رفتن به محتوای اصلی

ملاحظاتی درمورد نظریات "بهروز حقی"
06.02.2012 - 15:21

"بهروز حقی" در مصاحبه با "گون آذ تی وی" ما را شرمنده کرد

"بهروز حقی" که خود را مدعی سرسخت و وارث اصلی دست آوردهای حکومت مرحوم "سید جعفر پیشه وری" معرفی می کند، اینک چنانکه آقای "سیروس مددی" در چند سال پیش اذعان نمود و ما ساده لوحانه آن را به حساب اختلافات شخصی و بی انصافی مددی گذاشتیم، برخلاف راه و روش پیشه وری ، خود را یک استقلال خواه که مقولات مهمی مانند حقوق زحمتکشان آذربایجان در آن عمدا و یا سهوا ! مورد توجه کافی قرار نگرفته و حتی یک " تورانچی" معرفی نموده و آب پاکی بر روی دستان ما که آقای حقی را جزء هم مسلکان خود و از اسطوره های عدالت اجتماعی می دانستیم، ریخت.
جریان ازاین قرار است که در پی سیاست های تلویزیون گون آذ دایر بر مصاحبه با سران تشکل های حرکت ملی آذربایجان برمحور " وطن ما کجاست و یا مبانی تئوریک حرکت ملی" ، این بار نوبت آقای "بهروز حقی" بود که در 29 دی ماه سال جاری ، و این بار نه بعنوان مدعی اسوه بودن برای جریان فکری 21 آذر، بلکه بعنوان عضو هیئت اجرائیه ی گاماج "میللی جبهه" و عضو کمیسیون تشکیلات تحت رهبری "احمد اوبالی" شیفته ی امپریالیزم و اقتصاد نئو لیبرالی ، به اظهار نظر بپردازد.
ایشان تقریبا سخنی درمورد نحوه ی تشکل یابی دموکراتیک نگفت و تنها به بیان این که ایجاد تشکیلات در صلاحیت از هر راه رسیده ای نیست، اکتفا نمود. یعنی اینکه چهره ی غیر دموکراتیک و استالین واری از تشکیلات ارائه نمود و این در حالی است که او رژیم شوروی سابق را در تبعیت ازتئوری وجود سه جهان متمایز، سوسیال امپریالیزم سرخ نامید و نشان داد که معرکه گیری درسر پیری ، چقدر مضحک و نا امید کننده است.
آقای "بهروز حقی" در تحلیل دلایل شکست نهضت 21 آذر، آن جا که مجبور به تبیین جایگاه و نقش نیروهای خارجی بود، امپریالیزم فرتوت و کم اهمیت تری مانند انگلیس را برجسته تر کرد تا در پشت گرد وغباری که به راه انداخته بود، نقش بی بدیل امپریالیزم جوان و تعیین کننده ی آمریکا را از دید جوانان کم اطلاع پنهان نگهدارد.
ایشان ابدا به مسئله ی تهدید اتمی "ترومن" التفاتی ننمود و زحمت مطالعه ی کتاب کم حجم و ساده ی مرحوم
"ملازاده" را هم به خود نداد و یا به صلاحش نبود که نقل قولی از این فاکت های بی شمار بکند.
قسمت اعظم سخنان او جنبه ی پند و اندرز را داشت و شوربختانه این سخنان خسته کننده و وعظ مانند ایشان، از استلزام منطقی برخوردار نبوده و به ذکر نکات پراکنده و غیر مرتبط و گاهی متضاد باهم منحصر گردید.
این همرزم سابق ، اعتقاداتی را کنار گذاشته و درجایگزینی آنها- لابد با افکار پسامدرنیستی کذائی- دچار مشکلات عدیده ای است:
مثلا در توصیف نقاط مثبت دکتر "نریمان نریمانف" او را "لنین" زمان نامید و فراموش کرد که "لنین" بنیانگزار همان سوسیال امپریالیزمی بوده که نامبرده به بیان جهات بسیار منفی آن همت گماشت و بدتر اینکه متوجه نشد که نباید ذکر خیری از مخصوصا "لنین" که عادت روزانه ی "احمد اوبالی" نثار چندین باره ی لعن و نفرین برعلیه اوست ، کرده باشد.
ظاهرا چپ آذربایجانی پیش آقای "بهروز حقی" همانقدر عزیز است که راست آن و البته به نظر می رسد که در این قالبی که آقای "حقی" ساخته ، راست آذربایجانی می رود که منزلت بیشتری داشته باشد و ترس ما این است که افراط کاری های این دوست عزیز زمانی به جایی برسد که "ابولقاسم جوان" و " قارنی یئرتیق کاظیم ها" از همان احترامی برخوردار باشند که "فریدون ابراهیمی" ها و دیگران هستند.
چرا؟ برای اینکه ناسونالیزم کور آنچنان جلوی دید چشمان آقای "بهروز حقی" را گرفته که از این منظر، آذربایجانی بودن صرف کافی است و منطق ایشان براین پایه ی سست بنا نهاده شده که آذربایجانی خوب است ولو اینکه جزو فئودال هایی باشد که نقش مهمی درکشتار فجیع 21آذر 1325 داشته اند.
آقای "حقی" تمامی رهبران متعلق به نحله های فکری متضاد را اغلب در کف یک ترازو گذاشت و "ائلچی بگ" و"رسول زاده" را همطراز "پیشه وری" و... معرفی کرد.

گروهی از هواداران فرقه ی دموکرات آذربایجان

17/11/1390

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

آ. ائلیار
ایمیل رسیده

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.