رفتن به محتوای اصلی

جهت اطلاع افکار عمومی در خصوص اجلاس بنیاد اولاف پالمه‌ - استکهلم – سوئد
06.02.2012 - 21:28

طی روزهای5-4 فوریه‌ی 2012 اجلاسی از سوی بنیاد اولاف پالمه‌، تحت عنوان "اتحاد برای دمکراسی در ایران" با شرکت جمعی از نیروها و شخصیت‌های اپوزیسیون ایرانی برگزار گردید.

 در ابتداباید گفت که‌ این اجلاس توسط بنیاد اولاف پالمه‌ که‌ بنیاد مستقلی است، برگزارگردید. این بنیاد نیز تنها در راستای هدفی خیرخواهانه‌ و بمنظور آنکه‌نیروهای ایرانی ضمن تمرین دمکراسی، بکوشند حول مبانی مشترک با یکدیگر به‌ توافق رسیده‌ و سازش نمایند، ابتکار تشکیل این اجلاس را بر عهده‌ گرفته‌ بود. بدیهی است من به‌ نوبه‌ی خود از زحمات و میزبانی آنها بسیار سپاسگذارم.

        در این اجلاس در عین حال که‌ جمعی از نیروها و شخصیت‌های مخالف جمهوری اسلامی در آن شرکت داشتند، متأسفانه‌ جای بسیاری از نیروها و شخصیت‌های دیگر خالی بود. این بدان معنانیست که‌ از اهمیت این اجلاس بکاهیم، بلکه‌ هدف آنستکه‌ در آینده‌ این خلاء بهتر جبران گشته‌ و حلقه‌ی اینگونه‌ گردهمایی‌ها گسترده‌تر گردد.

علیرغم آنکه‌ چند نیروی کرد در این اجلاس حضور داشتند،اما بدون تردید جای نیروها و شخصیت‌های کرد دیگر نیز خالی بود. امیدوارم در آینده ‌نیروهای کرد با تجربه‌، آمادگی و هماهنگی بهتر در اینگونه‌ همایشها شرکت نماییم. بدیهی است نیروهای کرد شرکت کننده‌ در این اجلاس، در حد توان و فرصت خود فعال بوده ‌و نقش خوب و چشمگیری داشتند.

 

        هرچند درمباحث این اجلاس، کثیرالمله‌ بودن ایران و فدرالیسم به‌ شیوه‌های گوناگون موردبحث قرار گرفت، اما دستور کار و هدف اجلاس مزبور این نبود که‌ پیرامون پی ریزی سیستم حکومتی آینده‌ و سیاستهای کلان توافقی صورت پذیرد. هرگونه‌ چشمداشتی از این اجلاس بایددر چارچوب دستور کار آن باشد که‌ عبارت بود از اوضاع فعلی ایران، انتخابات وهمکاری نیروها و جامعه‌ بین‌المللی. در عین حال، قبول این واقعیت که‌ ما با یکدیگرتفاوت داریم و راه چاره‌ نیز دیالوگ است و باید برسر مسائل مشترک باهم به‌ تفاهم دست یابیم، اقدامی مثبت برای بهبوده فرهنگ سازی و گفتمان سازی جهت تداوم اینگونه‌گردهمایی‌ها در آینده است‌.

 

        در بیانیه‌ی پایانی این اجلاس، ضمن طرح خواست اتحاد و تداوم دیالوگ و فراخوان جهت پیوستن نیروها و شخصیت‌های دیگر، نکاتی چون "لزوم نظارت بین‌المللی"،"جدایی دین از حکومت" و "امحاء هرگونه‌ تبعیض" نیز جلب نظر می‌نمایند.

 

خالد عزیزی

دبیرکل حزب دمکرات کردستان

ششم فوریه‌ 2012

17 بهمن 1390

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

کیانوش توکلی

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.