آیا خاتمی ، روزنه امیدی در بن بست 30 ساله است؟

موضوع اين است که اگر نيروئي معتقد است ايران قرار است از طريق انقلاب يا کودتا يا حمله خارجي رژيمش تغيير کند، معني ميدهد هدف خود را در همه انتخابات ها و فعاليـت هاي ديگر فقط روي تحريم و افشاگري بگذارد؛ تا آنزمان که شرايط انقلابي پيش آيد و رژيم واژگون شود.در ایران همواره در حوزه سیاسی، شخصیت‌ها تعیین کننده‌اند و نه برنامه‌های حزبی ،با وجود کاهش اعتماد به محمد خاتمی، او همچنان کاریزماتیک‌ترین و قابل اعتمادترین شخصیتی است که قادر به رهبری روند اصلاحات است.

سه شنبه 24 فوریه ساعت 21 به وقت اروپای مرکزی

 مجریان برنامه:

 جهانگیر

مسعود علوی

دلیر کردستانی

رامین مهریار- مسئول ضبط صدای سخنرانان (دوستانی که علاقمند نیستند که صدایشان ضبط شود لطفا با رامین تماس بگیرند)

تهیه کننده برنامه و آغاز بحث :کیانوش توکلی

 

بازهم درباره سکولارها و انتخابات

سام قندچی

بنظر من در انتخابات پيش رو در ايران سه مسأله عمده هستند. اول مسأله سکولاريسم، دوم مسأله صلح با اسرائيل، و سوم مسأله پايان دادن به امنيتـي برخورد کردن به مخالفان سياسي در ايران. اگر کانديدائي در انتخابات از اين سه برنامه دفاع کند، هرچند تا زمانيکه قانون اساسي در جامعه عوض نشده به رژيم فعلي سوگند بخورد، قابل دفاع است. البته تکرار ميکنم که موضوع دو طرف دارد. در مثال استراليا، ملکه انگليس و رژيم سلطنتي يک طرف مسأله بودند و اپوزيسيون جمهوريخواه نيز طرف ديگر مسأله بود، و بدون تلاش هر دو طرف، چنان تحولي امکان پذير نبود.

البته من در تخيلات غرق نيستم و ميدانم که در ايران ما با مسائلي بسيار ابتدائي تر نظير نظارت استصوابي و شوراي نگهبان روبرو هستيم. هدف من اين است که مثل بخشي از اپوزيسيون بدنبال فرمول انتخاب بين بد و بدتر **نرويم**، فرمولي که بخش کوچکي از تروتسکيست ها در دوران غلبه لنينيسم در جنبش چپ دنبال ميکردند. در واقع آن فرمول انتخاب بين بد و بدتر يعني عدم فعاليت براي خواستهاي واقعي خودمان نظير سکولاريسم. من نه تنها با آن نوع برخورد که در زمان انتخاب خاتمي و حتي قبل از آن در زمان انتخاب رفسنجاني در ميان برخي نيروهاي چپ و ديگران طرح شد، مخالف هستم، بلکه فکر ميکنم چنان برخوردي اصلاح طلبي مترقي نبوده و کمک به تحميق مردم و جا انداختن اصلاح طلبي ارتجاعي ميکند(3)؛ که کرد، و امروز لغت اصلاح طلبي مترادف با اضلاح طلبي ارتجاعي شده است(3) و نه مترادف با اصلاحات اميرکبير (4)، و ضرر چنان موضعي، بيشتر از تحريم است چرا که به مردم درک غلطي از خواستهاي واقعي مترقي در جامعه ميدهد.

 

بن‌بست، سی‌سال پس از انقلاب اسلامی

پروفسور محسن مسرت

در ایران همواره در حوزه سیاسی، شخصیت‌ها تعیین کننده‌اند و نه برنامه‌های حزبی ،با وجود کاهش اعتماد به محمد خاتمی، او همچنان کاریزماتیک‌ترین و قابل اعتمادترین شخصیتی است که قادر به رهبری روند اصلاحات است. از این رو نامزدی او برای انتخابات ریاست‌جمهوری در تابستان امسال روزنه امید است. اما چنین به نظر می‌رسد که طیف اصلاح‌طلبان به تنهائی قادر به عبور از بن بست موجود نخواهد بود و اصولا چالشی با چنین اهمیت تاریخی تنها از راه ائتلاف با نیرویی که از پشتیبانی لازم در نهادهای قدرت برخوردار باشد، امکان‌پذیر است. آیا شرایط سیاسی برای چنین ائتلافی مهیاست و آیا می‌توان تصور نمود که اصلاح‌طلبان به رهبری خاتمی و جناح معتدل طیف محافظه‌کاران به رهبری قالیباف قبل و یا بعد از انتخابات ریاست جمهوری دست همکاری به یکدیگر بدهند؟

 

انتخابات ریاست جمهوری و سهم ملیت های غیر فارس

 صدیق بابایی

اما آنچه‌ از هم اکنون بر کسی پوشیده‌ نیست و خاتمی در روزهای نخست با گرد آوردی جمعی از کرد ها ورود بدان را برخ دیگران کشید . گشودن جبهه‌ ء رقابت ها به‌ کردستان و تکرار تلاش مردم فریبی های همیشگی و شناخته‌ شده‌ و کشاندن بمیان دیگر ملیتها از آن جمله‌ میباشد . قراین و شواهد موجود متاسفانه‌ حاکی بر این است که‌ میرود تا باز هم با توصل به‌ فریب آزموده‌ را در بوته‌ء تکرارآزمایش و در واقع طبق آموزه‌های تاریخی نه‌ چندان دور که‌ با گذشته‌ همسو است مردم را دچار خود فریبی محکوم بشکست دیگری بنمایند . طراحی سناریو در هر حال بصورتی پیریزی گشته‌ است تا با درگیر کردن کزایی مردم در رقابتی در نهایت بنفع سیستم اسلامی بمیدان کشیده‌ شوند !.

 

كودتا آخرين گزينه اصولگرايان

 آرش اسديان

 

انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري به لحاظ پاره­ايي مسائل از اهميت خاصي برخوردار مي باشد كه عبارتند از: _ لجام گسيختگي درون حاكميتي ،/ _ وجود تحريم هاي بين المللي ، / _ شرايط اقتصادي جهاني و بحران اقنصادي داخلي ، / _ عدم مديريت متمركز ،/ _ عدم تححق آرمانها و ارزشهاي انقلابي و مذهبي ، / _ سرخوردگي شديد در بين نسل جوان / و . . .

انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.