سخنی کوتاه با دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام

امروز حجت الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور اقوام و اقلیت های مذهبی در گفت ‌وگوی تفصیلی با ایسنا سخنانی را بیان کردند که هم افشای راز عیان بود و راوی تناقض نهفته در نظام جمهوری اسلامی، و هم فرافکنی و نادرستگویی مشاور محترم و ساده لوحی اهل سنت و اقوام ایرانی که رای ۷۵ درصدی به روحانی دادند.

یونسی در ادامه این گفت وگو نگاه امنیتی به هر بخشی از ایرانی‌ها را نگاهی خطرناک خواند و خاطرنشان کرد: معنی نگاه امنیتی این است که بخشی از ملت ایران را خطرناک و بیگانه ببینیم و این نگاه خود بخود سبب می‌شود که در مقابل آنها ساز و کار امنیتی تعریف کنیم و آنها نیز در لاک دفاعی قرار گیرند و جدا شوند، درواقع نگاه امنیتی باعث می شود که در آن منطقه و محل، توسعه فرهنگی ، اجتماعی و اقتصادی صورت نگیرد، بلکه ابزار امنیتی در آنجا بکار گرفته شود. وی در ادامه سخنان خود گفت: من قبول دارم که برخی از افراد و جریان‌های تندرو در کشور دارای نگاه امنیتی هستند، البته این دسته به هر حزب و گروهی که مثل آنها فکر نکنند، نگاه امنیتی دارند، ولی باید گفت که اینها جمع معدودی هستند و ممکن است در نهادها و ارگانهای امنیتی نفوذ کرده باشند، این افراد کم هستند، ولی صدایشان بلند است و گاهی این صدای بلند آن ها سبب شده که دیگران خیال کنند اینها زیادند".

 حال اگر هر بلوچ و کرد و عربی همین سخنان را تکرار می کرد بلافاصله دستگیر و زندانی می شد کمااینکه در طی ۳۵ سال اخیر (منجمله در دوران وزارت اطلاعات خود ایشان) فقط به جرم گفتن همین اعتراضات دستگیر و شکنجه شده اند. پس معلوم است ایشان یا عوامفریبی و تعارف می کند، یا تقیه! ایشان در ادامه سخنان خود دروغ بزرگ دیگری در مورد تعداد مساجد سنی و شیعه در ایران را مطرح می کند

 در ادامه این گفت‌وگو از دستیار ویژه رئیس جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی سوال شد که برخی از اهل تسنن نسبت به نداشتن مسجد برای برگزاری مراسم های خود گلایه هایی را مطرح می کنند حال واقعا اینطور است و چرا؟ که وی در پاسخ به نوعی این گلایه را وارد ندانست و گفت : اهل سنت درایران ، بیش از 15 هزار مسجد دارند که این تعداد بیشتر از مساجد شیعیان است.

 ایشان در روز روشن مدعی می شوند که سـُنـی ها بیش از 15 هزار مسجد دارند که این تعداد بیشتر از مساجد شیعیان است. یا جل الخالق !

 من دو سال و نیم پیش مقاله ای نوشتم و به تعداد مساجد سنی و شیعه هم اشاره کرده بودم(پاراگراف آخر). شما اگر در گوگل تایپ کنید "تعداد مساجد در ایران"؛ نه تنها می توانید براحتی تعداد مساجد را پیدا کنید بلکه اسامی تک تک مساجد در هر شهر و روستا را هم می یابید. بر طبق سایت وزارت کشور 60000 مسجد در ایران وجود دارد (حدس می زنم در اینجا منظور فقط مساجد شیعه است). سایت جهان نیوز می گوید 70000 مسجد در ایران وجود دارد که 10000 از آنها برای اهل سنت هستند. بر طبق گزارش بی بی سی فارسی حسین ابراهیمی رئیس سابق مرکز رسیدگی به امور مساجد، در مرداد ۱۳۸۸ تعداد کل مساجد کشور را بین ۶۰ تا ۷۰ هزار عنوان کرده بود.  این در حالی است که علی حسینی خراسانی، مدیرکل نظارت و ارزیابی ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد، در دی ماه ۱۳۸۹ گفت که تا سال ۱۴۰۴ تعداد مسجدهای ایران به ۹۲ هزار خواهد رسید.

در نتیجه سخن آقای یونسی درست نیست و در راستای تبلیغات سوء (اگر چه ظاهرا در مصاحبه از اهل سنت و اقلیت ها حمایت می کند) می باشد. یعنی سنی ها که گله می کنند در تهران مسجد ندارد، از تمام شیعیان در کشور مساجد بیشتری دارند و این سخن القاء برابری و رفع تبعیض حداقل در زمینه حق و حقوق داشتن مسجد و غیره (بخصوص در پایتخت) را در ضمیر ناخودآگاه خواننده به همراه دارد، و امروز توسط بسیاری از سایت های ضد سنی داخل ایران منعکس شده است از جمله سایت شیعه نیوز. و روزنامه مشرق

یونسی اضافه کرد : هم اکنون شاهد هستیم که در اکثر جاها قضات اهل سنت با فقه خود قضاوت می‌کنند و در احوالات شخصی‌شان بر اساس فقه خود عمل می‌کنند و ائمه‌ی جمعه و جماعاتشان نیز تحت پوشش حمایت بیمه و دولت هستند، در همین تهران بیش از ده نماز عید و جماعت برگزار می‌شود.

وی در اینجا دروغ و مغلطه را با هم درآمیخته است. اول اینکه اهل سنت حق قضاوت با فقه خود را ندارند و این یک دروغ آشکار است. دوم اینکه احوالات شخصیه چه ربطی به قضاوت دارد. سوم اینکه بسیاری از ملاهای سنی تحت پوشش حمایت بیمه و دولت هستند، و به همین دلیل اکثر آنها سکوت و یا همرایی با نظام را پیشه کرده اند. و اما آزادی نماز عید و جماعت دروغی است که فقط از پینکیو ساخته است و بس!

وی سپس مدعی شد که: "مطابق قانون اساسی ما همه از حقوق مساوی برخورداریم. این 77 میلیون ایرانی اعم از مسلمان و غیرمسلمان و شیعه و سنی همه به عنوان شهروند ایرانی همه از حقوق مساوی برخوردارند". این جمله آخر را مجددا بخوانید چون مستلزم توضیح بیشتر نیست. " حتی غیرمسلمان و شیعه و سنی همه به عنوان شهروند ایرانی همه از حقوق مساوی برخوردارند"

باید گفت سالی که نکوست از بهارش پیداست.  روحانی بر خلاف وعده های خود در مورد اهل سنت و اقوام ایرانی، وزیر سابق اطلاعات را دستیار ویژه خود در مورد امور اهل سنت و اقوام کرد تا این فرد به اهل سنت بگوید: زیاده خواهی نکنید. شما سنی ها از شیعیان هم بیشتر مسجد دارید. در قضاوت بر اساس فقه خود مجاز هستید. حقوق کاملا مساوی با شیعیان دارید. در تهران دهها نماز عید و نماز جماعت دارید! دیگر چه می خواهید؟  باید ار آقای روحانی تشکر کرد که دستیاری اینچنین ویژه برگزیده اند تا به ما اقوام و اهل سنت گوشزد کنند ما از همه حق و حقوق برخورداریم و بیش از این زیاده خواهی هم نکنیم. روحانی عزیز آرای ۷۵ درصدی اهل سنت مانند شیر مادر حلالت باد حال که میلیونها سنی را بلانسبت "گاو شیرده ء نظام" گیر آورده ای تا در مواقع انتخابات آنها را بدوشند! حلالت باد!

عبدالستار دوشوکی

بخش: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.