند.

وضعیت کنترل نظامی روسیه بر اوکراین از آغاز جنگ

 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

انتشار از:

سهراب

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.