رفتن به محتوای اصلی

ایران گلوبال سه ساله شد!
12.11.2006 - 17:17

انگیزه ما از ایجاد سایت ; مشاهده سانسورهای گوناگون در فضای سایبری- فارسی ایرانی بوده است.
دلیل اصلی ما در راه اندازی سایت؛ موضوع آینده نگری و گلوبالیسم بود که در فضای جنبش سیاسی ایران نا شناخته بود،ایران گلوبال از همان روز نخست تاسیس خود ، ماهیت ایدلوژیک دینی و استبدادی حکومت را مانع اصلی آیند ه نگری دانست
ایران گلوبال بدون سر دبیر و یا شورای سردبیری عمل می کند ؛ بدین معنی که هر کدام ازهمکاران سایت بدون مشورت از مسئول سایت، مطلبی را که مفید تشخیص می دهند در سایت پاپلیش کرده و هیج کس مجاز نیست مقاله درج شده را حذف نمایند و ثانیا هیج کس از کارکنان مجاز نیستند که نقد مقالات درج شده در ایران گلوبال را سانسور نمایند .

یران گلوبال از مجموعه کمون اینترنتی فرهنگ گفتگوس که در اوایل دسامبر 2004 تاسیس شد ، انگیزه ما از ایجاد سایت مشاهده سانسورهای گوناگون در فضای سایبری- فارسی ایرانی بوده است.

_ دلیل اصلی ما در راه اندازی سایت؛ موضوع آینده نگری و گلوبالیسم بود که در فضای جنبش سیاسی ایران نا شناخته بود و یا درکی صرفا آکادمیک از ان وجود داشت و یا با برداشتی انحرافی که مانع اصلی اینده نگر ی در ایران، یعنی حکومت دینی را کم اهمیت جلوه می داد و آن را سدی ثانوی می پنداشت ؛ بدین جهت در مقابل این انحراف، از همان ابتدا جمله " صدای آیزدیخواهان آینده نگر ایران" را بطور برجسته بر سر درسایت نقش می بست .

_ ادرس سایت را " ایران گلوبال " انتخاب شد ولی نام سایت را" فرهنگ گفتگو" گذاشتیم که بعدا با گسترش کار گروه تغییراتی در نام ها دادیم که سایت نام واقعی خود یعنی ایران گلوبال را گرفته است .

در اجرای برنامه های این سایت و ایجاد گفتمان های آزاد و و به چالش کشاندن موضوعات گوناگون بود که " فرهنگ گفتگو" به عنوان اتاق پالتاکی سایت که در گذشته (1) مخاطبان گوناگون را به دور خود جمع کرده بود در دور جدید فعالیت خود و به دلیل طیف وسیع مخاطبان و اهمیت کار فرهنگ و هنر و رهیافت های موثر در گسترش این شاخه, سایت فرهنگ و هنر (2)نیز تشکیل گردیده که جمعی از مخاطبان علاقمند به فرهنگ و هنر ایران زمین را به گرد هم جمع نمود و به دلیل اهمیت بحث گفتمان های آزاد و رسیدن به یک چالش معقول این گروه فرهنگی – هنری نیز به جمع برنامه های پالتاکی " فرهنگ گفتگو" و به فراخور آن سایت فرهنگ و هنر از زیرشاخه ایران گلوبال به جهان سایبری پیوست .

 

آینده نگران:

 _ گفتمان آینده نگری هنوز به سیاست عمومی تحول نیافته است آینده نگران در عرصه سیاست به مانند جهان بینی های گوناگون ، دارای نظرات متفاوتی می باشند ؛ و فعلا در حد گروه های کوچکی در برخی از کشورهای جهان به نامFuturrist فعالیت می کنند . با این وجود در استراتژی کلی و تفکر پایه ای آینده نگری که همانا گذر به جامعه فراصنعتی است ،اشتراک نظر وجودارد . اما  اینکه آینده نگران در دل  احزاب موجود فعالیت کنند و یا بصورت حزب و یا گروه مستقل آینده نگر سازماندهی شوند ,و یا در تشکل های حرفه ای و  آکادمیک  خود را سازمان دهند و جدا از ماهیت  دولت ها ،جامعه  را از طریق ING    و  تینک تانک ها (اتاق فکر) و یا بعنوان فراکسیون های احزاب  به فعالیت خود ادامه دهند و بدین طریق اهداف خود را پیش برند که موضوعی که منتج به پاسخ مشترک نیست!

_با آگاهی  از مسایل طرح شده در بالا ؛ ایران گلوبال  از همان روز نخست تاسیس خود ، ماهیت ایدلوژیک دینی و استبدادی حکومت را مانع اصلی  آیند ه نگری دانست و سعی کریدیم که گفتمان سایت را در جهت تقویت جنبش دمکراسی خواه با استراتژی شفاف (ایجاد نطامی غیر ایدلوژیک که در ان انبفال قدرت واقعی بدست اکثریت مردم و تضمین حقوق آزادی اقلیت مردم برای تغیراین تناسب و بیک کلام روتاسیون قدرت را در جامعه بدون حونریزی تضمین میکند ) متمرکز کنیم و نشان دهیم که این استراتژی اولا الترناتیو مناسبی در مقابله با استبداد حاکم وثانیا تضادی یا اهداف برنامه ای جریانات دمکراسی خواه ندارد. میشود باهم در یک جنبش دمکراتیک یا هدف مشخس متفق شد و موازی آن در یک فضای غیر قطبی مبارزه بر حول نقاط مورد اختلاف سازمان داد. کمون اینترنتی فرهنگ گفتگو خود را   یکی از تجمعات  آینده نگری ایران  می داند و  در همان روز اول  خود راچنین معرفی نمود ه است  :   

 " خط و مشي سايت ایران گلوبال ، مبتنی بر دو اصل دموكراسي و آينده نگری می باشد و منظور از" آينده نگري" آن مجموعه افکاری است که فرارويا ندن ايران را به یک جامعه فراصنعتي و پیوستن به جامعه جهانی را مد نظر دارد و از همین منظر هم به دمکراسی می نگرد

 _ کمون فرهنگ و گفتگو ، مدافع یک جمهوری سکولار و دمکرات در ایران فرداست، و بنابر خصلت گفتگو و دیالوگ خود ، مخالف سیاست حذف نظرات مشروطه خواهان و یا سایر دگر اندیشان است ودر این خصوص سانسور را کار نادرستی می داند !"

 این دوبند در واقع سایت ایران گلوبال را از صد ها سایت سیاسی دیگر متمایز می کرد !با اینکه سایت با "فورنت پیج" کار می کرد و سایت دیزاین خوبی هم نداشت ولی تیراز آن بسرعت بالا می رفت وسایت در ایران هم باز می شد تا اینکه احمدی نژاد امد و ما هم به مانند دیگران فیلتر شدیم ولی تیراژ همچنان راه صعود را در پیش گرفت . اکنون ایران گلوبال در بین سایت های اپوزیسیون در جایگاه پنجم جدول قرار دارد و این امر، نشانه موفقیت چشم گیرسایت می باشد .

 

عملکرد سایت:

 _در طول 2 سال گذشته هزاران خبر و مقاله در سایت منتشر شد و روزی سه تا شش بار مطالب جدید در سایت اضافه شده و Uo to date می شود .

_از ویژیگی دیگر سایت اهمیت دادن به کارشناسان سیاسی  داخل کشور است که برای خبرگزاری های مهم جهان کار می کنند چرا که درج مقالات آنان همراه با تحلیل گران سیاسی اپوزیسیون از چپ تا راست می تواند ذهن خواننده را پویا و او را از یک جانبه گری سیاسی رهایی بخشد و در یک کلمه ، سایت ایران گلوبال , علیه هر گونه " القاء فکری و ایدوئولوژیک می باشد.

_از عوامل دیگر موفقیت ما؛ می توان از بلند نظری و دید گاه چند بعدی آن سخن گفت ؛ بطور مثال درج مقالاتی با مضامین سوسیال دمکراسی ، لیبرال دمکراسی وآینده نگری همراه با کلیه گرایشات جنبش سیاسی اپوزسیون از چپ دمکرات تا مشروطه خواه را در بر می گیرد در واقع این فکر خواننده است که به جستجو می پردازد و اوست که تصمیم می گیرد به کجا رود .

_ طبیعتا ایران گلوبال بدون نقص و ایراد نیست و با اطمینان می شود گفت که منتقدین بزرگترین ثروت هر موسسه ای هستند و سایت با راه اندازی دگمه "نظر خوانندگان " در صحفه اصلی و پای هر مقاله و خبری این امکان را برای کاربران تهید نموده است که آنان با نام و امیل اختیاری نقد خود را بدون سانسور و"ملاحظه کاری " بطور اون لاین بنویسند و در معرض خواننگان قرار دهند .

 

کارکنان سایت ,هزینه ها و شکل کار

 _ ما کارکنان سایت ایران گلوبال نه تنها هیج دستمزدی نمی گیریم بلکه بخشی از هزینه های ان را خود می پردازیم و قسمت دیگرآن را دوستان ما لطف می کنند و بخش کوچکی هم از طریق طریق آگهی های تبلیغی جبران می شود .

کارکنان سایت  به لحاظ فکری  جمهوریخواه,  سکولار, دمکرات و آینده نگر می باشند  وکاملا روشن است که  در این دنیای پر شتاب اصولا  غیر ممکن است که  در همه مسایل  سیاسی و اجتماعی  با هم هم نظر  باشند و بر خلاف تصور  خیلی ها ، ایران گلوبال  بدون سر دبیر و یا شورای سردبیری  عمل می کند  ؛ بدین معنی که هر کدام ازهمکاران سایت بدون مشورت از مسئول سایت، مطلبی را که مفید تشخیص می دهند  در سایت پاپلیش کرده و هیج کس مجاز نیست مقاله درج شده را حذف نمایند و ثانیا  هیج کس از کارکنان مجاز نیستند که نقد مقالات درج شده در ایران گلوبال را سانسور نمایند .

ما بر این باوریم روحیه  هکماری و استدلال و گفتگو لازمه هر کار جمعی و گروهی  می باشد که این امر از رفتار قابل پذیرش و عرف گروه ایران گلوبال است. و این مجموعه پذیرای هر گونه نظر در خصوص روند کار ایران گلوبال و یا مقالات درج شده در سایت بوده , چرا که این امر  فضای دمکراتیکی بیشتری را منتج می شود و ما معتقد بر این اصل نیزخواهیم بود و خواهیم ماند که حقیقت در انحصار هیج کس نیست.  

 

مدیرت سایت

(1)_ اتاق فرهنگ گفتگو در سال 2001 تاسیس شد .

(2)سایت فرهنگ و هنر از مجموعه کمون اینترنتی فرهنگ و گفتگو

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.