فایل صوتی / سخنرانی علیرضا نوری زاده درباره وقایع مصر

 سه شنبه 9 ژوئیه دکتر علیرضا نوریزاده درباره وقایع مصر و نقش ارتش در آینده دولت مصر در اتاق فرهنگ گفتگو  سخنرانی  داشت که مورد پرسش شرکت کنندگان قرار گرفت . ایشان در این گفتار از کودتایی خواندن تحولات مصر اجتناب نمود واساسا آن را نتیجه حرکت 32 میلیون مصری خواند و پیش بینی نمود که بحران مصر مهار خواهد شد و در مقابل پرسشی که  از نقش عربستان و قطر در تحولات مصرپرسیده بود ؛ پاسخ منفی داد و برعکس مطرح کرد که  این دو کشور کمک های فراوانی به  دولت مرسی کرده اند .شما را به شنیدن سخنان نوری زاده در فایل صوتی زیر جلب می کنم:

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

         

 

دیدگاه‌ها

نظر : 
خط فکری که پس از انقلاب 57 در ایران ، منطقه وجهان شکل گرفته است که نجات ملل خاورمیانه را در حذف اسلام سیاسی می بیند. برای این طرز فکر فرق نمی کند که ان مسلمان دمکرات ، لیبرال و یا بنیادگرای اسلامی باشد.بطور مشخص در جهت حذف اسلام سیاسی قدم بر می دارد. در ایران حزب کمونیست کارگری و سلطنت طلبان افراطی و برخی گروههای دیگر بودند که اولی بدنبال پیاده کردن کمونیست کارگری و دیگری بدنبال بر قراری سلطنت و پیاده کردن دین زرتشت بجای اسلام بود. در غرب هم نئوکانها بدنبال حذف اسلام سیاسی بود و اکنون عربستان ، امارات وارد گود شده اندو از ترس «بهار عربی » و اخوانی ها از سکولارها ی مصر ، سوریه و احتمالا ایران دفاع می کند.در مقابل راهبرد حزب دمکرات امریکا و شخص اوباما سیاست عاقلانه تری را دنبال می کنند.بهر حال موضوع اسلام سیاسی یکی از چالش های مهم فکری_ سیاسی جامعه سکولار ایران است.
عدم انتشار شده: 
false

نظر : 
مشکل اکثر این دوستان طرفدار کودتا این است که مصداق مثال "مارگزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد" هستند. و از فرط "مارگیری" درست بر همان مثال تبدیل مخالف به "شرّ" عمل کرده، و به اخلاق یک بام، دو هوا افتاده اند. تردیدی نیست که طرفداران سکولاریسم و دمکراسی از جنبش سکولار-دمکراتیک مصر دفاع می کنند. اما از ترس مارگزیدگی خود به مارگیر بدل نمی شوند و عکس مار بر روی دیوار نمی کشند. جنبش مدنی که قادر است 22 میلیون، بعضی از 32 میلیون در میدان تحریر، را علیه خطر استبداد بسیج کند، به عوض سیاست و سیاستگری به دام ارتش می افتد. اگر این آمار و ارقام درست است، آن وقت بر مبنای این پشتیبانی وسیع و همه جانبه که مبین حمایت جامعه و افول ستاره اقبال حزب حاکم بر بستر بی کفایتی سیاسی و بحران اقتصادی مصر بود، به راحتی ممکن بود گام به گام در تسخیر قدرت سیاسی از طریق مجاری قانونی و دمکراتیک عمل کرد. مبارزه سیاسی برای
عدم انتشار شده: 
false
تصویر کیانوش توکلی

نظر : 
متاسفانه فرصت نشد تا نقدی بر سخنان جناب دکتر علیرضا نوری زاده بنویسم .این درست است که ما سکولار های ایرانی قلب ما در میدان تحریر قاهر بود و شکست بنیاد گرایی اسلامی در هر سطحی بسود ماست ولی وظیفه ژورنالیسم ، تفسیر و تحلیل واقعی رویداده ها است . ایشان در این گفت و گو منکر نقش عربستان و امارات در برکناری محمد مرسی می شود .شایان ذکر است که پس از کودتای ارتش مصر .این دو دولت عربی از «ترس بهار عربی » مخالف قدرت گیری اخوانی ها در مصر و سوریه اند. جناب نوری زاده عنوان می کند که «ارتش مصر مزدور نیست » خوب شاید چنین دیدگاهی قدری افراطی باشد ولی کمک سالانه یکی و نیم میلیارد دلار امریکایی و کمک 12 میلباردی عربستان و امارات پس از برکناری محمد مرسی بدست ارتش مصر ، چه معنی می تواند داشته باشد؟ ایا ارتش مصر مستقل و ملی عمل می کند؟
عدم انتشار شده: 
false