سياست اوباما در خاورميانه چه خواهد بود؟ 25 نوامبر ساعت 21 به وقت اروپای مرکزی

برخی از ناظران سیاسی انتظار دارند که آقای اوباما با عمل به وعده خود مبنی بر مذاکره با رهبران مخالف آمریکا در سطح جهان از جمله رهبران ایران ، گروه اسلام‌گرای حماس ، طالبان و حزب الله لبنان نیز وارد گفتگو شود، اما به نظر می رسد زیاد نبایستی خوشبین بود ؛بطور مثال در مقابله با رهبران اسلامی ایران،آیا او باما حاضر است که امریکا منافع خود را از موضوع اسرائیل جدا سازد؟ ایا در صورت پافشاری رهبران جمهوری اسلامی در ادامه غنی سازی ، واکنش اوباما چه خواهد بود؟

ما به شرکت کنندگان در بحث اتاق" فرهنگ گفتگو" ، سه مقاله زیر را توصیه می کنیم :

نامه نگاری برای برون رفت از انزوا ادامه دارد

 دکتر محمد حسین یحیایی

  

در پی انتخاب باراک اوباما به ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، ریاست جمهوری اسلامی ایران بی درنگ به نگارش نامه ای پرداخت که هم بارک اوباما را به راه راست هدایت کند و هم خودی نشان دهد تا دیگران تصور نکنند که ایران اسلامی در انزوا قرار دارد. ریاست جمهوری اسلامی ایران سال ها است به سران کشور های جهان نامه های بی جواب می فرستد و تلاش می ورزد که خود را بگونه ای هم تراز با آنها، بازیگر اصلی و فعال در سیاست جهانی نشان دهد.

  

سياست اوباما در خاورميانه چه خواهد بود؟

 احمد زيدآبادی

  

برخی از ناظران سیاسی انتظار دارند که آقای اوباما با عمل به وعده خود مبنی بر مذاکره با رهبران مخالف آمریکا در سطح جهان، با گروه اسلام‌گرای حماس نیز وارد گفتگو شود، اما به نظر می رسد تا هنگامی که حماس شروط دولت خودگردان به رهبری آقای عباس را برای آشتی بین فلسطینی‌ها نپذیرد، دولت آقای اوباما با این گروه تماس رسمی برقرار نخواهد کرد و درخواست خالد مشعل رهبر تبعیدی این گروه را بی پاسخ خواهد گذاشت.

  

زنهار! از شوريدگی در باره اوباما بر حذر باشيد

 محمد علی اصفهانی

  

ترديدی در صداقت و خلوص بسياری از دوستداران اوباما وجود ندارد. امّا همه ی شادمانی ها از پيروزی اوباما علّت و معنای واحدی ندارند. مثلاً ما می بينيم که «ليبرال» های آمريکايی از اين پيروزی لبخند بر لب آوردند، و جهان هم با لبخند آنان لبخند بر لب آورد. ولی شادمانی اين «ليبرال» های آمريکايی را نمی توان با شادمانی کسانی مقايسه کرد که جانشان از جنگ به لب آمده است، و از عواقب آنچه در وال استريت می گذرد. کسانی که در ميليون ها نامه ی الکترونيکی به کاخ سفيد و به کنگره، خشم خودشان را اعلام کرده اند.

 

ادمین های اتاق فرهنگ گفتگو بشرح زیر است:

جهانگیر

مسعود علوی

رامین مهر یار

آغاز کننده بحث: کیانوش توکلی

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.