خوش‌بینی محتاطانه غرب به نامه سعید جلیلی

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید نسبت به چشم‌انداز بازگشت ایران به میز مذاکره "محتاط و خوشبین" است. هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز از نامه سعید جلیلی برای از سرگیری مذاکرات استقبال کرد.
کاترین اشتون روز جمعه ۱۷ فوریه در یک کنفرانس خبری مشترک با هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا، درباره نامه‌ای که از طرف ایران دریافت کرده ابراز خوشبینی کرد.
به گفته خانم اشتون، «یک امکان بالقوه برای ایران وجود دارد تا خود را برای آغاز از سرگیری مذاکرات آماده کند.»

به گزارش رویترز، هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا نیز هم‌صدا با کاترین اشتون گفت که اعلام آمادگی ایران برای مذاکره ممکن است گامی به جلو باشد. خانم کلینتون در دیدار با اشتون گفت که از نامه سعید جلیلی به اشتون استقبال می‌کند.

 

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا  گفته است، اعلام آمادگی ایران برای مذاکره ممکن است گامی به جلو باشد

هیلاری کلینتون وزیر خارجه آمریکا گفته است، اعلام آمادگی ایران برای مذاکره ممکن است گامی به جلو باشد

سعید جلیلی، دبیر شورای‌عالی امنیت ملی ایران و رییس هیات مذاکرات هسته‌ای ایران در روز چهارشنبه (۲۶ بهمن/۱۵ فوریه) در نامه‌ای به کاترین اشتون به پیشنهاد او برای از سرگیری سازنده مذاکرات هسته‌ای پاسخ مثبت داده بود. سعید جلیلی در این نامه نوشت: «ما آمادگی خود برای انجام گفت‌وگوهایی در طیفی از مباحث مختلف که می‌تواند زمینه همکاری سازنده و رو به جلو را فراهم کند اعلام می‌کنیم.»

اطمینان از پیشرفت واقعی در مذاکرات

کاترین اشتون پیش از این چندبار تاکید کرده بود که منتظر پاسخ ایران به نامه‌‌ای رسمی است که در ماه اکتبر به ایران ارسال شده بود.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در این نامه تاکید کرده بود: «ما باید اطمینان یابیم در ملاقاتی که صورت می‌گیرد، در رابطه با مسائل هسته‌ای پیشرفت واقعی حاصل شود، به طوری که نتایج مفید مشخصی برای هر دو طرف بدست آید.»

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای میان نمایندگان ایران و گروه ۵+۱ ماه ژانویه ۲۰۱۱ در استانبول بدون رسیدن به نتیجه‌ی مشخصی پایان یافت. از آن زمان دیگر گفت‌وگویی میان جمهوری اسلامی و جامعه جهانی بر سر پرونده اتمی ایران انجام نشده است.

ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که مخفیانه به دنبال ساخت بمب هسته‌ای است، اما تهران این اتهامات را رد می‌کند و اصرار دارد که برنامه‌هسته‌ای‌اش صرفا برای رفع نیازهای تولید انرژی خود است.

منبع: 
دویچه وله
بخش: 
انتشار از: 

دیدگاه‌ و نظرات ابراز شده در این مطلب، نظر نویسنده بوده و لزوما سیاست یا موضع ایرانگلوبال را منعکس نمی‌کند.