رفتن به محتوای اصلی

نمایش «انتخاباتی» نظام چه چیزی را به نمایش گذاشت؟
03.03.2024 - 00:30

بالماسکه‌ حکومتی نظام جمهوری اسلامی در رابطه با دو انتصاب – انتخاب مجلس اسلامی و خبرگان ولایت که به طرز مفتضحانه‌ای تدارک دیده شده و جریان یافته بود، با مضحکه‌ی تمدید مهلت رای تا ساعت 24 در 11 اسفند ماه پایان گرفت و با گذشت این زمستان نیز، روسیاهی تماماً به ذغال ماند. نظام بی‌آبروتر شد و انزوای‌ آن بیشتر روآمد.

خامنه‌ای و عمال حکومتی با توسل به هر شگردی که در آستین داشتند، کوشیده بودند برای بیعت‌گیری سیاسی بازار گرمی کنند ولی دست از پا درازتر ناکام ماندند. نه چرب زبانی‌های این اواخر خامنه‌ای و البته با تهدیدات ضمنی «خطر دشمن را دریابید» و «از تکلیف الهی بازنمانید» راه بجایی برد و نه استفاده‌ و دقیق‌تر سوء استفاده‌ی وزارت کشور در مراکز رای‌‌گیری برای اخذ رای با هر مشخصه‌ی شخصی مانند کارت ملی، شناسنامه، گواهینامه‌ی رانندگی و... بمنظور تقلب و تولید رای به داد نظام رسید. نتیجه رسمی را هم هرچه اعلام نمایند، خلوتی اکثر صندوق‌های رای را نخواهند توانست لاپوشانی کنند.  واقعیت چیزی جز آمارهای دولتی است.

توزیع ساندیس و راه اندازی اتوبوس‌های رای بسیجی و تهدیدات شغلی و اداری و غیره هم نتوانستند توهم نظام را برای به رخ کشیدن «حمایت مردمی از نظام» برآورده کنند. میزان مشارکت با هر دوز و کلکی، باز نتوانست پایین‌ترین درصد رسمی انتصاب - انتخاب مجلس اسلامی چهار سال پیش را به تکرار بنشیند. تهران بزرگ و کلان شهرها و مناطقی چون کردستان با عدم مشارکت و تحریم در مقیاس وسیع جمهوری اسلامی را به محاکمه کشیدند. 

البته رجزخوانی مرسوم نظام مبنی بر «شرکت پرشور مردم» تا زمانی که بقاء دارد، تمامی نخواهد داشت و علیرغم انقباض مدام و «خودی‌تر شدن» مداوم نظام از یکسو و ریزش در پایگاه آن از سوی دیگر، این ادعای دروغین که «مردم با ما هستند» همچنان تکرار خواهد شد! زیرا ریاکاری، سرشتی این نظام ِهمزمان تقیه و تعرض است! هم از این‌رو نه لازم است و نه درست که چالش سیاسی بر سر حد شرکت متمرکز شود. چرا که با دروغ‌پردازی و به انکار برآمدن و حاشای واقعیت کردن‌های این نظام کاری نتوان کرد! بگذار او تار تنگ دور خود بر َتَند و در همان هم دربگذرد. جامعه‌ی جنبشی ما راه خود می‌رود تا آن را در تارتنیدن‌هایش به تاریخ بسپارد.

بر شواهدی باید ایستاد که محصولات مستقیم خود نظام هستند و خودش هم است که آنها را به تولید برمی‌آید و به دست می‌دهد. به استناد همین‌ها بهتر می‌توان نشان داد که جمهوری اسلامی سرازیری مرگ را در انزوا می‌تازد. وگرنه قهر جامعه با نظام در انواع تجلیات جنبشی و اعتراضات مدنی رونماست. بر علایمی انگشت بگذاریم که خصلت نمای کوتوله‌تر شدن پیوسته‌ی نظام است. دو قفله شدن حصر، افزودن بی سابقه بر تعداد محبوسین، محکوم کردن آوازه‌خوان مردم شروین به تحمل زندان و محض تنبیه خواندن ترانه‌ای هم علیه آمریکا و محاکمە ١٢ تن از کنشگران مدنی اعم از زن و مرد در گیلان درست یک روز قبل از انتخابات از یکسو و رد صلاحیت حسن روحانی برای مجلس خبرگان، کسی که نزدیک ۲۰ سال دبیر شورای عالی امنیت نظام، عضو ثابت خبرگان و ۸ سال رئیس جمهور آن بود از سوی دیگر! یا رای نیاوردن سازمان‌یافته‌ی صادق لاریجانی، از درشت مهره‌های خبرگان و کسی که  ۸ سال در مقام رئیس قوه‌ی قضاییه از ارتکاب هیچ جنایتی به سود نظام بازنماند و هم اکنون رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام.

اما جالب تر روی‌کرد امتناع آقای خاتمی از دادن رای در این دور از انتخابات است؛ کسی گرچه در تفاوت‌هایی با اولی و حتی در تضاد با دومی به حساب می‌آید، اما از ستون‌های معنوی جمهوری اسلامی شناخته می‌شود. چنین شخصی  اکنون دیگر سقف آرزوی خود را رو به فروریزی می‌بیند و نمی‌خواهد اعتباری خودداشته‌اش زیر آن دفن شود. شخصی که رایی رکوردشکن و دو دور سابقه‌ی رئیس جمهور این نظام پشت سر دارد و نرم رفتاری که، از هیچ آمادگی برای سازش با راس نظام در 25 سال گذشته دست نشست. او اما اکنون حاضر نمی‌شود مردم را به بی شرمی نظام بفروشد.

اینها را می‌توان گویاترین نشانه‌های شکست واقعی جمهوری اسلامی در متن این انتصاب – انتخاب دانست. اراده در جمهوری اسلامی آشکارتر از همیشه در وجود خود خامنه‌ای ولی فقیه تجلی دارد. رقابت – ائتلاف میان حوزه‌ی فرمانبر از ولایت است با فرماندهان گره خورده با بیت، و این یعنی بسته شدن کمترین روزنه‌ی ولو کم جان نظام با جامعه. آخرین انتصاب – انتخاب نظام در 11 اسفند، خبر از برودت زمستانی این نظام و نزدیکی بهار زندگی جامعه را می‌دهد. 

بهزاد کریمی ۱۲ اسفند ماه ۱۴۰۲ برابر با ۲ مارس ۲۰۲۴   

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
امیل رسیده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

دیدگاه‌ها

فرامرز حیدریان

عنوان مقاله
اندیشیدن در باره تجربیات شخصی

درووود بر آقای کریمی گرامی!

مختصر و موجز.

دوام حکومت فقاهتی باعث شد که نود و نه درصد کنشگران سیاسی – فرق نمیکند به چه گرایشی تعلّق داشته باشند-  به «مفسّر رویدادها» تبدیل شوند بدون آنکه بتوانند از واقعیّات هولناک وطنی به «تفکّر و چاره اندیشی» انگیخته شوند. این مطالبی که شما نوشته اید، توضیح واضحات است. امّا اصل قضیه باید حول و حوش این بچرخد که برای گلاویز شدن با واقعیّات هولناک که ناشی از دوام قدرت و اقتدار حکومت فقاهتی است و دوام اقتدارشان و سیستم خونریز و مخوفشان دارد ریش سفید میشود، چگونه میتوان اقدامات بایسته و شایسته و ثمربخش کرد؟.

مفسّرین رویدادها؛ بویژه آنانی که از دامنه «مارکسیسم» می آیند، حدّاقل از «لنین» نیز چیزی نیاموختند که در مبارزه با حکومت «تزارها»، از «چه باید کرد؟» سخن گفت و نوشت. مسئله اقتدار کاست آخوندها همانطور که من بارها از زوایای مختلف نشان داده ام، کندویی دربسته و سخت کنترل شده عقیدتی است و هر گونه کنشها و واکنشهایش دقیقا بر مدار حفظ کندو و دوام تکثیر فونکسیونرهایی است که به تحکیم اقتدار و قدرت کندو بیفزایند. از انواع و اقسام انتصابات گرفته تا دیگر اقدامات تروریستی و کثافتکاریهای تبلیغاتی و امثالهم.

آقای کریمی گرامی!. جنابعالی بعد از اینهمه سال تجربه مبارزه سیاسی، امروز روز نباید با تجربیات بی واسطه ای که داشته اید و نزدیک به نیم قرن از عمرشان میگذرد به «تفسیر رویدادها» همّت کنید؛ بلکه به اندیشیدن و راهکارهای اجرایی برای «برونرفت از باتلاق هلاکت آور حکومت الهی تلاش کنید. کار تفسیرهای صد من یه غاز را تا دلتان بخواهد انواع و اقسام گلادیاتورهای شبکه های اینترنتی با آب و تاب، عین «پرده زنان و معرکه گیران واقعه کربلا» شبانه روز مصدر اجرایش هستند. شما انرژی خودتان را در راه بیهوده هدر ندهید؛ بلکه به تجربیاتتان اتّکا کنید و رمز و راز دوام حکومتی نکبتی را در تاریخ ایران معاصر ردیابی کنید.
شاد زی و دیر زی!
فرامرز حیدریان
ی., 03.03.2024 - 14:29 پیوند ثابت
بهمن

عنوان مقاله
نمایش «انتخاباتی» نظام..

خیلی ممنون از تحلیل روشنگرا.

خیلی عالی و امید بخش

وجود و مطالب شما یک پشتگرمی برای تلاشگران کسب آزادی و ایرانی بهتر.
پایدار باشید.

ی., 03.03.2024 - 13:00 پیوند ثابت

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.