دیدار با عالیه اقدام دوست از دوستان نازنین همبندی در اوین

خانم عالیه اقدام دوست در دهه شصت شش سال در زندان بوده و سپس در سال های اخیر نیز سه سال حبس را تحمل کرده است (روی هم نه سال!) و در دی ماه سال ۹۰ آزاد شده است!

 

سه شنبه گذشته مهمان عزیزی داشتم، یکی از دوستان نازنین همبندی در اوین، خانم عالیه اقدام دوست عزیز، فعال حقوق زنان و از قدیمیترین زندانیان سیاسی در ایران، با دلی پر از مهر و صفا و صمیمیتی بی انتها لطف کردند و به منزلم آمدند، از دیدنش بسیار، بسیار خوشحال شدم و دلم می خواست ساعت ها نگاهش کنم و وی را با هنگامی که در داخل زندان اوین بودیم مقایسه نمایم، عالیه اقدامدوست از جهات مختلفی برایم عزیز و گران قدر است، به خاطر مهربانی و صمیمیتش و به خاطر عدم حس مال دوستی و پول پرستی و نداشتن حرص و ولع برای کسب قدرت و شهرت و نام و آوازه و مهمتر از همه به خاطر این که اولین زن کمونیستی است که من در زندگیم با وی آشنا شدم! تا پیش از عالیه اقدام دوست، من هیچ زن کمونیستی را ندیده و با وی صحبت نکرده و آشنائی نداشتم اما با دیدن و آشنائی عالیه اقدام دوست توانستم بفهمم زن کمونیست چگونه زن و چگونه انسانی است؟ به ویژه در ایران که امکان معاشرت با کمونیست ها هیچ گاه برای آدم میسر نیست مگر در زندان!

از این بابت که با ایشان آشنائی یافتم خیلی خوشحالم، عالیه اقدام دوست در زندان حدود هشت ماه که ایشان را دیدم هرگز هیچ چی را تنها برای خود نخواست! هر چه می خواست برای همه می خواست و هر چه داشت را رو می کرد، اهل احتکار و ذخیره سازی نبود، تنها ذخائرش کلی روزنامه بود که یک تخت بزرگ را پر کرده بود و تا چند ماه پس از رفتنش من از روزنامه های جمع آوری کرده اش نگهداری می کردم ولی به خاطر کمیِ جا و همچنین مسائل بهداشتی و حشرات ناچار شدم از نگهداریشان منصرف شوم چون داخل بند موش و سوسک آمده بود و سمپاشی کردند و این سموم منتشر شد و به روزنامه ها هم پاشید!

عالیه اقدام دوست در هنگام حضور مسئولین زندان مسائل کلی و مشکلات همه را مطرح می کرد، همیشه به حجاب اجباری و فشارها و سانسورها انتقاد داشت و این را رسما و در حضور مسئولین وزارت اطلاعات و دادستانی علنا به خودشان نیز می گفت و البته بسیار محترمانه و خوش برخورد! سوای بعضی اختلافات فکری که با ایشان داشتم و دارم که به سلیقه ها و اخلاق فردی و ویژگی های انسانی برمی گردد در مجموع این خانم معلم و استاد گرانبهائی است برای فراگیری سوسیالیسم در عمل و در متن زندگی، ایشان نه در شعار و حرف بلکه در زندگیش سوسیالیست واقعی است.

خانم عالیه اقدام دوست در دهه شصت شش سال در زندان بوده و سپس در سال های اخیر نیز سه سال حبس را تحمل کرده است و دی ماه سال ۹۰ آزاد شد! عالیه اقدام دوست که کمونیست و فمینیست است تنها و مجرد زندگی می کند و زن قوی و با اراده و با شهامتی است، ایشان اهل شهر زیبای فومن است، با همان سادگی و خودمانی بودن فومنی ها، بسیار شیرین و خوش صحبت و در دفاع از سوسیالیسم و شراکت منافع با همگان و در سطح جامعه با هیچ کسی شوخی و تعارف ندارد! برای عالیه اقدام دوست سلامتی و شادکامی و موفقیت های هر چه بیشتر آرزو دارم.

اشرف علیخانی (ستاره) - تهران

 


 

منبع: 
http://sabadesetareh.blogspot.com/2013/12/blog-post_21.html
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.