رفتن به محتوای اصلی

پیگرد قضایی علیه ۳۵ روزنامه‌نگار در ایران طی یک ماه
03.03.2024 - 00:35

سازمان «دفاع از جریان آزاد اطلاعات» با انتشار گزارشی درباره سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران در ایران نوشت جمهوری اسلامی در ماه گذشته میلادی دست‌کم ۳۵ روزنامه‌نگار و مدیر مسوول رسانه، شامل ۲۶ مرد و ۹ زن را تحت پیگرد قضایی قرار داده است.

این گزارش شامل بخش‌های تحلیل آماری سرکوب رسانه‌ها و روزنامه‌نگاران، بررسی آماری نشر اکاذیب در پرونده‌های مطبوعاتی و گاه‌شمار سرکوب رسانه و روزنامه‌نگاران است.

بر اساس این گزارش، شمار پیگردهای قضایی روزنامه‌نگاران و مدیران مسوول رسانه‌های ایرانی در ماه فوریه میلادی نسبت به مدت مشابه ماه پیش از آن ۴۰ درصد افزایش داشته است.

از میان افراد تحت پیگرد قضایی قرار گرفته، هفت روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای بازداشت شدند و دو نفر برای تحمل حبس به زندان منتقل شدند. هشت نفر نیز به نهادهای قضایی و امنیتی احضار شدند.

نهادهای دولتی طی این مدت علیه شش روزنامه‌نگار شکایت ثبت کردند، دادگاه مطبوعات یک روزنامه‌نگار را مجرم شناخته و ۱۲ روزنامه‌نگار را در پرونده‌های جداگانه به حبس، جزای نقدی و محرومیت از حرفه روزنامه‌نگاری
محکوم شدند.

در این پرونده‌ها «نشر اکاذیب با هدف تشویش افکار عمومی» با ۱۴ بار، «تبلیغ علیه نظام» با سه تکرار، «افترا» با دو تکرار و «کشف حجاب»، «افشای اسناد طبقه‌بندی شده»، «هتک حیثیت»، «اجتماع و تبانی برای اقدام علیه امنیت ملی»، هر کدام با یک بار، پرتکرارترین آمار اتهامات منتسب‌شده به فعالان رسانه‌ای بودند.

بر اساس گزارش سازمان دفاع از جریان آزاد اطلاعات، نهادهای امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی در طول یک ماه گذشته دست‌کم ۳۵ بار حقوق قانونی روزنامه‌نگارانی که مورد پیگرد قضایی قرار گرفتند را نقض کردند.

برگزاری دادگاه غیر علنی با ۱۳ تکرار، ضبط اموال روزنامه‌نگاران بدون ارائه حکم قانونی با هشت تکرار، ممانعت
از ملاقات روزنامه‌نگار بازداشتی با خانواده با هفت تکرار، محروم کردن روزنامه‌نگاران بازداشتی از داشتن وکیل با شش تکرار و صدور حکم بدون برگزاری جلسه دادگاه با یک مورد، حقوق نقض‌شده روزنامه‌نگاران در یک ماه گذشته بود.

در این ماه، شش رسانه تحت تعقیب قضایی قرار گرفتند که از این تعداد، یک رسانه توقیف شد، سه رسانه در دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی مجرم شناخته شدند و دو رسانه با برگزاری دادگاه از اتهامات انتسابی تبرئه شدند.

در این گزارش با اشاره به «برخورد فراقانونی بی‌سابقه» با روزنامه فردای اقتصاد، آمده که پلیس امنیت اقتصادی تهران، بدون ارائه حکم توقیف و در نبودن اسناد و شواهد تاییدکننده جرم، ۲۰ روز مانع از فعالیت این رسانه شد.

به نوشته سازمان دفاع از جریان آزاد اطلاعات، در پایان ماه فوریه امسال، کماکان دستکم ۱۰ روزنامه‌نگار و فعال رسانه‌ای در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران محبوس هستند.

سعیده شفیعی، نسیم سلطان‌بیگی و ویدا ربانی در زندان اوین، نسرین حسنی در زندان بجنورد، ابوبکر توحیدی در زندان زاهدان، کامیار فکور، روح‌الله نخعی و مهدی افشارنیک در زندان اوین و علی تسنیمی و نیکان خبازی در بازداشتگاه آگاهی شاپور تهران، روزنامه‌نگاران زندانی در ایران هستند.

روز شنبه ۱۲ اسفند پرتو برهان‌پور، وکیل دادگستری خبر داد که شفیعی با نظر پزشکی قانونی مبنی بر توقف اجرای حکم، موقتا برای پیگیری درمان از زندان آزاد شد.

یافته‌های گزارش این سازمان بر پایه گفت‌وگو با منابع آگاه، گزارش‌های منتشر شده در دیگر رسانه‌ها، اظهارات مقام‌ها و رسانه‌های دولتی و تحلیل آماری داده‌های جمع‌آوری شده، تدوین شده است.

در جریان خیزش انقلابی ایرانیان علیه جهموری اسلامی ده‌ها روزنامه‌نگار در ایران به بهانه‌های مختلف بازداشت و احضار شدند که باعث شد ایران بار دیگر به سومین زندان بزرگ روزنامه‌نگاران در جهان تبدیل شود.

فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران اعلام کرده پس از کشته شدن مهسا ژینا امینی، دست‌کم ۱۰۰ روزنامه‌نگار در ایران بازداشت و بیش از ۲۱ نفر آنان در مجموع به ۷۷ سال زندان محکوم شده‌اند.

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
برگرفته از:
ایران اینترنشنال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.