کنفرانس استکهلم، آغازی کج برای سرانجامی نافرجام

در کنفرانس های قبلی قرار بر این بود که هر شرکت کننده یک دوست و یا همکار خود را برای نشست بعدی معرفی کند تا این مجموعه همانند شرکت های هرمی رشد پیدا کند. در کنفرانس پراگ بیش از صد نفر شرکت کردند، اگرچه تا به امروز توافق و اشتراک نظر حتی بر روی یک بیانیه پایانی کوتاه و کلی وجود نداشته است. اکنون اینگونه بنظر می رسد که استکهلم ٢ بجای تکثرگرایی و رشد تصاعدی، سیر نزولی داشته است. بعد از چهار کنفرانس و با توجه به اینکه ظاهرا هدف فقط گفتمان برای انتخابات آزاد است

در هفته ای که پلیس شهر استکهلم، بنا به گزارش رادیو بین المللی سوئد، از نیروهای پلیس شهرهای دیگر از جمله یوتبوری و مالمو برای فرونشاندن اعتراضات و آشوب های خیابانی عمدتا مهاجرین و پناهندگان تقاضای نیروهای کمکی کرده بود، حدود شصت و پنج فعال ایرانی بعد از کنفرانس های استکهلم ١، بروکسل و پراگ در سالن ساختمان جنبی پارلمان سوئد جمع شدند تا به گفته میزبان اصلی این گردهمایی یعنی آقای کارل فردریک مالم عضو حزب محافظه کار و  دست راستی لیبرال مردم سوئد (Folkpartiet liberalern) خود را برای احراز قدرت در ایران منسجم و آماده کنند. آقای فردریک مالم که حزبش در ائتلاف دولت سوئد حضور دارد شدیدا مدافع تشدید تحریم ها بر علیه ایران و بر روی میز بودن "گزینه های مختلف" می باشد. وی در سخنرانی افتتاحیه خود گفت: "وقتی درباره کنفرانس‌ها و سمینارها صحبت می‌کنیم، مردم می‌گویند که یک کنفرانس دیگر، یک سمینار دیگر و از این کنفرانس ها چیزی در نمی‌آید. اما وقتی روز تغییر فرا می‌رسد، نیروهای دموکراسی‌ خواه باید برای آن آماده باشند. نشست فعلی، یک کنفرانس و سمینار مانند بقیه نیست. کنفرانس مهمی است برای پل زدن میان نیروهای مختلف دموکرات. برای این است که این نیروها را برای "تغییری" که در طی چند سال آینده احتمالا رخ خواهد آماده کند" ( این ترجمه دقیق سخنان فردریک مالم که به انگلیسی صحبت می کرد می باشد و بازگردان مترجم رسمی جلسه که در برخی از سایت ها منتشر شده است،  ترجمه دقیق بیانات ایشان نیست). وی در ضمن از شهریار آهی بعنوان برگزار کننده این کنفرانس تشکر کرد.

 حقیقت این است که برگزار کنندگان این کنفرانس از جمله شهریار آهی مدت های مدیدی است که با شخصیت های سیاسی سوئد از جمله فردریک مالم جهت تبئین اهداف پروژه "اتحاد برای دمکراسی در ایران" گفتگو و مذاکره داشته اند. طبیعتا آقای مالم نمی تواند بدون آگاهی از اهداف دست اندرکاران این پروژه، هدف این مجموعه کنفرانس ها را "آماده کردن بخشی از اپوزیسیون" برای روزی که تغییر فرا می رسد، توصیف کند (دقیقه ١٤ ویدئوی سخنرانی). از منظر بسیاری از ایرانیان، این یعنی پروژه  "کرزای پروری" و یا "چلبی سازی" به زبان دیپلماتیک و عرف سیاسی می باشد. بر خلاف ادعاهای قبلی برگزار کنندگان، بندهای ٣ و ٦  سند راهبردی (بخش درک ما از انتخابات آزاد و منصفانه) پیشنهاد تشکیل یک مرکز و یا شورای (بخوان رهبری) تحت عنوان "شورای پیشبرد" و زیر هسته های پشتیبانی در نقاط مختلف جهان را ارائه می دهد.  این در حالی است که دست اندرکاران این پروژه در ابتدای کار یعنی بلافاصله بعد از نشست مخفی و غیر علنی خود در مرکز اولاف پالمه شدیدا به مخالفان و منتقدان خود حمله کردند و مدعی شدند هدف از نشست استکهلم فقط گفتمان بین نحله های مختلف سیاسی می باشد و ایجاد "رهبری" و یا آلترناتیو سیاسی را در دستور کار خود ندارند. هدف بیان شده اولیه "بحث و گفتمان" بعدا به "فرایند گفتمان انتخابات آزاد" تبدیل شد. و اینک صحبت از "انتخابات آزاد" بمثابه ارائه طریق به آمریکا  بنا به گفته آقای جواد خادم؛ و "پروژه فشار" بر استبداد و نه نفی کامل آن بنا به گفته آقای شهریار آهی می شود (فایل صوتی ـ دقیقه ١٤). علیرغم پشنهاد واضح برای تشکیل یک مرکز و یا شورا در سند راهبردی، شهریار آهی در مصاحبه دو روز پیش خود تاکید می کند که ما به دنبال تشکیل یک "مرکز" و یا "کانون" محوری نیستیم. بیانیه پایانی نشست امروز نیز تاکید بر "انتخابات آزاد" و وادار کردن نظام به عقب نشینی و واگذاری قدرت به منتخبان مردم می کند.

 شهریار آهی دیروز (شنبه) در افتتاح کنفرانس استکهلم ٢ مدعی شد که "امروز شاهد این هستیم که سوئدی‌ها دلشان برای این میسوزد که در (ایران) و جاهای دیگر این (آزادی) و ارزشها وجود ندارد. مردم ایران شایسته همین آزادی و برابری سوئد هستند." وی سوئد را نمونه نادری از دموکراسی در جهان خواند.  البته نگارنده برای سیستم دمکراتیک سوئد احترام قائلم، و تعبیر بد نشود. اما در هفته ای که فرزندان پناهندگان و مهاجران بهمراه هزاران جوان غیر بومی که در سوئد به دنیا آمده اند، دست به شورش و قیام بر علیه "تبعیض" و "نابرابری" زده اند، شاید برای ادای مطلب متوسل به ادبیات متفاوتی می شدم؛ اگرچه بنده با شورش و خشونت غیرقانونی معترضین کاملا مخالفم. بخش های دیگر سخنان شهریار آهی که در گذشته ای نه چندان دور برای مدت طولانی مشاور رسمی رضا پهلوی بود و با پشتکار، ظرافت و هوشمندی خاص خود موفق به ایجاد ارتباطات با بخش وسیعی از اپوزیسیون، شخصیت ها و نهادهای مختلف گردید، در خور تجزیه و تحلیل می باشند. وی نزدیکترین یار زندگی سیاسی خود را کامبیز روستا از پدران چپ ایران معرفی کرد. بنده نیز در جنبش رفراندوم با مرحوم روستا و آهی فعالیت و همکاری نزدیک داشتم، اما با حذر از سوق دادن این نوشتار موجز بسوی مقوله شخصیت ها، ناگفته ها را می گزارم و می گذرم.

 گزارش های متعدد در مورد تبعیض و نابرابری در سوئد را می توانید در سایت بخش فارسی رادیو بین‌المللی  این کشور بخوانید. علاوه بر شورش های ضد تبعیض و نابرابری، تظاهرات، اعتراضات و اعتصاب غذای پناهندگان در سوئد امری عادی و روزمره شده است. شهریار آهی که خود در سوئد زندگی می کند نمی تواند از شورش و اعتراض و اعتصابات و تظاهرات (از جمله اخراج پناهجویان ایرانی) بی خبر باشد. نگارنده برای اکثریت شرکت کنندگان فرهیخته و محترم که از کشورهای دیگر خوشبختانه با تقبل هزینه توسط حامیان مالی نامعلوم و نامشخص در این سلسله کنفرانس های زنجیره ای حضور بهم رسانده اند، احترم قائلم. اما بین دنیای این میهمانان خوشبخت در پارلمان سوئد و شوربختی و دنیای تلخ و تجربه روزمره قربانیان تبعیض، اعتصاب کنندگان و پناهجویان ( از جمله تعداد بیشماری از هموطنان) تفاوت از زمین تا آسمان است. وانگهی علیرغم خالی بودن نیمی از صندلی های خالی سالن، فقط سه نفر "خودی" از جمع صدهزار نفری ایرانیان مقیم سوئد به کنفرانس دعوت شده بودند. در سوئد فعالان سیاسی مدنی و حقوق بشری بیشماری هستند، که متاسفانه جزو حلقه "اتحاد برای دمکراسی در ایران" محسوب نمی شوند.  این عینیت انکارناپذیر با ادعای آقای شهریار آهی که در مصاحبه دو روز پیش خود با سایت ایران گلوبال می گوید " ما به دنبال اتحاد پلورالیستی و تکثرگرا بر علیه دشمن مشترک (استبداد) هستیم" همخوانی ندارد. وی تاکید می کند که اعتقاد به چند کانونی اپوزیسیون دارد و در همین راستا تلاش می کند و پروژه های مختلف چند کانونی و یا بعبارتی "پراکندگی"  را به فال نیک می گیرد. در کنفرانس های قبلی قرار بر این بود که هر شرکت کننده یک دوست و یا همکار خود را برای نشست بعدی معرفی کند تا این مجموعه همانند شرکت های هرمی رشد پیدا کند. در کنفرانس پراگ بیش از صد نفر شرکت کردند، اگرچه تا به امروز توافق و اشتراک نظر حتی بر روی یک بیانیه پایانی کوتاه و کلی وجود نداشته است. اکنون اینگونه بنظر می رسد که استکهلم ٢ بجای تکثرگرایی و رشد تصاعدی، سیر نزولی داشته است. بعد از چهار کنفرانس و با توجه به اینکه ظاهرا هدف فقط گفتمان برای انتخابات آزاد است و خصوصا که هزینه سفر و هتل و مخارج شرکت کنندگان توسط برگزارکنندگان تضمین می شود، این سیر نزولی مشارکت غیر قابل توجیه و بهت آور است.

 بعقیده من از منظر فشار ما هرگز قادر نخواهیم بود میزان فشاری را که از درون و برون بر رژیم سوریه تحمیل شده است بر علیه جمهوری اسلامی مهیا کنیم.  جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی (حتی به قیمت جان صد هزار نفر و نابودی سوریه) حاضر به مخاطره انداختن رژیم هم پیمان خود از طریق برگزاری انتخابات آزاد تحت نظارت نهادهای بین المللی و حضور مخالفان مسلح نیست. حال چگونه می توان با توهم پراکنی خوشبینانه و ترویج آرمانگرایی غیر عملی و به دور از واقعیت متصور شد که مسئولین جمهوری اسلامی در مورد رژیم خویش تسلیم چنین فشاری هایی  شده و  وادار به عقب نشینی و واگذاری قدرت به منتخبان مردم خواهد شد؟ بیانیه نهایی استکهلم ٢ تمرکز بر راهبرد انتخابات آزاد را بعنوان فرایند برتر برای گذار به دموکراسی پیشنهاد می کند، بدون انکه به عملی بودن چنین فرایندی از منظر تاکتیکی اشاراتی داشته باشد. در بیانیه پایانی هیچگونه اشاره ای در مخالفت با افزایش تحریم ها و بخصوص مخالفت با حمله نظامی به کشور نشده است، که ممکن است قابل تامل باشد.

 نگارنده که در طی دو سال اخیر یکی از شارعان و طرفداران مقوله انتخابات آزاد بوده است، اکنون بعد از رد صلاحیت های گسترده و کودتای انتصاباتی اخیر شورای نگهبان، و تجربه سوریه و تلاش های مختلف و بعضا نامفهوم در بین اپوزیسیون برای مصادره به مطلوب گزاره انتخابات آزاد، اعتقاد به بازنگری جدی در استراتژی "گفتمان انتخابات آزاد"  را دارم. زیرا همانگونه که عبدالله مهتدی دبیر کل حزب کومله در سخنرانی خود در کنفرانس استکهلم ٢ گفت "برای تغییر ما بایستی به دنبال تحول سیاسی از طریق جنبش های مدنی و اجتماعی باشیم. این جنبش ها الزاما همگی بر اساس و محور انتخابات آزاد شکل نخواهند گرفت". وانگهی کارزار انتخابات آزاد می تواند بعنوان اهرم یا پروژه فشار توسط بخش هایی از باورمندان به نظام جمهوری اسلامی برای "سهم خواهی" یا "زور کشی" سیاسی درون نظام مورد استفاده قرار گیرد و جامعه جهانی نیز از آن استقبال کند. خصوصا که در بند دو سند راهبردی (بخش درک ما از انتخابات آزاد و منصفانه) از همراهی بخش هایی از نظام با اپوزیسیون برای برگزاری انتخابات آزاد صحبت می شود . بند ٥ سند راهبردی  که قرار است امروز تصویب شود (اما عجبا که در بیانیه پایانی امروز هیچگونه اشاره ای به آن نشده است) سخن از ایجاد فشار برای تحقق انتخابات آزاد می گوید. خصوصا اینکه تئوریسن های "اتحاد برای دمکراسی در ایران" از جمله محسن سازگارا عضو برجسته شورای سیاستگزاری این اتحاد علنا از مدل فروپاشی شوروی از طریق گزار درونی نظام در مقابل "برندازی انقلابگونه" حمایت می کند. متاسفانه آغاز این حرکت بصورت غیر شفاف (بخصوص در زمینه مالی)،  پنهان کاری محفل گرایانه و "کارآموزی" در پشت درهای بسته در روزهای شنبه و یکشنبه، چهارم و پنجم فوریه سال گذشته در مرکز اولاف پالمه استکهلم رقم خورد، و معماران مخفی کار خشت اول را کج بنا نهادند. در نتیجه دیوار همچنان کج ادامه دارد. و من دلسوزانه در مقالات و گفتگوهای مختلف نقد کرده بودم سالی که نکوست از بهارش پیداست. یا بقول مازندرانی ها شامی که کدوست از نهارش پیداست.

 عبدالستار دوشوکی

یکشنبه ٥ خرداد ١٣٩٢

doshoki@gmail.com

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
این سئوال را بایستی ازاقای دوشوکی پرسید که راه کار شما برای ایران چیست ؟ ایا بدون کمک خارجی ؛ اپوزیسیون قادر است که رزیم ایران را تغییر دهد؟ امروز جهان چنان بهم پیوسته است که از « استقلال» تنها نامی برجای مانده است . جغرافیای سیاسی خاورمیانه درحال تغییر است در لیبی ، افغانستان ؛ عراق ، تونس ، مصر ، بحرین ، ترکیه ، سوریه و... نشان می دهد که تغییر بدون کمک کشورهای خارجی محال بود و هست .... نمی شود کنار نشست و معلم اخلاق برای دیگران شد و خامنه ای کشور را به لبه پرتگاه برده است . حالا اگر دعوت کننده حزب راست میانه سوئد باشد و کسی و یا کسانی هزینه هتل و سالن را داده باشد ؛ نبایسته آن را پیراهن عثمان کرد ؟ در کنفرانس بروکسل که توسط گنگره ملیت های ایران تشکیل شده بود واتفاقا اقای دوشوکی هم شرکت

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
بسیار تاسف آور است که اپوزیسیون به این روز افتاده. نقشه های در کار است یا اپوزیسیون بی تدبیر است که آن را از بین ببرند. با کمال احترام به آقای دوشوکی که می دانم انسان روشنفکر و مبارزی است (ولی کمی تند می نویسد) و محترم است . اما افشاء کردن نقشه های آهی و خادم و سازگارا که پول و امکانات فراوانی پشت آنها است، با این نوع مقالات مشکل اپوزیسیون را حل نمی کند. این افشاگری نیست. چون آنهایی که دعوت شدند نپرسیدند پول از کجا آمده. شما چرا می پرسید؟ این کاسه داغتر از آش شدن مشکلی را حل نمی کند.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای دوشوکی در جواب ناهید حسینی که مدعی می شوند می توانند کسی شما رایعنی اقای دوشوکی را به دادگاه بکشاند و بر علیه شما مدعی شکایت شوند شما هم به ناهید خانم بگویید مطئن باشید همین مسئله که ایراد کردند در مورد خودشان هم می تواند صدق کند و کسی ناهید حسینی را به دادگاه بکشاند به هرحال محکوم کردن و تهدید کردن از پشت کامپیوتر خیلی راحت است هیچ هزینه ای هم ظاهرا گویا ندارد ناهید خانم هم بهتر است از پشت کامپیوتر شاخ شانه برای هیچ فعال سیاسی نکشند چرا که می تواند شامل حال خودشان هم بشود

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
همانگونه که در نظرات بالا از طرف دوشوکی مطرح شده. آقای دوشوکی بحث امشب را پیشنهاد کردند. آیا دوشوکی و مسئولین کنفرانس استکهلم هم دعوت شده ا ند یا نه؟
بهروز
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اصغر جیلو گرامی همانطور که می دانید مباحث کنفرانس استهکلم نه تنها مخفی نبوده بلکه بطور زنده از پالتاک و همین طور از برخی رادیوها وتلویزیونها پخش میشد . هیج کس حاضر نیست که ان گفتار ها را به نقد بکشد و مخالفین کنفرانس تنها سئوالی که طرح می کنند موضوع مالی اتحاد برای دمکراسی می باشد...هر چند مسئولین« اتحاد» ده ها بار موضوع منابع تامین مالی را طرح کرده اند .شاید در آن مصاحبه با سربی درست تر بود می گفتم نقطه ضعفی که مخالفین فکر می کنند موضوع « منابع مالی » اتحاد برای دمکراسی است . بدین وسیله در همینجا آن را تصیح می کنم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی عزیز ودوست گرامی،
اجازه بدهید چند نکته را برای فهم بهتر همدیگر بیان کنم:
1-من تردیدی ندارم که شما از اولین کسانی بودید که از ایده اتحاد برای دموکراسی دفاع کردید. اگر به مطلب آنزمان خودتان که اخیرن هم باز نشرش کردید رجوع کنیم فرمول اتحاد برای دموکراسی به کار رفته در نوشته شما، اکنون به تشکیلاتی تشکیلاتی با همین مضمون تبدیل شده است. (و همزمان هم ازسوی حکومتیان وبخشی از اپوزیسیون خارج مورد لعن ونفرین قرار گرفته)
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
خانم ناهید حسینی گرامی / بالا پائین زدنها نظری _ سیاسی بخشی از زندگی جدایی ناپذیری فعالان سیاسی و جهت تعادل فکری عنصر خوبی است و از ثبات فکری و ایمان به پیروزی راهمان کمی باید ترسید و همچنین بد نیست که زندگی ادم ها هز از چندی زیر سئوال دوستان برود بشرطی که سئوالات بطور مشخص و دقیق مطرح شوند .اما برکسی پوشیده نیست که حداقل در زمینه اتحاد برای دمکراسی حقیقا در بیست سال گذشته کاملا پایدار بوده ام وبارها گفته و نوشته ام که بحث «جمهوری _ سلطنت » بحث عقب مانده ای است ...بایستی برای اینده فکر داشت و برنامه ریزی کرد و همواره تاکید کرده ام که مخالفین دمکرات و نیمه دمکرات می توانند در نقاطی با هم به اتحاد موقت و درازمدت برسند و رمز پیروزی هم این نوع نگاه است . در مصاحبه سربی هم تاکید کردم که:
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
اقای اصغر جیلو گرامی / اینجانب هیج همراهی و هم نظری با جناب دوشوکی در خصوص« اتحاد برای دمکراسی ایران» ندارم و همچنین با نوع نگاه ونحوه برخورد جناب دکتر با این «اتحاد» کاملا مخالفم ونحوه برخورد اینچینی سئوال بر انگیز هم شده است و این موضوع را هم شفاها با ایشان در میان گذشته ام .. شخصا تاکید بربه رسمیت شناختن چند کانونی مقاوت و مبارزه اپوزیسیون علیه جمهوری اسلامی دارم .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دوشوکی از وضیعت مهاجرین و پناهندگان ساکن سوئد بگذریم که ربطی به کنفرانس استهکلم نداشته است و شما برای لشکر کشی علیه مخالفین سیاسی خود از آن استفاده ابزاری کرده اید وگرنه وضع پناهجویان درهمه ی کشور های اروپایی اسفناک تر از کشوردمکراتیک سوئد است . چند عدد سئوال خیلی ساده از شما دارم : آیا تا کنون در کنفرانسی شرکرده اید که میزبان هزینه سفر و هتل شما را داده باشد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای توکلی گرامی،این روزها استقلال فکری و تصمیم گیری شما در امور زندگی خودتان برای من زیر سئوال رفته است. شما مختار هستید در کنفرانسی شرکت بکنید یا نکنید و یا گرداننده جلسه ای باشید یا نباشید و یا سطح انتظار خودتان را نسبت به وضعیت موجود آن جریان تنظیم کنید. مصاحبه شما با آقای سربی و همراهی با آقای دوشوکی به آن دلایلی نیستید که ابراز داشته اید. حداقل من که شما را مدت طولانی می شناسم نتوانستم در مقابل بالا و پایین زدن شما سکوت کنم. تلاش میکنم در فرصت مناسب با شما صحبتی داشته باشم. موفق باشید

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
سئوال اول از آقای دوشوکی: اگر کیانوش توکلی سایتش را دربست در اختیار شما قرار ندهد آیا از فحش دادن به او خودداری خواهید کرد؟
سئوال دوم: شما چرا با هیچ سازمان و حزبی مدارا ندارید، ایا این همه وقتی که شما صرف می کنید و فقط به دیگران بد و بیراه می کویید لطمه ای به کار شغلی نمیزند؟
سئوال سوم: وقتی کشور سوئدبرای زندگی از نظر استاندارهای بین المللی جز 4 کشور برتر دنیاست شما چگونه به خود اجازه میدهید هر جوری دلتان خواست نسبت به این کشور قضاوت می کنید؟
سئوال چهارم؟ آیا منوجه هستید که روزی می آید کسی شما را به علت توهین های یدون فکت و دلیل به دادگاه می کشاند و آنگاه فکر میکنید باز هم قادر خواهید بود هر جوری دلتان خواست صحبت کنید؟
سئوال پنجم؟ آیا بیاد دارید به تلویزیون بی بی سی بد و بیراه می گفتید و معتقد بودید اگر به اینها فحش بدهید شما را به تلویزیون شان دعوت خواهند کرد؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کیانوش توکلی گرامی،
این نوشته تکلیف شرکت کنندگان کنفرانس استهکلم از جمله شما را روشن کرده است. شما با دفاعی شرمگینانه از حضور تان در این کنفرانس، و به جای پافشاری بر ایده اتحاد حول دموکراسی که میگویید از سالها پیش آن را مطرح کرده اید و و در دفاع از آن هم، تاسیس اتحاد جمهوریخواهان را یک انحرافدر ایام دانستید، رفتاری مناسب در مقابل ناسزا گویان به این کنفرانس از خود نشان ندادید.
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در بین اپوزیسیون روزنامه نگار تحقیقی (investigative journalism) وجود ندارد تا کنکاش کند آیا ارتباطی بین حامیان یا حامی مالی اینگونه کنفرانس ها و احزابی نظیر حزب لیبرال مردم سوئد که طبق گفته شما شدیدا ً طرفدار اسرائیل و اشغالگری و حتی طرفدار ترور فلسطینی ها است، می باشد. واقعا برای برخی از پاسداران و چپ های دیروز متاسفم که اینگونه به دریوزگی و گدائی حمایت از افراطی ترین نیروهای ضد فلسطینی و راستگرا افتاده اند و تعجب آور نیست که بلافاصله بعد از کنفرانس به رادیو تلویزون های خارجی دعوت می شوند تا کالای "تحت الحمایه" خود را بنام آزادی به مردم ایران بفروشند. بیشتر از آن متاسفم برای آنانیکه که با افتخار صف می کشند تا پول هتل و بلیط هواپیمای مجانی خود را دریافت کنند واینگونه الت دست شوند. برخی از روزنامه نگاران مفلس ما را می توان با یک بلیط، هتل،غذا، و بطری نوشابه خرید.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
يكي از دوستان در باره حًزب ليبرال مردم و،،،،جنين نوشت
تصویر اژدر بهنام

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
آقای کرمی، از آنجایی که پای ایران گلوبال را در رابطه با اتاق پالتاکی "فرهنگ گفتگو" به میان کشیده‌اید و آقای توکلی در این باره توضیح نداده‌اند، لازم دیدم که موارد زیر را برای اطلاع شما و دیگر خوانندگان گرامی تذکر دهم: همانگونه که بارها توضیح داده شده است، سایت ایران‌گلوبال و اتاق پالتاکی "فرهنگ گفتگو" دو ارگان جداگانه‌اند که ربطی به هم ندارند. تنها چیزی که این دو را با هم مربوط می کند، وجود آقای توکلی در هر دوی آنهاست. اتاق "فرهنگ گفتگو" گردانندگان خود را دارد که مستقل از سایت ایران‌گلوبال عمل می‌کند و مدیریت سایت هیچگونه دخالتی در تصمیم‌گیری‌های آنها ندارد. کلیه اعضای مدیریت سایت ایران‌گلوبال که در گفتگوهای این اتاق شرکت می‌کنند، همانند دیگر نویسندگان سایت، در این اتاق با دیگر شرکت کنندگان حقوق برابر دارند و دارای هیچ امتیازی نیستند. خود من هم که معمولا در این اتاق شرکت می‌کنم، همانند
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب آقای توکلی گرامی،... اگر همین فردا شما روش و سبک روشنگری من را اختیار کنید تا یکهفته طول نخواهد کشید که هزاران مخالف پیدا خواهید کرد، بنا بر این روشنگری در هر جامعه ای هزینه و دردسر دارد آنهم در فرهنگ سیاسی ما که من آگاهانه پیامد آنرا پذیرفته ام و همچنان به روش خودم ادامه خواهم داد. من حقیقت را فدای مصلحت نکرده ام و نخواهم کرد. میخواهم اوّل با خودم رُک و راست باشم و دوّم با دیگران. بخوبی میدانید که نیروی محرکه و تأثیرگذار جوامع پیشرفتهءِ امروز در قرونِ وسطی و در عصر مدرنیته و دورانِ روشنگری و زمانِ امروز، همین روشنفکرانِ روشنگر منزوی و لعنت شده از سویِ بسیاری از مردم و از سوی نهادهای قدرت سیاسی آسمانی دینی و زمینی در آن جوامع بودند و هستند. بسیاری از مسائلی که در بین ایرانیان سیاسی و تحقیقی نامیده میشود، بیشتر تعارفات و تشریفات بدون پشتوانه است،
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب ناصرکرمی گرامی / این درست است که شما برای نوشتن مقالات خود زحمت فراوان می کشید و جدا از قضاوت در باره محتوای نوشته هایتان ، سعی می کنید، تا آن را بشکل علمی تدوین نمائید ولی متاسفانه رفتار تان با دیگران بگونه ای است که برای خود بی جهت دشمن تراشی می کنید در حالی در سیاست فاصله ای است ، مابین عدد صفر وعدد صدکه می باید مابین اعداد تفاوت قایل بود و اگر خودتان راصد در نظر بگیرید ،رفتار تان باید بگونه ای باشد که هرفردی که به شما نزدیکتر است ابتدا نقاط مشترک با او را غنیمت بشمارید ؛ بطور مثال در برخورد با محمد امینی و حسن شریعتمداری تا کسانی به لحاظ نظری از شما خیلی دورند بعنوان مثال آقایان یونس شاملی ، بابک ازاد ، علیرضا اردبیلی
تصویر ناصر کرمی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
در دو جلسهءِ پالتالکی فرهنگ گفتگو که آقای خادم و آقای شهریار آهی به عنوان سخنران به تشریح دیدگاه کنفرانس "اتحاد برای دمکراسی" پرداختند. در هر دو جلسه علاوه بر وقت محدود با هشدارهای گرداندهءِ جلسات مواجه بودم، با وجودِ این در جلسه شرکت کردم و در مورد کیستی و چگونگی شکل گیری این کنفرانس، همچنین شناخت بافت هویّتی و پایگاهی و جایگاهی افراد این نهاد سئوالاتی را مطرح کردم ولی پاسخی منطقی دریافت نشد،
● از سویی دیگر زحمات آقای توکلی در اطلاع رسانی و در راه جایگزینی دمکراسی، راه و عملی است که ایشان بطور اختیاری در زندگی خود انتخاب کرده و هزینه ها و پیامد های آنرا از همان آغاز قبول کرده است، با وجود از ایشان و امثال ایشان جای تقدیر است.امّا این درست نیست که حدود 100 نفر نویسنده که کد سایت را دارند و در طول سال با گذاشتن وقت شخصی و خانوادگی برای گردش و فعال بودن این سایت
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
البته کیانوش گرامی، حضور نماینده اتحاد برای دمکراسی، از حضور من خیلی مهم تر است یا وگرنه ذکر مصیبت و نوحه خوانی در جاده یکطرفه سودی نخواهد داشت. سوالات مطرح شده اند و باید جواب داده شوند. بدون حضور پاسخ دهنده، طرح سوال اتلاف وقت خواهد بود.
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دکتر جان / حتما این برنامه در اتاق فرهنگ گفتگو با حضور شما برگزار خواهد شد
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
با تشکر از نقد و نظرات دوست بزرگوار و پرکار کیانوش عزیز، باید عرض کنم که کیانوش واقعا و صادقانه از خودش و زندگیش برای دمکراسی و اتحاد هزینه فراوانی کرده که قابل ستایش است و بر خلاف آنهایی که فقط با دلار کار می کند، ایشان از جیب خودشان هزینه کرده که قابل تشکر است. امیدوارم کیانوش و دوستان گرامی در ایران گلوبال بحث تالار گفتمان روز سه شنبه را به کنفرانس استکهلم اختصاص بدهند و از مسئولین این کنفرانس برای روشنگری و شفاف سازی دعوت کنند، تا روشن کنند منظور دقیقشان از "انتخابات آزاد" و شیوه عملی کردن آن چیست؟ شورای سیاستگزاری این اتحاد چه کسانی هستند و کی و کجا و چگونه انتخاب شدند؟ و
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نکته سوم / نقد دکتر دوشوکی این بار حزب راست میانه لیبرال مردم سوئد را نشانه گرفته است که بگونه ای که نیمی از مقاله ایشان به افشای «تبعیض و نابرابری» در جامعه سوئد اختصاص دارد. شایان ذکر است که ده درصد جمیعت 10 میلیون سوئد را خارجی ها تشکیل می دهند .واین کشور هنوز در زمینه قوانین مهاجرین و پناهجویان نسبت به سایر کشور های اروپایی دست و دلبارانه و انسانی تر است بطور مثال با اینکه چپ ها در دانمارک بر سر کارند ، مهاجرین و پناهندگان عملا پس از دهسال کار و تحصیل مداوم امکان دست یابی به اقامت دائم را دارند و تابیعت دانمارکی برای خارجیان ساکن این کشور غیر محال شده است در حالی که اقامت دائم پس از چهار سال بطور اتوماتیک به مهاجرین در سوئد داده می شود واقیعت این است که مهاجیرین و پناهندگان برای کشور میزبان درد سرها و مشکلات عدیده ای را ایجاد کرده است که معلوم نیست اخر و عاقبت این تنش به کجا
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
نکته دوم _ ایده «اتحاد برای دمکراسی » را از20 سال پیش بدین سو بطور جدی دنبال کرده ام و بر اساس این زمینه فکری بود که در مشورت با نیروهای چپ و راست و گروههای اتنیکی اولین کنفرانس را در سال 1998 در پارلمان دانمارک برگزار کردیم. در این اجلاس از مجاهدین خلق ، حزب دمکرات کردستان ایران ، کومله ، حزب مشروطه ایران ، جبهه ملی ، حزب توده و فدائیان اکثریت و فدائیان شاخه 16 اذر، سوسیالیست ها و...شرکت داشتند . این اجلاس در نوع خود یک تا بو شکنی بی نظیر بود . متاسفانه رهبران احزاب شرکت کننده این راه «اتحاد برای دمکراسی » را نه تنها دنبال نکردند، بلکه پس از پایان اجلاس مسئولین محلی خود را سرزنش هم کردند که چرا مارا به چنین اجلاسی کشاندید!!! .....تا چند سال پیش مجدا طرح ملی رفراندم و سپس گنگره جهانی رفرندام و نشست های
تصویر کیانوش توکلی

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
دوست عزیز ی که پرسیده بود شرکت اینجانب حتی بعنوان خبرنگار هم نادرست بوده باید خدمتشان عرض کنم از ده سال بدین سو اینجانب اگاهانه از شرکت و فعالیت دراحزاب سیاسی پرهیز کرده ام .همه کوشش و توانم صرف اطلاع رسانی و پرداختن به امورات روز مره سایت شد . بطور مشخص از زمان تاسیس ایران گلوبال تنها در چهار اجلاس آنهم بعنوان میهمان خبر نگار شرکت کردم که اولی در کنفرانس ایران فدارال در شهر بروکسل بوده و سه تای دیگر در اجلاس های مربوط به اتحاد به دمکراسی ... خوشبختانه در این اجلاس ها هیج نقشی در برگزاری ان نداشته ام .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هر اتفاقي كه در جهان در 24و26 ماه مه 2013 رخ داده بأشد ،كأسه أش زير نيم كأسه كنفرانس استهكلم است!!!!!!!!!

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
درست همان روزی که اين کنفرانس برگزار ميشد در استکهلم در مقابل سفارت ايران تظاهرات آذربايجانی ها بر گزار ميشود که بمناسبت قيام ١ خرداد بود آيا اين معنی دار نيست ؟؟ آيا آذربايجانی ها راه خود را جدا کرده اند ؟ اگر چنين است آنوقت مشروعيت اين کنفرانس زير سوال است.چرا چنين کنفرانس ها از طرف ترکها تحريم ميشود ؟

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دوشوکی گرامی باتشکرازنوشته منطقی وبجا که بنده هم موافقم . حزب دست راستی *حزب مردم لیبرال* سوئد ازارتجاعی ترین احزاب اروپا ونزدیک ترین حرب به صهیونیستهای اسرائیلی ،پشتیبان دائمی سیاستهای نژادپرستانه اسرائیل درسرزمین های اشغالی فلسطین است.اینکه افرادی چون نوری زاده انقلابی همیشه درصحنه!!!وپاسدارسابق سازگارا وجناب آهی مشاورسابق دزدزاده ،ازکمک های کانون های * امدادغیبی * حزب صهیونیستی سوئد درجهت دموکراسی درایران برخوردارندمساله ی جدیدی نیست ولی تعجب من از شرکت انسان فرهیخته ای چون توکلی حتی بعنوان خبرنگار دراین شو ونمایش همیشگی دموکراسی!!!قابل سئوال است امیدوارم خودشان توضیح دهند.
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هموطن گرامی جناب جامی ؛ ربط آن در مقاله نوشته شده. شما اگر سخنان کامل جناب آهی در مورد سوئد و دلسوزی مقامات سوئدی برای ایران و ایرانیان را بخوانید، و آن را در متن (context) حوادث جاری استکهلم و مفهوم عملی چنین دلسوزی هایی قرار بدهید آنوقت پی خواهید برد که بقول ضرب المثل انگلیسی دلسوزی و بخشش از خانه خویش و یا از همسایه بغلی آغاز می شود (charity starts from home). زمانی که سوئد می خواهد وبلاگ نویس پناهجوی ایرانی را اخراج بکند (لینک اول)، چگونه دلشان برای وبلاگنویسان داخل ایران سوخته است؟ طبق گزارشات خبرگزاری بین المللی سوئد، تبعیض و نابرابری در سوئد وجود دارد (لطفا به لینکهای زیر مراجع کنید). ربط این است که این همه . .

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
لطفا ربط ؛آشوب های خیابانی در استهكلم و كنفرانس اتحاد براي دمكراسي ايران " را توضيح دهيد!!!!!!!!!
تصویر دكتر عبدالستار دوشوكي

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
هموطن گرامی و محترم جناب مجید
با تشکر از انتقاد جنابعالی. اتفاقا آقای خادم بنده را به کنفرانس پراگ دعوت کردند، که طبیعتا می توانستم در کنفرانس استکهلم هم باشم. اما نپذیرفتم و نرفتم. انتقاد سازنده من از این حرکت قبل از کنفرانس مخفی اولی در مرکز اولاف پالمه شروع شد و همه پذیرفتند که انتقادات من وارد است. در ضمن اصول شورای ملی ایرانیان کاملا واضح و روشن هستند ـ بخصوص در مخالفت با حمله نظامی به ایران. من نیز آرزوی موفقیت آنها را دارم، اگرچه جزو آنها نیستم؛ و شما تا بحال نقدی از من در مورد شورای ملی ایرانیان ندیده اید، چه برسد به تخریب! همه ما باید در تنور نقد پخته شویم تا خام نمانیم.

عدم انتشار شده: 
false
نظر: 
جناب دو شوكي عزيز، جنابعالي خواهان شركت در كنفرانس بوده ايد و حالا راه تخريب را در بيش كرفته ايد، شما با شوراي. ملي ايران هم جنين كرده ايد ، واقعا أهداف شما مشخص نيست ، نقد خوب است ولي جنابعالي بدنبال تخريب هستيد