وحید اصغری زندانی سیاسی، خواهان لغو اصل مذهب از قانون اساسی شد

وحید اصغری زندانی سیاسی از داخل بند ۳۵۰ اوین در نامه ای خواستار لغو اصل مذهب رسمی از قانون اساسی کشور ها شد.

متن این نامه که به دست کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی رسیده است به شرح زیر می باشد:

مردم بر علیه دین حکومت های خود هستند.

این واقعیت است که انسان ها همواره در طول تاریخ دین پدران خود را به ارث برده اند و این انتقال میراث اینگونه بوده است که افراد بر حسب جبر حغرافیایی در هر نقطه ای از زمین که زاده می شدند به دین و مذهبی که بر آن ناحیه به زور شمشیر و جنگ غالب شده بود معرفی می شدند.

امروز نیز به رسم سنت گذشته و از هر نقطه زمین یک مذهب غالب است و اکثریت مردم به صورت رسمی داخل این مذهب هستند.

نقش حکومت در تحمیل دین در قرن ما کم شده است. اما هنوز هم فشار ها و سرکوب های متعددی به نام یک دین در اکثر کشورها صورت می گیرد و نگرانی های بسیاری را برای فعالان حقوق بشر و فعالین سیاسی ایجاد می کند.

هنوز هم گروه های جهادی و برخی گروه های مسلح تروریستی همچون طالبان و دولت اسلامی عراق و سوریه برای بر سر کار آوردن یک حکومت دینی افراطی در تلاشند.

دولت های اسلامی به اجبار دین اسلام را مذهب رسمی قرار داده اند و قوانین اساسی خود را کاملا از مذهب گرفته اند.

این اقدام دیکتاتوری مذهبی تلقی می شود و سلب آزادی عقیده و بیان و اصول حقوق بشر و سلب آزادی های اساسی مردم محسوب می شود و به خصوص به امنیت شهروندان ضربه می زند.

یک دین یعنی داشتن یک سبک زندگی. دین دولتی همواره محکوم به شکست است و هر دینی در طول تاریخ از سوی حکومت ها برای سرکوب و ارعاب مردم و مخالفان نظام استفاده شده است.

از اثرات حکومت دینی می توان به مستعمره های فرانسه اسپانیا در آمریکای لاتین اشاره کرد که همگی کاتولیک هستند و مجبور به پذیرش دین کشورهای مهاجم شده اند.

مثال دیگر آفریقا ست که هر کشور آن به مذهب استعمار گر خود درآمده است.

لذا به استناد به اصول ۱ و ۲ و ۸ و ۱۸ و ۱۹ و۲۶ به خصوص ماده ۲۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر از پارلمان ها و رهبران کشورها خواستار لغو اصل مذهب رسمی کشور از قانون اساسی کشورها و احترام به گوناگونی اعقاید و عدم دخالت دین در دولت و سیاست هستم.

وحید اصغری
زندان اوین بند ۳۵۰
۲۴ دیماه ۱۳۹۲

بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.