رفتن به محتوای اصلی

اطلاعیه آغاز انتشار اسناد درونی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)
10.02.2012 - 10:21

به پژوهندگان تاریخ سیاسی ایران و دوستداران سازمان

خوانندگان گرامی

کمیسیون "تدارک انتشار اسناد درونی سازمان" با مسرت اعلام می دارد که در اجرای تصمیم ارگانهای سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) دایر بر انتشار اسناد درونی سازمان مربوط به سالهای 62 تا 69 (پیش از برگزاری نخستین کنگره سازمان)، به مناسبت و در چهلمین سال حیات جنبش فدائی، اکنون نخستین بخش از این اسناد را در دسترس عموم قرار می دهد.

لازم به توضیح است که کنگره دوازدهم سازمان، بر اساس پیشنهاد شورای مرکزی یازدهم، قراری را از تصویب گذراند که به موجب آن بخش عمده اسناد درونی سازمان که دارای بار تاریخی اند، به مناسبت چهلمین سال حیات جنبش فدائی به تدریج انتشار خواهد یافت. شورای مرکزی منتخب کنگره دوازدهم و هیئت سیاسی-اجرائی آن، در اجرای این تصمیم، کمیسیونی را انتخاب کرده و مسئولیت وارسی اسناد موجود، دسته بندی و آماده کردن آنها برای انتشار را به آن سپرده اند.

نخستین بخش از اسناد اینک در آدرس:

 http://www.kar-online.com/wp/asnade-darooni

در دسترس عموم قرار می گیرد. کمیسیون ذکر نکات زیر را، برای اطلاع علاقه مندان از روش کار، محدودیتها و چندوچون تداوم انتشار اسناد ضرور و مفید می داند:

1- موضوع عمومی تصمیم کنگره دوازدهم اسناد درونی باقیمانده از سالهای 62 تا 69 است.

2-  این اسناد در سه گروه کلی 1- سیاسی، 2- سیاسی - تشکیلاتی و 3- تشکیلاتی می گنجند. اسناد "سیاسی" بخش اعظم گزارش جلسات هیئت سیاسی وقت - علیرغم آن که تندنویسی شده و بازتاب ناقص تصمیمات و نظرات اند، مکاتبات با دیگر احزاب، طرحهای سیاسی پیشنهادی اعضای ارگانها و ... از این دست اند. منظور از اسناد "سیاسی-تشکیلاتی" در اساس، نامه ها و گزارشهای اعضا به ارگانها و مسئولان سازمان اند، که متوجه تشریح اوضاع و در این ارتباط برخورد به مواضع سازمان اند. آمیزه ای از موضوعات صرف سیاسی و صرف تشکیلاتی نیز در این دسته می گنجند. گزارش اسناد "تشکیلاتی" هم اسنادی اند که منحصراً و مستقیماً متوجه این یا آن موضوع تشکیلاتی اند.

3-  هر یک از گروه های گفته شده ممکن است، چه به لحاظ مضمونی و چه به لحاظ فیزیکی، "بلافاصله قابل انتشار"، "با ترمیماتی قابل انتشار" و یا "غیرقابل انتشار" باشد.

4- اسناد انتشاریافته بخشی از زیرگروه "سیاسی، مضموناً و از نظر فیزیکی قابل انتشار" است. با آماده شدن هر زیر گروه دیگر، نسبت به انتشار آن اقدام خواهد شد.

5- کمیسیون واقف است که در اسناد انتشار یافته و اسنادی که متعاقباً انتشار خواهند یافت، هنوز [و تا مدتی] هیچ انتظام آرشیوی، مثلاً انتظام تاریخی یا موضوعی، وجود ندارد. توضیح مختصر فوق در مورد زیرگروه ها احتمالاً روشن کرده است که واقعیت این زیرگروه ها و تدریج حاکم بر انتشار اسناد، اجرای چنین انتظامی را هنوز میسر نمی سازد. کمیسیون امیدوار و متعهد است که تدریجاً اسناد منتشره را در ساختمان آرشیوی روشنی سامان دهد.

6- علی القاعده کپی عین اسناد در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. بنابراین کمیسیون دست به بازنویسی اسناد نخواهد زد. این نکته در مورد اسناد قابل انتشار که به لحاظ فیزیکی بدون نقص اند، یعنی خوانا هستند و در گذر زمان آسیب ندیده اند، صادق است. "خوانا" بودن این دسته از اسناد زحمت گاهگدار مراجعه کنندگان برای تشخیص آن چه نوشته شده است را منتفی نمی دارد.

7- کوشش خواهد شد کپی عین اسنادی که نیازمند به ترمیم اند نیز در دسترس گذاشته شود و با توضیحات منضم به آنها امکان بیشترین استفاده از این اسناد فراهم شود. اسناد ناخوانا انتشار نخواهند یافت.

"کمیسیون ..."، با وقوف به این نکته که پیشرفت کارش منفک از مسائل، علاقه مندیها و توجهات جامعه سیاسی و مدنی ایران نیست، خواهد کوشید کار تدارک انتشار اسناد را در مدت زمان و با کیفیتی پذیرفتنی به سرانجام رساند. کمیسیون از دریافت نظرات، پیشنهادها و نیازمندیهای علاقه مندان خشنود خواهد شد.

کمیسیون "تدارک انتشار اسناد درونی سازمان"

17 بهمن 1390 برابر

6 فوریه 2012

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.

ایران گلوبال
کار آنلاین

فیسبوک - تلگرامفیسبوک - تلگرامصفحه شما

توجه داشته باشید کامنت‌هایی که مربوط به موضوع مطلب نباشند، منتشر نخواهند شد! 

افزودن دیدگاه جدید

لطفا در صورتیکه درباره مقاله‌ای نظر می‌دهید، عنوان مقاله را در اینجا تایپ کنید

متن ساده

  • تگ‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

لطفا نظر خودتان را فقط یک بار بفرستید. کامنتهای تکراری بطور اتوماتیک حذف می شوند و امکان انتشار آنها وجود ندارد.

CAPTCHA
لطفا حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.