احضار سه دانشجوی کرد دانشگاه مریوان به ستاد خبری وزارت اطلاعات

به گفته نزدیکان این دانشجویان بازداشتی، احتمال دستگیری و افزایش فشار به آنها مشارکت در مراسم اعتراضی علیه ترکیه به مناسبت کشتار ٣٥ نفر از کوردهای شمال کردستان که در در جریان حمله جنگنده های ارتش ترکیه به یکی از روستاهای مرزی صورت گرفت، صورت گرفته است.در چندین سال گذشته بسیاری از فعالان دانشجویی کرد به بهانه های واهی پس احضار به ستادهای خبری مورد تهدید و آزار و اذیت قرار گرفته و در بسیاری از موارد نیز بازداشت می شوند که کشته شدن ابراهیم لطف الهی،

از فعالان دانشجویی کرد در کردستان بدست نیروهای امنیتی از آن جمله است.

 

گزارش های جدید حاکی از آن است که سه دانشجوی دیگر کرد دانشگاه پیام نور مریوان به ستاد خبری این شهر احضار شده و هیچ خبری از سرنوشت آنان در دست نیست.

به گزارش دانشجونیوز، در ادامه موج بازداشت و احضار دانشجویان دانشگاه پیام نور مریوان سه دانشجوی به نام های ژیار سلامتیان دانشجوی رشته حقوق، اسماعیل روانگرد دانشجوی رشته جغرافیا و عزیز تازیک دانشجوی رشته علوم اجتماعی به صورت جداگانه به ستاد خبری اداره اطلاعات این شهر احضار شده و تا لحظه تنظیم این خبر هیچ اطلاعی از سرنوشت آنان در دست نیست.

بر اساس گزارش های پیشین دانشجونیوز، فشار بر دانشجویان این دانشگاه در ماههای اخیر افزایش یافته به نحوی که تنها در دو ماه اخیر چندین تن از آنان به دلایل نامشخص پس از احضار به ستاد خبری وزارت اطلاعات بازداشت شده اند.

روز جمعه ۲۳ دی ماه، دو دانشجوی دانشگاه پیام نور مریوان به نام های ژیار سلامتیان دانشجوی رشته حقوق و دانا نج آبادی دانشجوی رشته اقتصاد کشاورزی، در پی احضار به ستاد خبری اداره اطلاعات و برخورد توهین آمیز بطور جداگانه بازداشت شده بودند..

گفته می شد ژیار سلامتیان روز جمعه حدود ساعت ١٢ ظهر ازسوی ستاد خبری این شهر احضار گردیده که بنابر گفته‌های شهود عینی ، در هنگام مراجعه‌ی نامبرده به اداره‌ی اطلاعات مریوان به شیوه‌ای بسیار غیرانسانی و توهین آمیز با وی برخورد شده بود.

به گفته نزدیکان این دانشجویان بازداشتی، احتمال دستگیری و افزایش فشار به آنها مشارکت در مراسم اعتراضی علیه ترکیه به مناسبت کشتار ٣٥ نفر از کوردهای شمال کردستان که در در جریان حمله جنگنده های ارتش ترکیه به یکی از روستاهای مرزی صورت گرفت، صورت گرفته است.

در چندین سال گذشته بسیاری از فعالان دانشجویی کرد به بهانه های واهی پس احضار به ستادهای خبری مورد تهدید و آزار و اذیت قرار گرفته و در بسیاری از موارد نیز بازداشت می شوند که کشته شدن ابراهیم لطف الهی، از فعالان دانشجویی کرد در کردستان بدست نیروهای امنیتی از آن جمله است.

این در حالی که طبق مفاد مذکور در ایین نامه های دادرسی کیفری، بر صدور حکم کتبی برای جلب متهم تاکید شده و وزارت اطلاعات ایران بدون ارسال هیچگونه احضاریه کتبی، فعالان دانشجویی و سیاسی را احضار نموده و مورد آزار و اذیت قرار می دهد.

يكشنبه, ۲۳ بهمن ۱۳۹۰

منبع: 
http://www.daneshjoonews.com/news
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.