کارون نماد وحدت مردم اهواز/ زنجيره هاى انسانى ادامه دارد

حركت مردم عرب اهواز روز به روز از حالتهاى سنتى و قبيله اى خارج شده و بيشتر به سمت حركتهاى مدنى و جنبشهاى اجتماعى مدرن در حال افزايش است . کارون به مثابه نمادى از وحدت مردمى توانست اطياف مختلف مردم در راستاى مطالبات اجتماعى دور خود جمع كند. اين جنبش جدید، نیازمند تامل و تمرکز بیشتری است. نقش شبكه هاى اجتماعى در اينترنت و فعالان مدنى و گفتمان جديد جوانان عرب اهوازى به وضوح در اين جنبش قابل مشاهده بود كه مى توان درسهايى زيادى را از آن براى آينده ياد گرفت

 اعتراضات مدنى و مسالمت آميز مردم اهواز به پروژه انتقال آب كارون به اصفهان همچنان دامه دارد . ديروز دوشنبه 28 اكتبر2013 معصومه ابتکار رئیس سازمان محیط زیست کشور سفرى به اهواز داشت تا به مسئله انتقال آب کارون رسیدگی کند . اما او در برابر یکی از حاضرین که یاد آوری میکرد شما را به نقطه ای از کارون آورده اند که اولا به دلیل وجود سنگ های سد گونه طبیعی زیر پل هفتم وثانیا به علت باز شدن دو روزه یکی از سدها ، پر آب نشان میدهد آورده اند و عمق آب پشت سر شما فقط یک متر است و با لایروبی چنین مینماید ، سکوت اختیار کرد. خانم ابتکار نیز به خانمی که با صدای لرزان میگفت : ما هشت سال جنگ ، شیمیایی ، بیماری وسختی ها را تحمل کردیم ، چه فکری برای ریزگردها دارید ،جوابی ندادند. همچنین در بعضی از سوال ها استاندار مداخله کرده و به جای رئیس محیط زیست جواب خبرنگاران را سریع میداد . در جواب یکی از خبرنگاران که از خانم ابتکار سوال میکرد : ((به شما آب تصفیه دادند یا غیر تصفیه )) آقای مقتدایی ( استاندار ) گفتند : (( آدم به مهمان خود آب غیر تصفیه نمیدهد)).خانم ابتکار بعد از توقف 10 دقیقه ای در ساحل کارون آنجا را ترک گفتند. گفتنی است که رئیس محیط زیست کشور پس از آنکه دوستداران محیط زیست اهواز ودعوت کنندگان به تشکیل زنجیره های قبلی ، به حساب شخصی دکتر در فیسبوک وارد شده و جمله ((ما کارون را نجات میدهیم)) را درج کردند ، واعتراضات خود را به وی رساندند ، حمایت خود را از زنجیره ها اعلام کرد ، که پس از این اقدام ایشان و اعتراضات گسترده مردم ، برخی نمایندگان در مجلس هم بر اثر فشارهاى مردمى به طیف مخالفین به انتقال آب کارون پيوستند. فعالان جامعه مدنى و هزاران تن از قشرهاى مختلف مردم اهواز با هدف جلوگیری از انتقال آب کارون همچنان مردم را درحضوربه زنجيره هاى انسانى و تجمعات مسالمت آميز دعوت مى كنند. هزاران نفر از شهرهاى و روستاهاى مختلف به صورت خودجوش در زنجیره هاى انسانی حمایت از این رود حياتى حضور داشتند. بزرگترين زنجیره مردمی در فاصله پل هفتم تا پل سوم اهواز در روز 24 اكتبر 2013 از ساعت 16 بعدازظهر تا ساعت 19 ادامه داشت. دوستداران کارون در كمال انسجام و آرامش با پلاکاردهایی كه به سه زبان عربى و فارسى و انگليسى در دست داشتند اعتراض خود را به انتقال آب نشان دادند. «کلنا لِکارون»؛ «هوا را از من بگیر، کارون را نه»؛ «کارون خط أحمر»؛ «کارون را نجات می‌دهیم»؛ «نطالب الحکومه بعدم بناء السدود»؛ «کارون لنا» و... شعارهایی بودند که به زبان عربی و فارسی در دست معترضان بود.

اين جنبش اجتماعى نشان داد كه حركت مردم عرب اهواز روز به روز از حالتهاى سنتى و قبيله اى خارج شده و بيشتر به سمت حركتهاى مدنى و جنبشهاى اجتماعى مدرن در حال افزايش است . کارون به مثابه نمادى از وحدت مردمى توانست اطياف مختلف مردم در راستاى مطالبات اجتماعى دور خود جمع كند. اين جنبش جدید، نیازمند تامل و تمرکز بیشتری است. نقش شبكه هاى اجتماعى در اينترنت و فعالان مدنى و گفتمان جديد جوانان عرب اهوازى به وضوح در اين جنبش قابل مشاهده بود كه مى توان درسهايى زيادى را از آن براى آينده ياد گرفت.

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.