آیت الله در یک قدمی رد صلاحیت/ امنیتی ها در ستاد هاشمی

معترضان به این اقدام سوال می کنند که با وجود مدیران اجتماعی و سیاسی متعدد اصلاح طلب و غیراصلاح طلب در حلقه هاشمی، دلیل این نگاه امنیتی و انتصاب دو چهره مذکور چیست و آیا این موضوع می تواند نشانه احتمالی بازگشت فضای بسته و امنیتی دوران هاشمی رفسنجانی تلقی شود یا نه.

 شنیده های خبرنگار الف حاکی از آن است که اکثریت اعضای شورای نگهبان معتقدند که هاشمی صلاحیت حضور در این دوره از انتخابات را ندارد. این خبر البته هنوز بصورت رسمی تائید نشده است. کدخدائی اعلام کرده بود که تا آخر اردیبهشت تکلیف رقبا مشخص می شود و وزارت کشور تصمیم شورای نگهبان را اعلام می کند. 

سخنگوی شورای نگهبان درباره وضعیت جسمی یا سن نامزد ریاست‌جمهوری نیز بیان کرده است: در قانون تصریح نشده که رییس‌جمهوری چه توانایی‌هایی داشته باشد، یا اینکه اگر سلامت کامل جسمی دارد یا ندارد درباره آن اظهارنظر کنیم؛ اما شرایط مندرج در اصل ۱۱۵ کلی تلقی می‌شود خصوصا برای اشخاصی که از یک مرحله عبور کردند و در گردونه رجال مذهبی و سیاسی قرار گرفتند، این افراد طبیعتا اشخاصی هستند که باید توانایی‌های جسمی لازم را داشته باشند.

وی افزوده است : تا این دوره اشخاص ثبت‌نام کننده سن بالا یا ناتوانی خاصی نداشتند که بخواهیم به صورت رویه درباره آن اظهار نظر داشته باشیم، اما اگر فردی که قصد به دست گرفتن یک پست کلان اداری را دارد، فقط قادر به انجام چند ساعت کار در روز باشد طبیعی است که نمی‌تواند تایید شود، اینکه آیا شرایط جسمی در مباحث توانایی‌های رییس‌جمهوری مد نظر قرار خواهد گرفت یا خیر موضوعی است که ممکن است آن را مد نظر قرار دهیم، اما هنوز بحثی درباره آن نشده است. 
 
طی روزهای گذشته نامه ها و بیانیه ها و خط خبری برخی رسانه ها بر حمایت از شورای نگهبان برای ردصلاحیت آیت الله هاشمی بوده است. آیت الله جنتی نیز در نماز جمعه هفته گذشته به این موضوع اشاره داشت که برخی مستند به همان سخنان پیش بینی کردند که هاشمی در آستانه رد صلاحیت است. تا اینکه تا دیروز بعداز ظهر اتفاقات جدیدی افتاد. البته هنوز معلوم نیست این تصمیم نهائی باشد. 
 
امنیتی ها در ستاد هاشمی 
 انتصاب دو چهره امنیتی به دو معاونت مهم ستاد هاشمی، بازخورد سوال برانگیزی در میان بدنه ستاد هاشمی و افکار عمومی داشته است. انتصاب علی یونسی و علی ربیعی، دو چهره معروف امنیتی سال های گذشته، به معاونت های اجتماعی و سیاسی ستاد هاشمی، اما و اگرهای فراوانی را در مورد دلایل این اقدام برانگیخته است. 

معترضان به این اقدام سوال می کنند که با وجود مدیران اجتماعی و سیاسی متعدد اصلاح طلب و غیراصلاح طلب در حلقه هاشمی، دلیل این نگاه امنیتی و انتصاب دو چهره مذکور چیست و آیا این موضوع می تواند نشانه احتمالی بازگشت فضای بسته و امنیتی دوران هاشمی رفسنجانی تلقی شود یا نه. 

علی ربیعی معروف به عباد، حضور در وزارت اطلاعات و مسئولیت اجرایی دبیرخانه شورای امنیت ملی و علی یونسی، ریاست شعبه دادگاه نظامی در اوایل انقلاب و وزارت اطلاعات را در کارنامه خود دارند. 
 
دعای آیت الله برای پیری 
 سايت شخصي هاشمي رفسنجاني روز يكشنبه در بخش «فرهنگ قرآن» خود آيه جالبي از قرآن درباره سستي در پيري را منتشر كرد. 
 
این دعا که با شرح اثر آیت الله هاشمی و به نقل از کتاب فرهنگ قرآنی آمده با این تیتر منتشر شده است:آیا دعای قوت در پیری قابل اجابت است؟ 
 
ترجمه دعا چنین است: زکریا عرض کردکه پروردگار استخوان من سست گشت و فروغ پیری بر سرم بتافت و با وجود این من از دعایی بدرگاه کرم تو خود را محروم ندانسته ام. 
 
طی روزهای گذشته یکی از مهترین انتقادات مخالفان آیت الله کهنسالی وی و از عهده بر نیامدن برای وظایف اجرائی کشور است. 

منبع: 
جامعه خبری تحلیلی الف
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.