گزینه نظامی روی میز است

دوتن از مقامات عالی رتبه امریکا که نخواسته اند نامشان فاش شود گفته اند که در حقیقت چگونگی حمله به اردوگاههای آموزشی ، خانه های امن و انبارها و خانه هائی که نیروهای قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آنجا اسلحه ومهمات انبار کرده و از آن اماکن جهت آموزش شورشیان استفاده می کند مورد بررسی قرار می گیرد .

گرفته شده از : Bee news services

مترجم : بهروز ستوده

 

روز جمعه گذشته رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی امریکا دریا سالار مایکل مولن ضمن انتقاد شدید به نفوذ خطرناک و مرگبار ایران در عراق ، اعلام کرد که پنتاگون در حال بررسی گزینه نظامی احتمالی علیه ایران است .

رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی امریکا گفت که ایران حمایت و پشتیبانی خود را از گروههای شبه نظامی عراق افزایش داده و با ارسال اسلحه و مهمات جدید به عراق ، این گروهها را توسط اعضای گارد ویژه جمهوری اسلامی آموزش می دهد با این وجود مولن اضافه کرد که حمله نظامی علیه ایران قریب الوقوع نخواهد بود و او ترجیح می دهد که این بحران از طریق دیپلماتیک و مذاکره حل شود .

دریا سالار مولن گفت مقامات نظامی امریکا در عراق ، اسناد و مدارک جدیدی را در اختیار دارند که نشان می دهد اسلحه و مهمات و ابزار جنگی که به تازگی در ایران ساخته شده و به عراق حمل گردیده اند . مولن در این مورد توضیحات بیشتری نداد و نگفت که آیا این اسناد ومدارک در روزهای آینده در معرض دید خبرنگاران قرار خواهد گرفت یا خیر ولی یکی دیگر از مقامات نظامی امریکا گفت مدارک بدست آمده شامل انواع موشک ها ، خمپاره انداز ، بمب های تخریبی با قدرت زیاد که در کنار جاده ها تعبیه می شوند ، مواد منفجره ضد تانک و رزه پوش ( بیشترین قربانی را از نیروهای امریکائی در عراق می گیرند) و غیره که این مدارک همه اخیراً کشف شده است .

دریا سالار مولن گفت که بحران پیچیده ایران برای امریکا فوق العاده تنش زا و فشار آور است اما با توجه به قابلیت های ذخیره نیروی هوائی و دریائی امریکا مواجهه با این فشارها غیر ممکن نیست .

دریا سالار مولن در کنفرانس مطبوعاتی پنتاگون همچنین اظهار داشت که « اشتباه بزرگی خواهد بود اگر که دیگران توانائی های جنگی ما را درست محاسبه نکنند.»

حملات شدید لفظی وزیر دفاع امریکا و رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی این کشور علیه ایران و متهم ساختن این کشور به حمایت تسلیحاتی ، مالی و آموزشی شبه نظامیان عراق بدین معنی است که امریکا ایران را مسئول کشته شدن امریکائی ها توسط گروهها ی شبه نظامی عراق می داند .

در سخنانی که رابرت گیت وزیر دفاع امریکا در روز دوشنبه گذشته ایراد نمود گفت که ایرانیان سرسختانه و لجوجانه حتی اگر به قیمت نابودی شان تمام شود بدنبال دست یابی به سلاح اتمی اند . او ضافه کرد که جنگ با ایران یک فاجعه ی دهشتناک در ابعاد مختلف خواهد بود ولی به هر حال گزینه نظامی برای مقابله با رژیمی که امنیت منطقه و جهان را تحدید می کند می بایستی بر روی میز نگه داشته شود .

ژنرال پترئیس فرمانده نیروهای امریکائی در عراق که به تازگی نامزدی احراز مقام فرماندهی کل نیروهای امریکا را در خاورمیانه بدست آورده است می گوید که آماده است اسناد و مدارکی را که حاکی از افزایش دخالت ایران در عراق است را ارائه دهد . اوگفت که آشوب های اخیر بصره در جنوب عراق ، میزان نفوذ و دخالت ایران را در عراق به خوبی نشان داد و این چیزی است که تاکنون برای نیروهای امریکائی در عراق تا بدین حّد واضح و قابل رؤیت نبوده است .

در عین حالی که وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک نیروهای نظامی امریکا از افزایش میزان دخالت ایران در عراق و نقش سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در درگیری های عراق سخن می گویند این نکته را هم یاد آور می شوند که آنها هنوز نمی دانند در این ماجراها تا چه اندازه مقامهای بلند پایه حکومت ایران نقش دارند .

در تازه ترین حادثه ای که روز پنجشنبه گذشته اتفاق افتاد دو قایق کوچک تند رو در آبهای بین المللی خلیج فارس به یک کشتی باری که در اجاره نیروی نظامی امریکا است نزدیک شدند .

خانم لیدیا روبرتسون سخنگوی ناوگان پنجم امریکا که در بحرین مستقر می باشد اعلام داشت که دو قایق ناشناس به یک کشتی تجارتی که به سمت شمال خلیج فارس در حرکت بود نزدیک می شوند و کشتی تجارتی چندین بار تلاش می کند که با دو قایق مذکور مکالمه بر قرار نماید که موفق نمی شود و چون این دو قایق همچنان به پیش روی خود بسوی کشتی ادامه می دهند کشتی یاد شده ناگزیر می گردد که با شلیک گلوله های هشدار دهنده آن دو قایق را از پیش روی باز دارد .

ناوگان دریائی امریکا در خلیج فارس اعلام داشته است که مشخص نیست آن دو قایق تند رو ایرانی بوده اند یا خیر و مقامات ایرانی هم اعلام داشته اند که هیچگونه درگیری در خلیج فارس نداشته اند .

تمرکز مجدد در بر روی مسئله ایران در روزهای اخیر ، در میان منتقدین جنگ یکبار دیگر زنگ خطر را به صدا در آورده است . منتقدین جنگ ، کابینه ی بوش را به چالش می گیرند و مدعی اند که رهبری کاخ سفید مشغول زمینه سازی جهت عملیات نظامی علیه ایران است .

سناتور دمکرات خانم دایان فاینستاین از ایالت کالیفرنیا که خواستار گفتگوی مستقیم و رو در رو با ایران است گفت با اینکه اسناد ومدارک ، حکایت از دخالت و حمایت ایران از شیعیان عراق می نماید از هشدار های بلند پایگان کاخ سفید نگران شده است . او گفت : « دخالت ایران در عراق چیز تازه ای نیست ولی چرا شمشیرها به صدا در آمده اند .»

دوتن از مقامات عالی رتبه امریکا که نخواسته اند نامشان فاش شود گفته اند که در حقیقت چگونگی حمله به اردوگاههای آموزشی ، خانه های امن و انبارها و خانه هائی که نیروهای قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آنجا اسلحه ومهمات انبار کرده و از آن اماکن جهت آموزش شورشیان استفاده می کند مورد بررسی قرار می گیرد . به گفته این دو تن به موازات فشارهای اقتصادی و دیپلماتیک بر رژیم جمهوری اسلامی ، حمله نیروهای امریکائی به داخل خاک ایران برای قطع خطوط ارتباطی شورشیان عراق با ایران اجتناب ناپذیر خواهد بود .

در روزهای اخیر یکی از مقامات عراقی نیز اعلام داشته است که نبرد نیروهای دولتی با گروههای شورشی در در بصره و کشف اسناد و مدارک ، تصویر روشنی بدست می دهد که چگونه اسلحه و مهمات از مرزهای ایران به داخل عراق قاچاق می شود و در سرتاسر عراق بین شورشیان و گروههای جنایتکار توزیع می گردد .

این مقام عراقی اضافه کرد که بیشترین اسلحه و مهماتی که از ایران به داخل عراق قاچاق می شود از طریق مرزهای جنوبی عراق صورت می گیرد که بعداً به سایر نقاط عراق و از جمله به شهرک صدر در بغداد منتقل می گردد .

8 اردیبهشت 1387

28 اپریل 2008

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.