اسد در « حمص» خون می ریزد و خامنه ای حمایتش می کند

ارتش سوریه با شلیک خمپاره به شهر حمص دست به کشتاری بی‌سابقه زده است. به گفته خبرگزاری‌های عربی تا کنون بیش از هزار تن کشته و زخمی شده‌اند. مخالفان اسد به سفارت‌خانه‌های سوریه در کشورهای مختلف حمله کردند.

شبکه خبری العربیه به نقل از کمیته‌های محلی شهر تعداد کشته‌شدگان را بیش از ۳۰۰ نفر ذکر کرده است. شمار دقیق مجروحان هنوز بدرستی روشن نیست و هر لحظه بر تعداد آسیب‌دیدگان افزوده می‌شود. تلویزیون الجزیره نیز تعداد کشته‌شدگان را ۳۳۷ نفر و مجروحان را ۱۳۰۰ تن ذکر کرده است. این خبر از سوی شبکه خبری "سی‌ان‌ان" نیز گزارش شده است. با توجه به ممنوعیت فعالیت روزنامه‌نگاران مستقل در سوریه به سختی می‌توان شمار واقعی آسیب‌دیدگان را برآورد کرد.

سازمان‌های حقوق‌بشری سوریه نیز می‌گویند که در شهر حمص در شامگاه جمعه (۱۴ بهمن/۳ فوریه) بیش از ۲۱۷ نفر کشته و حدود ۷۰۰ نفر مجروح شده‌اند. شهر حمص یکی از مراکز اصلی مخالفان رژیم بشار اسد به شمار می‌آید.

رامی عبدالرحمان، سرپرست سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر سوریه در لندن، حمله نیروهای امنیتی به شهر حمص را "کشتار واقعی" خواند.

شبکه‌های تلویزیونی العربیه و الجزیره تصاویر و فیلم‌هایی را از ده‌ها جنازه در خیابان‌های شهر حمص نشان داده‌اند. یک پزشک در بیمارستان شهر از نبود خون برای مجروحان خبر داد. وی در تماس تلفنی با تلویزیون الجزیره گفت: «ما در مقابل خود با ماشین مرگ روبرو هستیم که مردم را می‌کشد.»

مخالفت روسیه با تصویب قطعنامه علیه رژیم بشار اسد در شورای امنیتBrift: روسیه با تصویب قطعنامه علیه رژیم بشار اسد در شورای امنیت مخالفت کردگروه‌های اپوزیسیدن سوریه با تایید "کشتار مردم در شهر حمص" از روسیه خواستند که از پشتیبانی از رژیم اسد دست بردارد و سرکوب مردم توسط ارتش سوریه را محکوم کند تا راه برای پیشبرد دمکراسی فراهم شود.

در حالی‌که چانه‌زنی بر سر تنظیم قطعنامه‌ای علیه رژیم بشار اسد در شورای امنیت همچنان ادامه دارد و روسیه کماکان از رژیم بشار اسد پشتیبانی می‌کند، حمله اخیر رژیم اسد به حمص ابعاد بی‌سابقه‌ای از سرکوب دولتی را به نمایش گذاشته است.

در مقابل خبرگزاری رسمی سوریه در روز شنبه (۱۵ بهمن/۴ فوریه) به نقل از مسئولان دولتی مدعی شد که ارتش در کشتار مردم حمص شرکت نداشته و شهروندان این شهر توسط مهاجمان مسلح کشته شده‌اند.

حمله معترضان و اشغال سفارتخانه‌‌ی سوریه در آلمان

عصر جمعه (۳ فوریه) ده‌ها تظاهرکننده با تجمع در برابر سفارتخانه سوریه در برلین شعارهایی علیه رژیم بشار اسد سر دادند. اما آنان پس از چندی با هجوم به سفارت موفق به ورود به درون ساختمان شدند و دست به تخریب مبلمان سفارت زدند.

تظاهرکنندگان عکس‌های بشار اسد را از دیوارها به پایین کشیدند و پرچم‌های معترضان و نماد‌های مقاومت مردم سوریه را از پنجره‌های ساختمان آویزان کردند. آنان همچنین شعارهایی به زبان انگلیسی و عربی بر دیوارهای سفارت نوشتند.

سفارتخانه سوریه در برلینBft: سفارتخانه سوریه در برلیناین اشغال موقت (به مدت ۲۰ دقیقه) با دخالت پلیس برلین به سرعت به پایان رسید. تعدادی از این تظاهرکنندگان دستگیر شدند. وزارت امور خارجه آلمان نیز حمله به سفارت سوریه را محکوم کرد.

تظاهرات در لندن و قاهره علیه کشتار حمص

در لندن نیز ده‌ها نفر علیه سرکوب و کشتار مردم حمص در مقابل سفارتخانه سوریه دست به تظاهرات زدند. ۵ تن از تظاهرکنندگان که قصد ورود به ساختمان سفارت را داشتند، توسط پلیس لندن دستگیر شدند.

مهاجران خشمناک سوری در مصر نیز پس از آگاهی از کشتار مردم حمص به سفارت سوریه در قاهره حمله کردند. به گفته تظاهرکنندگان دلیل اصلی این اقدام "جلب توجه افکار عمومی جهان نسبت به سرکوب مردم در سوریه" است.

به گفته خبرگزاری رویترز وسایل و مبلمان سفارت‌خانه توسط تظاهرکنندگان تخریب شده و بخشی از طبقه اول سفارت‌خانه نیز به آتش کشیده شده است. خبرها حاکی از آنست که تظاهراتی در مقابل سفارت سوریه در واشنگتن نیز صورت گرفته است.

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.