هشدار لاریجانی و فیروزآبادی به کشورهای منطقه و غرب

رئیس مجلس ایران به کشورهای منطقه هشدار داد و گفت «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیب نرسد». سرلشکر فیروزآبادی نیز اظهار داشت که سیاست ایران "تهدید در برابر تهدید" خواهد بود.

رئیس مجلس ایران به کشورهای منطقه هشدار داد و گفت «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیب نرسد». سرلشکر فیروزآبادی نیز اظهار داشت که سیاست ایران "تهدید در برابر تهدید" خواهد بود.

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در سخنرانی خود به مناسبت سالگرد ۲۲ بهمن به کشورهای عربی حوزه خلیج فارس هشدار داد. وی در مورد مناقشه‌ی کشورهای غربی با ایران بر سر برنامه‌ی هسته‌ای و تحریم‌های گسترده‌ی غرب علیه صادرات نفت و بانک مرکزی ایران و همراهی شماری کشورهای عربی گفت که برخی کشورهای منطقه در دوران جنگ ایران و عراق طرف صدام حسین را گرفتند.

به گزارش خبرآنلاین، لاریجانی خطاب به کشورهای منطقه افزود، جمهوری اسلامی "گذشت‌های پس از جنگ" را نخواهد کرد و آنها «مراقب لابی‌های خود با آمریکا باشند و خیال نکنند که ما ساده‌لوح هستیم و بدانند حساب و کتاب در پیش است».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، منظور لاریجانی حمایت مالی و سیاسی عربستان سعودی و کویت از عراق در جنگ هشت‌ساله ‌‌میان دو کشور بوده است.

چندی پیش نیز مقام‌های جمهوری اسلامی همراهی عربستان سعودی با کشورهای غربی در زمینه‌ی تحریم نفت ایران را "غیردوستانه" توصیف کرده و از این کشور خواسته بودند در این رابطه در کنار آمریکا قرار نگیرد.

عربستان سعودی اعلام کرده است، در صورت تحریم نفتی ایران، کمبود نفت صادراتی این کشور در بازار جهانی را جبران خواهد کرد.

«می‌خواهند نظام را زیر و رو کنند»

رئیس مجلس شورای اسلامی از قول آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس گفت که اگر رهبر جمهوری اسلامی در مورد آمریکا می‌گوید «گول لبخند‌های آنان را نخورید به این معنی است که مشکل ما با آمریکا بر سر مسایل کوچک و جزئی نیست و آنان خواستار زیر و رو کردن نظام ایران هستند».

DW.DE

 

« جنگ با ایران مدت‌هاست آغاز شده است»

روزنامه‌ی «هندلزبلات» در تفسیری نوشته است که اسرائيل مد‌ت‌هاست نبرد با برنامه اتمی ایران را بدون جت‌های جنگنده شروع کرده است 

صالحی: آماده مقابله با بدترین سناریوها هستیم

عبور «بی‌حادثه» ناو هواپیمابر آمریکایی از تنگه هرمز

علی لاریجانی اظهار داشت: «ما معتقدیم این سخنان خط مشی همه کشورها نیست و ما با بسیاری از کشورهای اروپایی مبادلات تجاری و سیاسی داریم اما اگر برخی کشورهای اروپایی بخواهند با دنباله‌روی از سیاست‌های آمریکا منطق را زیر پا بگذارند ما نیز در مقابل آنان خواهیم ایستاد.»

کشورهای عربی حوزه‌ی خلیج فارس که عضو "شورای همکاری خلیج" هستند تاکنون بارها جمهوری اسلامی ایران را فراخوانده‌اند دست از دخالت در امور داخلی آنها و تحریک شیعیان علیه دولت‌های منطقه بردارد.

اعضای "شورای همکاری خلیج" فارس عبارت‌اند از: عربستان سعودی، کویت، بحرین، عمان، قطر و امارات متحده عربی.

از سوی دیگر مخالفان سوریه می‌گویند، شواهد بسیاری در دست است که جمهوری اسلامی ایران در دفاع از رژیم بشار اسد در سرکوب مردم این کشور دست دارد.

لاریجانی در سخنان خود خطاب به آمریکا گفت: «اگر هوس سرزمین سوخته برای دوستان‌تان در منطقه دارید ما هم حرفی نداریم.»

از نظر رئیس مجلس شورای اسلامی «نظام ایران یک نظام دموکراتیک است که در راس آن ولی فقیه قرار دارد که از بیراهه رفتن ملت جلوگیری می‌کند». وی گفت که «پیروزی‌های ملت‌های عراق و لبنان» مدیون ولایت فقیه در ایران است.

لاریجانی خطاب به کشورهای منطقه از قول آیت‌الله خمینی گفت: «پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به کشور شما آسیب نرسد.» وی افزود «ما در همه شرایط این سخن را حس کرده‌ایم و به عینه دیده‌ایم».

ادعاهای سرلشکر فیروزآبادی

به گفته‌ی سرلشکر حسن فیروزآبادی، استراتژی جمهوری اسلامی "تهدید در برابر تهدید" است

به گفته‌ی سرلشکر حسن فیروزآبادی، استراتژی جمهوری اسلامی "تهدید در برابر تهدید" است

از سوی دیگر سردار سرلشکر سیدحسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، گفت که بر اساس سخنان اخیر آیت‌الله خامنه‌ای، استراتژی جمهوری اسلامی "تهدید در برابر تهدید" خواهد بود.

وی افزود، همین تحلیل رهبر جمهوری اسلامی «در خصوص پاسخ تهدید، تهاجم جانانه به دروغ‌های ناقص و پراکنده سران کفر و استکبار بود که آنها بلافاصله دست و پا و زبان خود را جمع کردند.»

فیروزآبادی نگفت در حالی که کشورهای غربی هر روز بر دامنه‌ی تحریم‌های خود می‌افزایند، چگونه با سخنان رهبر جمهوری اسلامی «بلافاصله دست و پا و زبان خود را» جمع کرده‌اند.

DK/SJ

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.