اعطای کاپیتولاسیون به چین و دستور حمله به انگلیس؟

ونداد اولادعظیمی , ایران گلوبال : حدود يک سال پيش سفارت چين در ايران بيش از صد اصله درخت تنومند با قطر بيش از صد سانتي متر را قطع کرد , آن زمان رئيس شوراي شهر اعلام کرده بود که سفارت چين براي قطع اين درختان از وزارت امور خارجه مجوز دريافت کرده و نيازي به کسب مجوز از کميسيون ماده هفت نداشته است! این درحالیست که موضوع قطع درختان در باغ قلهک که در اختیار دولت انگلیس است ,یکی از بهانه های دانشجویان دولتی ! برای تحصن و حمله های چندباره به سفارت انگلیس و نهایتا تسخیر آن بود ...

حجت الاسلام سيد سلمان ذاکر عضو کميسيون حقوقي و قضائي مجلس با انتقاد از قطع درختان در سفارت انگليس، اين موضوع را دليلي براي تحريک احساسات مردم ايران دانست و گفت: به عقيده من کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي درباره وضعيت سفارت خانه هاي خارجي کوتاهي مي کند.

وی در ادامه گفت: رئيس کميسيون امنيت ملي بايد از وزير امور خارجه دعوت کند تا در مجلس حاضر شوند تا توضيح دهد که مالکيت برخي وزارت خانه ها درباره باغ ها برابر قوانين بين المللي هست يا نه و اين موضوع چقدر الزام دارد.

این در حالیست که حدود يک سال پيش سفارت چين در ايران بيش از صد اصله درخت تنومند با قطر بيش از صد سانتي متر را قطع کرد، اما تاکنون شهرداري و شوراي شهر به خبر قطع درختان توسط سفارت چين در تهران واکنشي نشان نداده اند.

آن زمان رئيس شوراي شهر اعلام کرده بود که سفارت چين براي قطع اين درختان از وزارت امور خارجه مجوز دريافت کرده و نيازي به کسب مجوز از کميسيون ماده هفت نداشته است!

از طرفی محمد باقر قاليباف در هفته های گذشته در واکنش به قطع درختان توسط انگلیسیها در باغ قلهک گفته بود که شهرداري تهران به دليل قطع حدود 300 اصله درخت در باغ قلهک متعلق به سفارت انگليس، از اين سفارت خانه شکايت کرده است و این موضوع یکی از بهانه های دانشجویان دولتی ! برای تحصن و حمله های چندباره به سفارت انگلیس و نهایتا تسخیر آن بود .

آیا این نمونه ای از باج دهی و اعطای آزادی عمل دولت ایران به دولتهای چین و روسیه و اعطای نوعی کاپیتولاسیون به این دولتها برای دریافت حمایتی اندک در مجامع بین المللی نیست؟

و آیا هزینه حمایتهای لفظی روسیه و چین از جمهوری اسلامی قابل محاسبه است؟

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.