پلیس تایلند: هدف بمب‌گذاران ایرانی دیپلمات‌های اسرائیلی بودند

تایلند قصد دارد از مالزی استرداد ایرانی بازداشت شده‌ای را درخواست کند که گفته می‌شود در تدارک سوء‌قصد‌ علیه دیپلمات‌های اسرائیلی دست داشته است. پلیس تایلند پیش‌تر دو ایرانی دیگر را بازداشت کرده بود.
پروپان داماپونگ، رئیس پلیس تایلند، روز پنجشنبه (۱۶ فوریه/۲۷ بهمن) گفت که دادگستری تایلند دستور جلب ایرانی بازداشت شده در مالزی را صادر کرده است. وی افزود، پلیس تایلند از دادستانی این کشور خواهد خواست که از مقامات مالزی استرداد وی را درخواست کند.

پلیس تایلند می گوید ایرانیانی که در رابطه با چند مورد انفجار در تایلند دستگیر شده اند، قصد داشتند دو دیپلمات اسرائیلی را هدف قرار دهند.

جزئیات بیشتری در مورد دو نفری که گفته می شود هدف عملیات آتی بوده اند، اعلام نشده است، اما گفته شده که برنامه این حمله به مراحل پیشرفته رسیده بود.

مقامات تایلند، انفجارهای روز سه شنبه در بانکوک را با حملاتی که روز دوشنبه در گرجستان و هند روی داد، مرتبط دانسته‌اند.

اسرائیل، ایران را عامل هر سه حمله می‌داند، اما دولت ایران دست داشتن در این حملات را تکذیب کرده است.

دو مرد در ارتباط با انفجارهای روز سه شنبه در بانکوک در بازداشت به سر می برند و یک مرد دیگر هم در حالیکه قصد داشت در مالزی سوار هواپیمایی به مقصد ایران شود، دستگیر شد. مظنون چهارم فرار کرده و ماموران اداره مهاجرت معتقدند که احتمالا به ایران بازگشته است.

رئیس پلیس تایلند گفت که هدف این مظنونان دیپلمات‌های اسرائیلی بوده است و نه مردم تایلند.

او اضافه کرد که به احتمال زیاد اتهام این سه نفر علاوه بر به همراه داشتن مواد منفجره، اقدام به قتل خواهد بود.

مشخصات این چهار نفر به قرار زیر اعلام شده است:

  • سعید مرادی، ۲۸ ساله، که در انفجار برنامه ریزی نشده‌ای که روی داد، دو پای خود را از دست داد،
  • محمد خزاعی، ۴۲ ساله، که روز پنجشنبه در بانکوک توسط پلیس در مقابل خبرنگاران حاضر شد،
  • مسعودصداقتزاده، ۳۱ ساله که به مالزی گریخت و اکنون در انتظار استرداد به تایلند است و
  • لیلا روحانی که خانه محل سکونت مظنونان توسط او اجاره شده بود؛ مقامات اداره مهاجرت می‌گویند که او به تهران بازگشته است.

پلیس تایلند می‌گوید وسائلی که از این افراد ضبط شده شبیه به وسائلی است که در انفجارهای دهلی و گرجستان به کار رفته بود.

ایرانی مظنون روز شامگاه چهارشنبه توسط پلیس مالزی در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور بازداشت شد. از قرار معلوم او جزو گروه سه نفره‌ی ایرانیانی است که در بانکوک سوء‌قصد به دیپلمات‌های اسرائیلی را تدارک می‌دیده‌اند.

دو ایرانی دیگر که یکی از آن‌ها به‌شدت مجروح شده است، روز سه‌شنبه پس از انفجارهایی در بانکوک توسط پلیس تایلند بازداشت شدند و در این میان علیه آنان اقامه‌ی دعوا شده است.

«مواد منفجره در تایلند، هند و گرجستان یکسان بوده است»

رئیس پلیس تایلند همچنین تایید کرد که ایرانیانی که پس از انفجارهای بانکوک بازداشت شده‌اند، در تدارک سوء‌قصد به دیپلمات‌های اسرائیلی بوده‌اند. پروپان داماپونگ در این زمینه گفت، هدف مظنونان ایرانی بازداشت‌شده، «متوجه افرادی خاص و بویژه دیپلمات‌های اسرائیلی» بوده است.

به گفته‌ی وی، این موضوع در جریان بازجویی از یکی از متهمان روشن شده است. وی مردی ۴۲ ساله است که چند ساعت پس از انفجارهای بانکوک، در حالی که قصد خروج از کشور را داشته در فرودگاه این شهر بازداشت شده است

 

تصاویر ایرانیانی که به تدارک سوء‌قصدها علیه دیپلمات‌های اسرائیلی متهم‌اند

تصاویر ایرانیانی که به تدارک سوء‌قصدها علیه دیپلمات‌های اسرائیلی متهم‌اند

رئیس پلیس تایلند این گزارش را نیز تایید کرد که مواد منفجره‌ی یافت شده در محل انفجار، با مواد منفجره‌ای که در اوایل هفته به خودروهای دیپلمات‌های اسرائيلی در هند و گرجستان چسبانده شده‌ یکسان بوده است.

به گفته‌ی رئیس پلیس تایلند، خانه‌ای که در بانکوک در آن انفجار روی داده از طرف زنی ایرانی اجاره شده که ادعا کرده بود برای فراگیری زبان تایلندی در این کشور ساکن است. اکنون مقامات قضایی تایلند علیه هر چهار ایرانی اقامه‌ی دعوا کرده‌اند.

تایید خبر بازداشت ایرانی تحت تعقیب در مالزی

یک مقام بلندپایه‌ی پلیس مالزی روز پنجشنبه خبر بازداشت ایرانی فراری به مالزی را تایید کرد و گفت، یک ایرانی در رابطه با انفجارهای اخیر تایلند بازداشت شده است. به گفته‌ی وی، این فرد مظنون شامگاه چهارشنبه در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور بازداشت شده است.

اسماعیل عمر، بازرس پلیس مالزی گفت: «همکاران تایلندی ما را در جریان شرکت احتمالی فرد مظنون در انفجارهای بانکوک قرار دادند که ظاهرا علیه دیپلمات‌ها برنامه‌ریزی شده بود. تحقیق در مورد وی به اتهام فعالیت‌های تروریستی در رابطه با انفجارهای تایلند در جریان است».

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.