تشکیل زنجیره انسانی برای حفاظت از کارون و اعتراضات مدنى در اهواز

یکی از شرکت کنندگان در این باره می گوید: تا الان قسمت اعظم کشاورزی منطقه اهواز به دلیل کم آبی نابود شده است. قصد دارند همین آب باقی را خارج کنند تا از این استان یک بیابان باقی بماند. ما آب سالم برای خوردن نداریم سال ها پیش صحبت از طرح آبرسانی غدیر شد ولی تنها اسم آن برای ما باقی مانده است.

شماری از دوستداران محیط زیست با ایجاد زنجیره انسانی در ساحل کارون در اهواز، مخالفت خود را با انتقال آب این رودخانه به مناطق مرکزی ایران اعلام کردند. به گزارش فعالان حقوق بشر از اهواز روز چهارشنبه 16 اكتبر، برای دوستداران محیط زیست در اهواز زمانی بود که در ساحل غربی رود کارون حلقه ای نمادین از انسان ها تشکیل دهند و اعتراض خود را به انتقال آب سرشاخه های کارون به استان های مرکزی ایران اعلام کنند. این کمربند انسانی که با حضور تعداد زیادی از دوستداران محیط زیست از سرتاسر شهرهای مختلف اقليم اهواز از جمله رامز، عبادان، محمره ، مسجد سلیمان، خفاجيه، فلاحيه و… تشکیل شد، نمادی از وحدت مردم اهواز در برابر سیاستهای تبعيضى انتقال آب بود. اهداف این کمربند انسانی از سوى شرکت کنندگان مطالبات برحق از طرق کاملا قانونی و مسالمت آمیز اعلام شد . فعالان مدنى تجمعات ديگرى را روز پنجشنبه آينده مصادف با 24 اكتبر 2013 تدارك ديده اند و ضمن دعوت همگانى از ساير اقشار مردم از آنان خواستند تا از هرگونه تشنج در تجمعات اعتراض آمیز جلوگیری نمایند. شرکت کنندگان در این زنجیره انسانی همچنین از رئیس جمهور، رئیس سازمان محیط زیست، استاندار خوزستان و نمایندگان مجلس خواستار پیگیری ویژه و سریع برای رفع مشکل کم آبی کارون و جلوگیری از انتقال آب از سرشاخه های این رودخانه به استان های دیگر شدند. «فاطمه» از حاضران در این این کمربند نمادین دلیل حضور خود را کم آبی بیش از پیش بزرگترین رودخانه کشور عنوان کرد و گفت: تمام دلخوشی اهوازيها به همین کارون است. کارون و سایر رودخانه های استان یکی پس از دیگری به بهانه مدیریت آب خشک می شوند و هیچ اقدامی برای حل این مشکل صورت نمی گیرد. یکی از شرکت کنندگان در این باره می گوید: تا الان قسمت اعظم کشاورزی منطقه اهواز به دلیل کم آبی نابود شده است. قصد دارند همین آب باقی را خارج کنند تا از این استان یک بیابان باقی بماند. ما آب سالم برای خوردن نداریم سال ها پیش صحبت از طرح آبرسانی غدیر شد ولی تنها اسم آن برای ما باقی مانده است. ابتسام که خود را ساکن محمره می داند می گوید برای حضور در زنجیره انسانی به اهواز آمده می گوید: ما سال هاست آب شور می نوشیم و هیچ مسئولی پیگیری نکرده است. رییس سازمان محیط زيست ايران دکتر معصومه ابتکار در گفتگو با مهر در خصوص موضع سازمان محیط زیست در مورد اعتراض شماری از دوستداران محیط زیست که با ایجاد زنجیره انسانی در ساحل کارون در اهواز، مخالفت خود را با انتقال آب این رودخانه به مناطق مرکزی ایران اعلام کردند اظهار داشت: این اقدام نشان می دهد مردم اهواز نسبت به وضعیت زیست محیطی شهر بسیار نگرانند که البته با توجه به وضعیت ریزگردها و رودخانه کارون دراین استان این نگرانی کاملاً بجاست.

وی افزود: امیدواریم این اقدام با برنامه ریزی و مطالعه کافی اثراتی که این انتقال بر مبداء می گذارد انجام شود زیرا در غیر اینصورت اثرات جبران ناپذیر زیست محیطی برای استان خوزستان و رودخانه ارزشمند کارون به بار خواهد اورد.

ابتکار تصریح کرد: البته حفاظت از کیفیت و منابع و سرچشمه های کارون در دستور کار سازمان محیط زیست قرار دارد و مردم اهواز مطمئن باشند که سازمان محیط زیست اجازه نمی دهد حقوق زیست محیطی خوزستانی ها نادیده گرفته شود.

رییس سازمان محیط زیست تأکید کرد: حمایت از اعتراض به حق مردم خوزستان را وظیفه خود می دانیم و این زنجیره انسانی که در دفاع از حقوق مردم تشکیل شده باید مسئولان محیط زیست را همراه خود بدانند.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.