فشار بر کانون بانکداری جهانی برای تحریم ایران

یکی از مهمترین سازمان های جهانی که در کانون سیستم بانکداری بین المللی قرار دارد، اعلام کرده است که در حال همکاری با دولت های آمریکایی و اروپایی است تا نگرانی های آنها را در مورد خدمات مالی که ایران از آنها استفاده می کند تا تحریم ها را دور زده و تجارت غیر قانونی انجام دهد، از بین ببرد.

دیپلماسی ایرانی : یکی از مهمترین سازمان های جهانی که در کانون سیستم بانکداری بین المللی قرار دارد، اعلام کرده است که در حال همکاری با دولت های آمریکایی و اروپایی است تا نگرانی های آنها را در مورد خدمات مالی که ایران از آنها استفاده می کند تا تحریم ها را دور زده و تجارت غیر قانونی انجام دهد، از بین ببرد.
به گزارش روزنامه وال استریت ژورنال، مقامات کنونی و سابق آمریکایی می گویند در صورتی که این سازمان به نام جامعه ای برای ارتباطات مالی بین بانکی جهانی که با نام اختصاری «سویفت» مشهور است، شرکت ها و موسسه های مالی تحریم شده ایرانی را از ورود به شبکه هایش منع کند، تهران به طور ملموسی در مبادلات مالی الکترونیک ناتوان خواهد شد. آوی جوریش، مقام سابق خزانه داری آمریکا که بر روی این پروژه کار می کند که این یک ضربه کاری خواهد بود. 

در حالی که مقامات آمریکایی و اسرائیلی در هفته گذشته احتمال تهدید نظامی علیه تاسیسات هسته ای ایران را افزایش داده اند، این اقدام می تواند کمک های مالی ایران را به گونه ای محدود کند که فشار بر تهران به طور مضاعف افزایش یابد. 
لئون پانه تا، وزیر دفاع آمریکا در روز جمعه در جریان ملاقات با نیرو های آمریکایی در آلمان خاطرنشان کرد که اکنون کشور ها به طور متحد از تحریم ها حمایت می کنند. وی به طور غیر مستقیم به اسرائیل در مورد حمله به ایران هشدار داده و تاکید کرد که این اقدام می تواند به شکاف در جامعه بین المللی منجر شود. 

وزیر دفاع آمریکا تصریح کرد که جامعه بین المللی مخالف اقدام نظامی است اما اگر ایران به سوی تولید بمب هسته ای گام بردارد،تمامی گزینه ها روی میز خواهد بود. این در حالی است که جمهوری اسلامی می گوید در برنامه های هسته ای خود اهداف صلح آمیز را دنبال می کند و تحریم ها نه تنها به ایران آسیب نزده ، بلکه به این کشور به خصوص در بخش پیشرفت نظامی کمک کرده است. با این وجود «سویفت» به شدت تحت فشار گروه های فعال قرار دارد و اخیرا نیز کنگره آمریکا در مورد همکاری با ایران به این سازمان هشدار داده است. از سوی دیگر کمیته بانکداری سنا نیز لایحه ای را به تصویب رسانده است که به موجب آن در صورت قطع نشدن روابط «سویفت» با بانک مرکزی جمهوری اسلامی و دیگر موسسه های تحریم شده ایران، تحریم ها علیه هیات مدیره و مالکیت «سویفت» اعمال خواهد شد. این در حالی است که وکلای این سازمان بانکداری بین المللی روز جمعه با اعضای کنگره آمریکا ملاقات کرده اند.
گفتنی است «سویفت» جریان نقل و انتقال های مالی الکترونیکی را در سراسر جهان تسهیل می کند و اغلب بانک های بزرگ و شرکت های مالی از خدمات این سازمان برای ارسال داده های مالی و پیام هایی روی شبکه امنیتی خود استفاده می کنند. 

هرچند که «سویفت» در هفته گذشته با انتشار بیانیه ای اعلام کرده است که خدماتش مغایر با قانون تحریم ها نیست اما در این بیانیه اشاره شده است که این سازمان قوانین جدید آمریکا را بسیار جدی خواهد گرفت. در این بیانیه آمده است که «سویفت» به طور کامل موقعیت و حساسیت ها را درک می کند و در حال همکاری با مقامات آمریکایی و اروپایی در این زمینه است تا چارچوبی قانونی بر مبنای حقوق دوجانبه برای حل مساله فراهم شود. باید گفت که هیات مدیره «سویفت» از تعدادی از بانک های پراهمیت جهانی تشکیل شده است اما گروه های فعال علیه برنامه های هسته ای ایران به این سازمان هشدار داده اند که خارج از چارچوب قوانین آمریکا عمل می کند زیرا به بانک های تحریم شده ایران اجازه می دهد از خدماتش استفاده کنند.د

منبع: 
سایت ایران گلوبال
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.