نگرانی عفو بین الملل از خشونت حکومت بحرین علیه معترضان

نیروهای امنیتی بحرین در موارد متعددی کپسولهای گاز اشک آور را مستقیما به سمت سر معترضان نشانه گرفته اند
سازمان عفو بین الملل گفته است که حکومت بحرین باید در خصوص مرگ چندین نفر که پس از استفاده سوء ماموران امنیتی بحرینی از گاز اشک آور کشته شده اند، تحقیق و تفحص کند.

عفو بین الملل می گوید که نیروهای امنیتی بحرین در موارد متعددی کپسولهای گاز اشک آور را مستقیما به سمت سر معترضان نشانه گرفته اند و یا این که از گاز اشک آور در داخل محیط های بسته استفاده کرده اند.

یک سازمان مدافع حقوق بشر بحرینی گفته است که در طول کمتر از یک سال، حد اقل سیزده نفر در اثر استفاده ماموران امنیتی از کپسولهای گاز اشک آور در منازل مسکونی جان خود را از دست داده اند.

اخیرا نیز محمد المولی، یک جوان بیست ساله، در اثر شلیک شدن مستقیم کپسول گاز اشک آور به سوی او از ناحیه سر دچار جراحت شدید شد و اکنون در بیمارستان به سر می برد.

عفو بین الملل از عمدی بودن اقدام ماموران امنیتی بحرین در استفاده سوء از کپسولهای گاز اشک آور، به خصوص در داخل خانه های مردم، انتقاد کرده است و از حکومت بحرین خواسته است که به نیروهای امنیتی دستور دهد که از گاز اشک آور به طور صحیح استفاده کنند.

گاز اشک آور در بسیاری از کشورها در فضای باز و فقط برای پراکنده کردن تجمعات توام با خشونت در جهت بازگرداندن نظم عمومی استفاده می شود و سازمان عفو بین الملل می گوید که استفاده از آن علیه اعتراضات آرام در بحرین و یا در داخل خانه های مردم نقض حقوق بشر است.

دهها نفر در بحرین در اثر استفاده ماموران حکومتی از کپسولهای گاز اشک آور در داخل اتاقهای کوچک در خانه های مردم، از جمله خانه های فعالان حقوق بشر، کشته و یا در بیمارستان بستری شده اند.

عفو بین الملل از دولت آمریکا خواسته است که فروش گاز اشک آور و دیگر وسایل سرکوب پلیسی به بحرین را متوقف کند.

دولت برزیل نیز گفته است که در خصوص گزارشهای مبنی بر دخالت داشتن شرکتهای برزیلی در فروش گاز اشک آور به حکومت بحرین تحقیق خواهد کرد.

منبع: 
بی بی سی
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.